Προβάδισμα για Σεβίλλη, Ίντερ, Κάζο Άρσεναλ(vids)

Όλα όσα έγιναν στους αγώνες των 19:55

Η βραδιά στο Europa League υποσχόταν πλούσιο θέαμα και σε αρκετά ματς μας το χάρισαν οι δυο ομάδες, με την Άρσεναλ να είναι η ομάδα που έπεσε θύμα έκπληξης καθώς ηττήθηκε από τη ΜΠΑΤΕ με 1-0. Διπλά για Ίντερ, Σεβίλλη, Μπενφίκα.

Αναλυτικά τι έγινε στους αγώνες:

Λάτσιο-Σεβίλλη 0-1

Ο Μπεν Γεντέρ έκρινε τον αγώνα στο 22’ όμως στην πραγματικότητα οι Ανδαλουσιάνοι ήταν πολύ καλύτεροι και μπορούσαν να είχαν πάρει κα πιο καθαρό προβάδισμα.

22' Μπεν Γεντέρ

Ρεν-Μπέτις 3-3

Το ματς της βραδιάς έγινε στη Γαλλία, όπου η Ρεν προηγήθηκε δυο φορές με 2-0 και 3-1 αλλά τελικά έφυγε απογοητευμένη από το γήπεδο. Η Μπέτις μπόρεσε να επανέλθει στο ματς και πάει πίσω στη Σεβίλλη με προβάδισμα πρόκρισης. Μόλις στο 10’ η Ρεν ήταν 2-0 μπροστά στο σκορ με Ουνού και το αυτογκόλ του Χάβι Γκαρθία. Ο Λο Σέλσο μείωσε στο 32’, μόνο για να έρθει ο Μπεν Αργά να κάνει το 3-1 στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Στην επανάληψη οι «Βερδιμπλάνκος» ήταν καλύτεροι και μπόρεσαν να το γυρίσουν με Σίδνει στο 62’ και τον Λάινεζ στο 90’.

2' Ουνού 1-0

11' Χάβι Γκαρθία(αυτ.) 2-0

32' Λο Σέλσο 2-1

45+3' Μπεν Αρφά 3-1

62' Σίδνει 3-2

90' Λάινεζ 3-3

ΜΠΑΤΕ-Άρσεναλ 1-0

Με όνειρα να παίξει τελικό μπήκε στα νοκ άουτ η Άρσεναλ αλλά στο Μπόρισοφ δέχθηκε χαστούκι από την ΜΠΑΤΕ και έχει δουλειά στον επαναληπτικό να ανατρέψει το 1-0 που έχασε. Το γκολ σημειώθηκε στο τέλος του ημιχρόνου με τον Ντραγκούν, με τους «Κανονιέρηδες» να είναι καλύτεροι, να πιέζουν αλλά γκολ δεν έβαλαν. Μάλιστα ήρθε και η, σωστή, αποβολή του Λακαζέτ για αγκωνιά σε αντίπαλο να «δέσει» το γλυκό.

45' Ντραγκούν

Ραπίντ-Ίντερ 0-1

Ένα πέναλτι του Λαουτάρο Μαρτίνες έδωσε τη νίκη στην ομάδα του Σπαλέτι, αλλά κυρίως λίγη ηρεμία μετά τα όσα έγιναν με τον Μάουρο Ικάρντι. Η Ίντερ ήταν τόσο καλύτερη για το σκορ που κέρδισε.

39' Μαρτίνες

Γαλατασαράϊ-Μπενφίκα 1-2

Για ένα δεκάλεπτο χάρηκε λίγο στο ματς η Γαλατά, μιας και η Μπενφίκα είχε σε όλα απαντήσεις για να πάρει μαζί της προβάδισμα σημαντικό στην Πορτογαλία. Σάλβιο και Σεφέροβιτς σημείωσαν τα γκολ, ενώ για τη Γαλατά ισοφάρισε στο ενδιάμεσο ο Λουγιντάμα.

27' Σάλβιο 0-1

54' Λουγιντάμα 1-1

64' Σεφέροβιτς 1-2

Κράσνονταρ-Λεβερκούζεν 0-0

Μαγική εικόνα το σκορ στο Κράσνονταρ, καθώς οι δυο ομάδες έπαιξαν για να σκοράρουν και με βάση τις ευκαιρίες που βρήκαν το άξιζαν. Η Λεβερκούζεν για την ακρίβεια το πέτυχε κιόλας, αλλά ακυρώθηκε για χέρι του Αλάριο.

Σλάβια Πράγας-Γκενγκ 0-0

Προβάδισμα μαζί της στο Βέλγιο ήθελε να πάρει η Σλάβια Πράγας απέναντι στην Γκενγκ, το προσπάθησε αφού απείλησε σαφώς περισσότερο αλλά το γκολ δεν το βρήκε και πλέον θα το ψάξει εκτός έδρας.

Γιουρόπα Λιγκ: Τελευταία Ενημέρωση