Ρόμα - Πόρτο 2-1: Ο Λόπες κράτησε τους «δράκους»

Ισχνό προβάδισμα πρόκρισης για τους «τζιαλορόσι»

Στο πρώτο παιχνίδι μεταξύ των δυο ομάδων για την φάση των 16 του Τσάμπιονς Λιγκ η Ρόμα νίκησε εντός έδρας την Πόρτο με 2-1. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο σκορ χάρις σε δυο τέρματα του Ζανίολο στο 70ο και στο 76ο λεπτό , ωστόσο η Πόρτο μείωσε 3 λεπτά αργότερα με τον Λόπες και πλέον όλα θα ξεκαθαρίσουν στην ρεβάνς που θα διεξαχθεί μετά από τρεις εβδομάδες

Άκρως μοιρασμένο ήταν το πρώτο ημίχρονο στη Ρώμη, με τους «τζιαλορόσι» να είναι αυτοί που επικράτησαν στα σημεία, χωρίς πάντως να υπάρχει η τεράστια φάση, με εξαίρεση το δοκάρι του Τζέκο.

Η ομάδα του Ντι Φραντζέσκο, μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι στα πρώτα δεκαπέντε λεπτά, πάτησε στην περιοχή του Κασίγιας, αλλά δεν κατάφερε να φτάσει σε τελική στην εστία.

Οι Πορτογάλοι στη συνέχεια ισορρόπησαν κάπως το ματς, άρχισαν να ελέγχουν τη μεσαία γραμμή και φρόντισαν να κλείσουν τους χώρους προς τα καρέ του Κασίγιας.

Η πρώτη καλή στιγμή καταγράφηκε για τη Ρόμα στο 27’, με τον Τζέκο να κάνει τη σέντρα, τον Κασίγιας να διώχνει με υπερένταση, με την μπάλα να καταλήγει στον Πελεγκρίνι το σουτ του οποίου ήταν αδύναμο και σταμάτησε στα χέρια του Ισπανού τερματοφύλακα. Η απάντηση από τους «Δράκους» ήρθε στο 31’ αλλά ο Μιράντε μπλόκαρε εύκολα το σουτ του Φερνάντο.

Πάντως, οι «τζιαλορόσι» ήταν αυτοί που έφτασαν πιο κοντά στο γκολ, με τον Τζέκο να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 37ο λεπτό να βρει δίχτυα. Ο Φάτσιο βρήκε με ωραία μπαλιά τον Βόσνιο στην περιοχή και εκείνος αφού άδειασε τον Μιλιτάο, έκανε το σουτ με την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι, με τον Κασίγιας να την βρίσκει ίσα-ίσα, αποτρέποντας το γκολ.

Στην επανάληψη η Ρόμα μπήκε πιο δυνατά και στο 50’ είχε την πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος με τον Κριστάντε να κάνει το σουτ και τον Κασίγιας να διώχνει με γροθιές.

Η απάντηση της Πόρτο ήρθε στο 57’ με τον Ντανίλο μετά από κόρνερ να νικάει τους πάντες στην περιοχή, με την μπάλα πάντως να μην του κάνει το χατήρι και να περνάει ξυστά άουτ.

Από εκείνο το σημείο οι «τζιαλορόσι» ανέβασαν στροφές, με τον Πελεγκρίνι στο 67’ να ρίχνει προειδοποιητική βολή και τον Κασίγιας να λέει «όχι» στο δυνατό σουτ του από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Ότι δεν κατάφερε ο Πελεγκρίνι, το πέτυχε ο Ζανιόλο σε ένα ονειρώδες βράδυ για τον νεαρό Ιταλό στην Ευρώπη.

Στο 70ο λεπτό, ο Ελ Σαράουι βρήκε τον Τζέκο στην περιοχή, ο Βόσνιος κατέβασε και έστρωσε στον Ζανιόλο που πλάσαρε ιδανικά, νικώντας τον Κασίγιας για το 1-0, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ στην Ευρώπη.

Ο 19χρονος Ιταλός «χτύπησε» και πάλι στο 76’. Ο Τζέκο έκανε το σουτ, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι, αλλά στρώθηκε στον Ζιανόλο που στη συνέχεια της φάσης με κοντινό πλασέ έκανε το 2-0.

Και εκεί που οι Ρωμαίοι ήταν κοντά σε ένα καθαρό σκορ ενόψει της ρεβάνς, ήρθε σε μια ανύπωπτη φάση η Πόρτο να ανάψει φωτιές ενόψει του ματς στο Οπόρτο, κρατώντας ζωντανές τις ελπίδες για πρόκριση.

Στο 79’ οι «Δράκοι» βγήκαν μπροστά, η στραβοκλωτσιά του Σοάρες έγινε... ασίστ στον Άντριαν και εκείνος μείωσε σε 2-1, με τον Μανωλά να έχει ευθύνη στο γκολ, αφού έχασε εντελώς τη φάση.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Ρόμα (Εουσέμπιο Ντι Φραντσέσκο): Μιράντε, Μανωλάς, Φάτσιο, Φλορέντσι, Κολάροφ, Ντε Ρόσι, Τζανιόλο (88' Σαντόν), Κριστάντε, Πελεγκρίνι (82' Ν'Ζονζί), Ελ Σαράουι (90' Κλάιφερτ), Τζέκο

Πόρτο (Σέρτζιο Κονσεϊσάο): Κασίγιας, Πέπε, Μιλιτάο, Φερνάντο (76' Περέιρα), Σοάρες, Ντανίλο, Τέλες, Ερέρα, Μπραΐμι (68' Αντριάν Λόπεθ), Φελίπε, Οτάβιο (84' Ερνάνι).