Μάντσεστερ Σίτι - Λίβερπουλ 2-1: Η Σίτι απέδειξε πως το πρωτάθλημα έχει ακόμη πολύ δρόμο! (vid)

Πλέον με αυτή τη νίκη η Σίτι μειώνει στο -4 από την πρωτοπόρο Λίβερπουλ

Μεγάλη και πολύ σημαντική νίκη για την ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα μιας και ήταν μια νίκη-ανάσα που αποδεικνύει πως κανένα πρωτάθλημα δεν είναι τελειωμένο από τον Γεννάρη. Το σκορ άνοιξε στο 40' ο Αγουέρο με γκολάρα, ωστόσο στο 64', ο Φιρμίνο έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι ισοφαρίζοντας σε 1-1. Η Σίτι όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και ο Σανέ στο 72' έκανε το 2-1 και έτσι έσπασε το αήττητο της Λίβερπουλ. Πολυτιμότερος της αναμέτρησης ο Φερναντίνιο, μιας και ήταν αξεπέραστος.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Τα πρώτα λεπτά του ντέρμπι ήταν όπως τα αναμέναμε με γρήγορο και ασταμάτητο ρυθμό και τις δύο ομάδες να έχουν τόσο τη θέληση για νίκη αλλά και το άγχος μπας και στραβώσει το παιχνίδι. Στο πρώτο 5λεπτο πάντως η Σίτι ήταν αυτή που επέβαλε το δικό της ρυθμό μιας και δεν άφηνε τη Λίβερπουλ να ησυχάσει, πιέζοντας την και κλείνοντας την στα καρέ της. Ωστόσο η πρώτη μεγάλη στιγμή του ντέρμπι άνηκε στους φιλοξενούμενους μιας και στο 17ο λεπτό ο Σαλάχ με κάθετη πάσα έβγαλε τον Μανέ σε τετ α τετ και παρόλο που νίκησε τον Έντερσον, τον πρόδωσε το αριστερό κάθετο δοκάρι. Σαν να μην έφταναν όλα αυτά μετά το δοκάρι του Μανέ, ο Στόουνς επιχείρησε να διώξει και βρήκε τον Έντερσον, παρ’όλα αυτά ο κεντρικός αμυντικός της Σίτι πρόλαβε για εκατοστά να σώσει την εστία της ομάδας του. Στη συνέχεια υπήρξαν κάποια δυνατά μαρκαρίσματα από τους Κομπανί και Βαϊνάλντουμ, ωστόσο η στιγμή που σημάδεψε το 1ο μέρος ήταν στο 41ο λεπτό, όταν ο Αγουέρο έδειξε την κλάση του και με διαγώνιο και πολύ δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στην κλειστή γωνία του Άλισον και έτσι έγραψε το 1-0 για την ομάδα του Γκουαρντιόλα, που ήταν και το σκορ του 1ου ημιχρόνου.

Β’ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο 2ο μέρος η Λίβερπουλ δεν είχε άλλη επιλογή από το να αρχίσει να επιτίθεται έτσι ώστε να φτάσει στην ισοφάριση. Αρχικά απείλησε με σουτ του Αλεξάντερ-Άρνολντ εκτός περιοχής, αλλά αστόχησε. Στο 64ο λεπτό όμως, ο ίδιος ποδοσφαιριστής έβγαλε εξαιρετική μπαλιά προς το μέρος του Ρόμπερτσον κι αυτός με ιδανική πάσα-ασίστ έδωσε στον Φιρμίνο, ο οποίος δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα για να κάνει το 1-1 και να δώσει νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Παρ’ όλα αυτά το 1-1 παρέμεινε μόλις για 8 λεπτά μιας και η Σίτι έφτασε και σε 2ογκολ και συγκεκριμένα στο 72ο λεπτό με τον Σανέ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ατομική προσπάθεια του Στέρλινγκ και με δυνατό σουτ που επιχείρησε, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και κατέληξε στα δίχτια του Άλισον για το 2-1 των γηπεδούχων. Στο 82ο λεπτό ο Αγουέρο έχασε μεγάλη ευκαιρία να κλειδώσει τους 3 βαθμούς όταν έκανε το σουτ αλλά ο Άλισον άπλωσε το κορμί του και έσωσε τη Λίβερπουλ. Στο 84’ ο Σαλάχ έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν το σουτ του από πλάγια αποκρούστηκε εξαιρετικά από τον Έντερσον. Στις καθυστερήσεις ο Μπερνάρντο και Στέρλινγκ έχασαν διπλή ευκαιρία και έτσι το 2-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

Μαν. Σίτι: Εξαιρετικός και πολυτιμότερος σήμερα ο Φερναντίνιο, ο οποίος απέδειξε γιατί παραμένει τόσο χρήσιμος για τον προπονητή του. Εννοείται και οι δύο σκόρερ Αγουέρο και Σανέ, οι οποίοι υπέγραψαν μια μεγάλη νίκη για την ομάδα τους.

Λίβερπουλ: Με διαφορά ο Φαν Ντάικ μιας και ήταν παρών σε όλες τις επιθετικές προσπάθειες της Σίτι και απέτρεψε πολλές φορές την παραβίαση της εστίας του Άλισον.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Μαν. Σίτι: Δεν απογοήτευσε κάποιος για τη Σίτι, μόνο στο παραλίγο αυτογκόλ της χρονιάς από τον Στόουνς, θα του χρεωνόταν ένα τεράστιο λάθος, αλλά πρόλαβε και το διόρθωσε.

Λίβερπουλ: Αν εξαιρέσουμε τον σκόρερ Φιρμίνο, οι Σαλάχ-Μανέ δεν ήταν και σε πολύ καλή μέρα, αλλά γι’ αυτό οφείλεται και η εξαιρετική αμυντική λειτουργία της Σίτι. Επίσης ο Αλεξάντερ-Άρνολντ φέρει ευθύνη στο 2-1 της Σίτι μιας και έχασε τον Σανέ

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Μαν. Σίτι (Γκουαρντιόλα): Ήθελε η ομάδα του να επιβάλει τον ρυθμό της από την αρχή και αυτό επιτεύχθηκε αφού πίεσε από το 1ο λεπτό. Ήταν γενικά μια μεγάλη νίκη που την βάζει ξανά στο κόλπο του τίτλου.

Λίβερπουλ(Κλοπ): 1η ήττα για την ομάδα του αλλά αυτό δεν σημαίνει πως τα παρατάει, παραμένει 1η, στο +4 και αναμένουμε την αντίδραση της

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ (Anthony Taylor): Καλή η διαιτησία του Άγγλου ρέφερι, υπήρξαν κάποια παράπονα για κόκκινη στο μαρκάρισμα του Κομπανί, αλλά και για πέναλτι του Ρόμπερτσον στον Στέρλινγκ. Ήταν και οι δύο φάσεις πολύ δύσκολες.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

Μαν. Σίτι (Γκουαρντιόλα): Έντερσον, Ντανίλο, Λαπόρτ (Γουόλκερ 86), Κομπανί (Οταμέντι 88'), Στόουνς, Φερναντίνιο, Μπερνάρντο, Στέρλινγκ, Ντάβιντ Σίλβα (Γκουντογάν 65'), Σανέ, Αγουέρο

Λίβερπουλ (Κλοπ): Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Φαν Ντάικ, Λόβρεν, Ρόμπερτσον, Χέντερσον, Μίλνερ (Φαμπίνιο 56'), Βαϊνάλντουμ (Στάριτζ 85'), Σαλάχ, Φιρμίνο, Μανέ (Σακίρι 77')

Σκόρερς: Αγουέρο, Σανέ / Φιρμίνο

Κίτρινες Κάρτες: Κομπανί, Μπερνάρντο, Λαπόρτ, Έντερσον / Λόβρεν, Βαϊνάλντουμ