Νέο σοκ για τη Λίβερπουλ και «αντίο» πρωτάθλημα

Ισοπαλία εκτός με τη Γούεστ Χαμ

Λίγες ημέρες μετά το στραπάτσο από την Έβερτον άλλο ένα για την Λίβερπουλ που ουσιαστικά την θέτει εκτός διεκδίκησης τίτλου στην Premier League.

Οι «ρεντς» ήρθαν ισόπαλοι 2-2 με την Γουέστ Χαμ εκτός έδρας με αποτέλεσμα να μείνουν στους 75 βαθμούς, δύο λιγότερους από την Άρσεναλ που έχει έναν αγώνα λιγότερο και έναν βαθμό πίσω από τη Μάντσεστερ Σίτι η οποία έχει δύο αγώνες λιγότερους.

Η Λίβερπουλ εμφανίστηκε για άλλη μια φορά κακή στην αρχή του αγώνα με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ στο 43ο λεπτό με τον Μπόουεν, με κεφαλιά μετά από κόρνερ που εκτελέστηκε. Τα πράγματα έγιναν για άλλη μια φορά δύσκολα για τους παίκτες του Κλοπ οι οποίοι καλούνταν να κάνουν την ανατροπή στο σκορ για να πάρουν τη νίκη και να διατηρήσουν τις όποιες ελπίδες είχαν για τίτλο.

Εμφανώς καλύτερη η Λίβερπουλ στην αρχή του δευτέρου 45λεπτου άρχισε να πιέζει για να πετύχει την ισοφάριση και τα κατάφερε αρκετά γρήγορα. Μόλις στο 48ο λεπτό ο Ρόμπερτσον κατάφερε να κάνει το 1-1 και αναπτερώσει το ηθικό αλλά και τις ελπίδες της ομάδας του για τη νίκη. Τα πράγματα έγιναν ακόμη καλύτερα και πιο ευνοϊκά καθώς στο 65ο λεπτό ο Αρεολά πέτυχε το αυτογκόλ που έδωσε το προβάδισμα στη Λίβερπουλ.

Τα σφυριά δεν είχαν πει την τελευταία τους "κουβέντα", με τον Μάρκος Αντόνιο να φέρνει ξανά το ματς στα ίσα στο 77'.

Η Λίβερπουλ το πάλεψε μέχρι του τέλους. Στο 89ο λεπτό ο Έλιοτ εξαπέλυσε βολίδα εκτός περιοχής, με την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι και έφυγε έξω. Το 2-2 παρέμεινε με τους Reds να φεύγουν από το Λονδίνο με τον πόντο.