Βέλγιο-Παναμάς 3-0: «Ξεμπούκωσαν» στην επανάληψη οι «κόκκινοι διάβολοι»

Το Βέλγιο έκαμψε την αντίσταση του Παναμά και έκανε ποδαρικό με το δεξί στο παγκόσμιο κύπελλο

Πιο δύσκολα από όσο θα περίμενε, το Βέλγιο επικράτησε του Παναμά με 3-0 και έκανε ποδαρικό με το δεξί στο παγκόσμιο κύπελλο. Το τελικό αποτέλεσμα δεν αντικατοπτρίζει τις δυσκολίες που συνάντησαν οι Βέλγοι στο παιχνίδι.

Όλα τα γκολ των «κόκκινων διαβόλων» σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Παναμάς άντεξε μόνο για 45 λεπτά. Στην επανάληψη οι παίκτες του Ερνάν Ντάριο Γκόμες υπέκυψαν στην ανωτερότητα των Βέλγων.

Καθοριστική ήταν η γκολάρα που πέτυχε ο Μέρτενς στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, η οποία άνοιξε το δρόμο για τη νίκη του Βελγίου. Τα άλλα δυο γκολ του αγώνα πέτυχε ο Λουκάκου.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ:

Το Βέλγιο μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προσπάθησε να πετύχει ένα γρήγορο γκολ, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρει. Η ομάδα του Μαρτίνεθ απείλησε για πρώτη φορά στο 6ο λεπτό με ένα πλασέ του Καράσκο το οποίο μπλόκαρε εύκολα ο Πενέδο. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο τερματοφύλακας του Παναμά κατέβασε τα ρολά του απόκρουσε δύσκολα σε κόρνερ το σουτ του Μέρτενς.

Στο 12ο λεπτό, μετά από ένα ολέθριο λάθος του Τόρες, ο Αζάρ έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή όμως το πλασέ που επιχείρησε κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Στο 22ο λεπτό το Βέλγιο απείλησε ξανά με ένα άστοχο σουτ του Ντε Μπρόινε.

Στο τελευταίο τέταρτο του ημιχρόνου οι παίκτες του Παναμά βγήκαν από το καβούκι και προσπάθησαν να επιτεθούν οργανωμένα δημιουργώντας καλές προϋποθέσεις, χωρίς ωστόσο να φτιάξουν κάποια αξιόλογη φάση. Η μεγαλύτερη ευκαιρία του ημιχρόνου καταγράφηκε στο 38ο λεπτό για λογαριασμό των Βέλγων. Ο Αζάρ έπιασε ένα κεραυνό μέσα από την περιοχή όμως ο Πενέδο δήλωσε για άλλη μια φορά παρών, αποκρούοντας εντυπωσιακά σε κόρνερ. Η μοναδική καλή στιγμή του Παναμά στο πρώτο 45λεπτο καταγράφηκε στο 42’ με ένα σουτ του Κούπερ το οποίο ήταν άστοχο. Έτσι, οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 0-0.

Οι παίκτες του Βελγίου μπήκαν αποφασισμένοι στην επανάληψη και κατάφεραν να σκοράρουν δυο λεπτά μετά την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο. Στο 47ο λεπτό, με ένα φανταστικό σουτ στην κίνηση, ο Μέρτενες έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα λύνοντας τον γόρδιο δεσμό. Στο 55’ ο Παναμάς έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση όμως ο Κουρτουά άναψε κόκκινο στον Μουρίγιο, αποκρούοντας το πλασέ του σε κόρνερ.

Στη συνέχεια το Βέλγιο πίεσε για ένα δεύτερο γκολ και το πέτυχε στο 69ο λεπτό με τον Λουκάκου, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με ωραία κεφαλιά μετά από σέντρα του Ντε Μπρόινε. Έξι λεπτά αργότερα ο Λουκάκου ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 με ένα ωραίο πλασέ, πετυχαίνοντας το δεύτερο του προσωπικό γκολ.

Ο Παναμάς έψαξε το γκολ της τιμής στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα, χωρίς να καταφέρει ωστόσο να το πετύχει. Το 3-0 έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

ΒΕΛΓΙΟ-ΠΑΝΑΜΑΣ 3-0

ΓΚΟΛ: 47’ Μέρτενς, 69’ και 75’ Λουκάκου

ΒΕΛΓΙΟ (Πέδρο Μαρτίνεθ): Κουρτουά, Αλντερβάιρελντ, Μπογιατά, Βερτόνχεν Μενιέ, Βίτσελ (90’ Τσαλντλί), Ντε Μπρόινε, Καρασκό (74’ Ντεμπελέ), Αζάρ, Μέρτενς (83’ Θ. Αζάρ), Λουκάκου.

ΠΑΝΑΜΑΣ (Ερνάν Ντάριο Γκόμες): Πενέδο, Μουρίγιο, Εσκομπάρ, Γοδόι, Κούπερ, Ρ.Τόρες, Ντέιβις, Γκόμες, Ροντρίγκες (63’ Ντίαζ), Πέρεθ (73’ Ντεχ΄σδο), Μπάρσενας (63’ Τόρες).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: Μενιέ, Βερτόνχεν, Ντε Μπρόινε – Ντέιβις, Μπάρσενας, Κούπερ, Μουρίγιο, Γοδόι