Προβάδισμα... τελικού για την Ντόρτμουντ!

Οι Βεστφαλοί επικράτησαν με 1-0 της Παρί και έκαναν το πρώτο βήμα προς «Γουέμπλεϊ»

Στενό αλλά σημαντικό προβάδισμα για Ντόρτμουντ!

Οι Βεστφαλοί κέρδισαν με 1-0 την Παρί. στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τα ημιτελικά του Champions League στο «Signal Iduna Park» και έτσι έχουν το πάνω χέρι ενόψει του επαναληπτικού της ερχόμενης Τρίτης στο Παρίσι.

Χάρη σε ένα γκολ του Φίλκρουγκ στο 35ο λεπτό, οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά στο σκορ, κράτησαν μέχρι τέλους και έτσι πήραν μια πολύτιμη νίκη.

Στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες άργησαν να πάρουν μπρος, αλλά αργότερα έχασαν αμφότερες κάποιες σημαντικές ευκαιρίες. Κυρίως με Ντεμπέλε απείλησε η Παρί, με τον Γάλλο να κάνει δύο σουτ που δεν βρήκαν στόχο σε 20ο και 30ο λεπτό.

Η Ντόρτμουντ έφτασε κοντά στο γκολ στο 15’ όταν μετά από τελείωμα του Μπραντ έσωσε ο Ντοναρούμα. Είκοσι λεπτά αργότερα ήρθε το γκολ με τον Νίκλας Φίλκρουγκ! Ο πρώτος σκόρερ των Βεστφαλών στο Champions League έλαβε μια βαθιά μπαλιά από τον Σλότερμπεκ, κατέβασε και μπήκε στην περιοχή, όπου με ένα δυνατό συρτό σουτ νίκησε τον Ντοναρούμα. Ακολούθως η Ντόρμουντ κράτησε μπάλα, ενώ πριν την ανάπαυλα έχασε καλή ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της μετά από σουτ υου Σάμπιτσερ που έσωσε ο Ντοναρούμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Παρί μπήκε πολύ καλύτερα και έφτασε κοντά στο γκολ στο 51’, όταν είδε τη μπάλα να σταματά δις στο δοκάρι! Αρχικά ο Εμπαπέ έκανε το πλασέ, με τη μπάλα να σταματά στην αριστερή κάθετη δοκό του Κόμπελ, η μπάλα πήγε στα χέρια του Χακίμι που έκανε και αυτός το τελειώμα που χτύπησε αυτή την φορά στο δεξί δοκάρι! Οι Γάλλοι ήθελαν να φτάσουν στην ισοφάριση και έβαλαν πίεση στους Βεστφαλούς, χάνοντας μάλιστα μεγάλες ευκαιρίες με Φαμπιάν και Μαρκίνιος που αστόχησαν από κοντινές κεφαλιές.

Η Ντόρτμουντ με το προβάδισμα υπέρ της προσπαθούσε να χτυπήσει κυρίως σε αντεπιθέσεις, χωρίς να κρατά αρκετά μπάλα. Οι Γερμανοί έφτασαν κοντά σε άλλο ένα γκολ στο 60’ όταν μετά από γύρισμα του Σάντσο στο σημείο του πέναλτι για τον Φίλκρουγκ, ο Γερμανός έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στο 72’ οι Παριζιάνοι έχασαν ακόμη μια καλή ευκαιρία, όταν μετά από προσπάθεια του Εμπαπέ, ο Ντεμπελέ έκανε το πλασέ, αλλά έσωσε ο Κόμπελ. Δέκα λεπτά αργότερα ο Γάλλος βρέθηκε ξανά σε σημείο βολής, όμως από το ύψος της περιοχής έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Η Ντόρτμουντ λίγο έλειψε να διπλασιάσει τα τέρματα της στο 84’ μετά από μια μαγική κάθετη του Σάντσο, ο οποίος βρήκε τον Μπραντ στην περιοχή που δοκίμασε το σουτ αλλά έκοψε ο Μαρκίνιος.

Έτσι το παιχνίδι έληξε στο 1-0, με τους Βεστφαλούς να πέρνουν στενό αλλά πολύ σημαντικό προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού της επόμενης εβδομάδας.