Ρωσία-Αίγυπτος 3-1: «Κλείνει» το μάτι στην επόμενη φάση (video)

Πρώτη στον όμιλο της η οικοδέσποινα της διοργάνωσης...

Με το… ένα πόδι στην επόμενη φάση βρίσκεται η Ρωσία η οποία επικράτησε 3-1 επί της Αιγύπτου. Με αυτά τα δεδομένα, η οικοδέσποινα βρίσκεται στην πρώτη θέση του ομίλου με 6 βαθμούς, ενώ ακολουθεί η Ουρουγουάη με 3. Η Αίγυπτος και η Σαουδική Αραβία έχουν μηδέν βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι ότι δεν έκαναν στο πρώτο μέρος, το έκαναν στο δεύτερο καθώς μεταξύ του 47ου λεπτού και του 62ου σημείωσαν τρία γκολ. Αρχικά ο Φατί με αυτογκόλ άνοιξε το σκορ, στη συνέχεια ο Τσερίσεβ διπλασίασε τα γκολ για τη Ρωσία, ενώ ο Τζιούμπα με εκπληκτικό σουτ έκανε το 3-0. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σαλάχ, ο οποίος επέστρεψε… δριμύτερος.

Καλύτερη η Ρωσία στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης, καθώς στο μεγαλύτερο διάστημα του 45λεπτου διατηρούσε τον έλεγχο του αγώνα, ενώ… ταλαιπώρησε την αντίπαλη άμυνα. Μόλις στο 6ο λεπτό ο Κουτέποβ έπιασε τη κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, όμως ο Ελ Σενάουι απέκρουσε σταθερά. Στη συνέχεια (7’) και μετά από λάθος στην μεσαία γραμμή της Αιγύπτου, ο Γκολόβιν πήρε τη μπάλα και δοκίμασε το πόδι του, ωστόσο το σουτ του πέρασε λίγο έξω. Η πρώτη φάση για τους φιλοξενουμένους σημειώθηκε στο 15’ όταν ο Μοχσέν έστειλε τη μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Ακινφέεβ μετά από κεφαλιά. Στο 16ο λεπτό, ο Τρεζεγκέ απείλησε ξανά με όμορφο φαλτσαριστό σουτ και κατέγραψε τη δεύτερη φάση για την ομάδα του. Τρία λεπτά αργότερα, ο Τσερίσεβ με μακρινή… βολίδα απείλησε τους Αιγύπτιους, το σουτ του οποίου πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Ελ Σενάουι. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο ρυθμός έπεσε, και δεν σημειώθηκε κλασσική ευκαιρία πέραν από μακρινά σουτ και άστοχες κεφαλιές. Τελευταία φάση του ημιχρόνου καταγράφηκε από την Αίγυπτο, όταν ο Σαλάχ με σουτ εκτός περιοχής, έστειλε τη μπάλα λίγο έξω.

Β’ ημίχρονο

Μπήκα αποφασισμένη και έτοιμη να πάρει τη νίκη. Ωστόσο το πρώτο γκολ για τη Ρωσία επιτεύχθηκε από αντίπαλα πόδια (47’). Συγκεκριμένα ο Φατί στην προσπάθεια του να διώξει, έκανε την προβολή και έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του. Στην αμέσως επόμενη… επίσκεψη των γηπεδούχων στο 59’, η Ρωσία διπλασίασε τα γκολ της μετά από πλασέ του Τσερίσεβ. Η… οικοδέσποινα του Παγκοσμίου Κυπέλλου πέτυχε ένα εκπληκτικό γκολ στο 62’ με όμορφο σουτ του Τζιούμπα και ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στο 3-0. Η Αίγυπτος πλέον είχε να ανεβεί… βουνό, όμως κατάφερε να μειώσει μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σαλάχ στο 73ο λεπτό. Σωστή η υπόδειξη του διαιτητή ο οποίος αν και αρχικά έδωσε την παράβαση εκτός περιοχής, στη συνέχεια και μετά από ενδοεπικοινωνία άλλαξε την απόφαση του, αφού η παράβαση στον ποδοσφαιριστή της Λίβερπουλ ήταν εντός περιοχής. Το σκορ δεν άλλαξε και η Ρωσία διαχειρίστηκε πλήρως το υπέρ της αποτέλεσμα.

Ρωσία (Στάνισλαβ Τσερτσέσοφ): Ακινφέεβ - Φερνάντες, Κουτέποβ, Ιγκνασέβιτς, Ζιρκόβ (86' Κουντριάσοφ) – Σαμέντοβ, Ζόμπνιν, Γκαζίνσκι, Τσερίσεβ (74' Κουζιάεφ) – Γκολοβίν, Τζιούμπα (79' Σμολόφ).

Αίγυπτος (Έκτορ Ραούλ Κούπερ): Ελ Σενάουι - Φατί, Γκαμπρ, Χεγκάζι, Αμπντέλ Σαφί - Χαμέντ, Ελνένι (64' Ουάρντα) - Τρεζεγκέ (68' Ραμαντάν), Αλ Σαΐντ, Σαλάχ - Μοχσέν

Σκόρερ: 47' Φατί (αυτογκόλ), 59' Τσερίσεβ, 62' Τζιούμπα / 73' Σαλάχ (πέναλτι)

Κίτρινες: Σμολόφ