Αίγυπτος-Ουρουγουάη 0-1: Στο φινάλε, βρήκε τον δρόμο για τα δίκτυα (VID)

Το γκολ του Χιμένες χάρισε τη νίκη στους φιλοξενουμένους...

Πρώτο παιχνίδι και πρώτη νίκη για την Ουρουγουάη η οποία επικράτησε 0-1 επί της Αιγύπτου. Σε ένα παιχνίδι που είχε τον έλεγχο, κατάφερε να πάρει το τρίποντο στο 90’, όταν ο Χιμένες πήδηξε πιο ψηλά από όλους και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.

Α' ημίχρονο

Μέτριο από πλευράς ρυθμού το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, ωστόσο η Ουρουγουάη ήταν η κυρίαρχος ομάδα στον αγωνιστικό χώρο. Οι Σουάρες και Καβάνι πήραν την ομάδα τους στον ώμο τους. Αρχικά στο 8ο λεπτό ο ποδοσφαιριστής της Παρί, απείλησε την αντίπαλη εστία μετά από συρτό σουτ που επιχείρησε εκτός περιοχής, το οποίο απέκρουσε εύκολα ο Ελ Σεναουί. Η Αίγυπτος απάντησε τρία λεπτά αργότερα, όταν ο Τρεζεγκέ με σουτ έστειλε την μπάλα στην αγκαλιά του Μουσλέρα. Στο 14ο λεπτό ο Σουάρες με γυριστό σουτ απείλησε ξανά, όμως η μπάλα κατέληξε έξω. Στο 23΄και πάλι ο Καβάνι έπιασε το μακρινό σουτ, ωστόσο η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Ένα λεπτό αργότερα, σημειώθηκε η ευκαιρία του 45λέπτου, όταν ο Σουάρες αστόχησε από πολύ κοντινή απόσταση, καθώς το σουτ του κατέληξε στην εξωτερική των δικτύων. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο ρυθμός έπεσε, με τους φιλοξενουμένους να διατηρούν την κατοχή της μπάλας όμως δεν καταγράφηκε άλλη αξιοσημείωτη φάση πέραν από μερικά μακρινά σουτ που κατέληξαν έξω.

Στον ίδιο ρυθμό κυμάνθηκε και το δεύτερο μέρος της αναμέτρησης, όμως η ομάδα του Ταμπάρες βρήκε τον δρόμο για τα δίκτυα. Ας τα πάρουμε από την αρχή, αφού με το… καλημέρα (46’) ο Σουάρες σε τετ-α-τετ βγήκε… χαμένος καθώς ο Ελ Σεναουί απέκρουσε σωτήρια για την ομάδα του. Η επόμενη φάση άργησε, αφού στο 72’ ο Φατί σημείωσε την πρώτη φάση για την Αίγυπτο, ο οποίος δοκίμασε το πόδι του από μακρινή απόσταση, με τον Μουρσέλα να δηλώνει «παρών». Ένα λεπτό αργότερα, ο Σουάρες και πάλι σε τετ-α-τετ δεν κατάφερε να νικήσει τον Ελ Σεναουί ο οποίος του πήρε την… μπουκιά από το στόμα. Στο 79ο λεπτό, ο Ελνενί έπιασε την σέντρα-ξυράφι, όμως δεν υπήρχε συμπαίχτης του στην περιοχή, και η μπάλα πέρασε ανεκμετάλλευτη. Στη συνέχεια, σε δύο φάσεις, ο Καβάνι απείλησε μετά από σουτ στο 83’ , όμως ο Ελ Σεναουί απογειώθηκε και απέκρουσε. Στην αμέσως επόμενη φάση, στο 88’ ο Καβάνι σημάδεψε το δοκάρι μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ. Η Ουρουγουάη όμως, κατάφερε να πάρει το τρίποντο, όταν ο Χιμένες με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 0-1.

Αίγυπτος (Κούπερ): Ελ Σεναουί, Φατί, Γκαμπρ, Χεγκάζι, Αμπντελσαφί, Ελνενί, Χαμέντ (49' Μορσί), Ουάρντα (82' Ραμαντάν), Σαΐντ, Τρεζεγκέ, Μόσεν (63' Καχράμπα).

Ουρουγουάη (Ταμπάρες): Μουσλέρα, Βαρέλα, Χιμένες, Γοδίν, Κάσερες, Βεσίνο (88' Τορέιρα), Μπετανκούρ, Νάντες (58' Νάντες), Ντε Αρασκαέτα (58' Ροντρίγκες), Καβάνι, Σουάρες.

Σκόρερ: 90' Χιμένες

Κίτρινες: Χεγκάζι