Γιουβέντους-Τότεναμ 2-2: Ένα τέτοιο και στην Αγγλία παρακαλώ!

Ματσάρα στο Τορίνο, με Γιουβέντους και Τότεναμ να συμβιβάζονται στο 2-2

Μετά από ένα εντυπωσιακό παιχνίδι, Γιουβέντους και Τότεναμ εξήλθαν ισόπαλες με 2-2 στο Τορίνο. Ο Γκονζάλο Ιγκουαϊν με δύο γκολ στα πρώτα δύο λεπτά εβαλε μπροστά στο σκορ την Γιουβέντους, όμως Κέιν και Έρικσεν ισοφάρισαν για τους Λονδρέζους. Μεγάλο ενδιαφέρον για τον επαναληπτικό της 7ης Μαρτίου στο Λονδίνο.

Ο αγώνας στο Τορίνο άρχισε με γκολ για τους γηπεδούχους. Ο Πιάνιτς εκτέλεσε με πολύ ωραία πάσα το φάουλ προς τον Ιγκουαϊν, ο οποίος έπιασε ένα εξαιρετικό σουτ στην κίνηση και σκόραρε για το 1-0. Στο 8’, οι Ιταλοί κέρδισαν πέναλτι σε παράβαση του Ντέιβις στον Μπερναρντέσκι. Ο Ιγκουαϊν ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε για το 2-0. Η Τότεναμ ανέλαβε σιγά σιγά τον έλεγχο του ματς και έχασε σπουδαία ευκαιρία στο 27’. Ο Έρικσεν έκανε την σέντρα και ο Κέιν με κεφαλιά ανάγκασε τον Μπουφόν σε σπουδαία απόκρουση. Στο 30’, ήταν η σειρά της Γιουβέντους να χάσει μεγάλη ευκαιρία. Ήταν το γύρισμα του Πιάνιτς στον Ιγκουαϊν, ο οποίος σούταρε την μπάλα μόλις άουτ. Η Τότεναμ μείωσε το σκορ στο 35’. Ήταν η κάθετη του Άλι στον Κέιν, ο οποίος απέφυγε τον Μπουφόν και με πλασέ σε κενή εστία σκόραρε. Οι συγκινήσεις του πρώτου ημιχρόνου δεν σταμάτησαν εδώ, καθώς η Γιούβε κέρδισε πέναλτι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου σε ανατροπή του Κόστα από τον Οριέ. Ο Ιγκουαϊν, όμως , έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι με την εκτέλεσή του, αποτυγχάνοντας να δώσει μεγάλο προβάδισμα στους Ιταλούς με την λήξη του ημιχρόνου.

Η Τότεναμ μπήκε και πάλι πιο επιθετικά στην επανάληψη. Οι Ιταλοί, όμως, έχασαν δύο πολύ καλές ευκαιρίες με σουτ του Μπερναρντέσκι που απέκρουσε δύσκολα ο Γιορίς στο 57’ και με κεφαλιά του Μάντζουκιτς ένα λεπτό αργότερα που κατέληξε στην αγκαλιά του Γιορίς. Η Τότεναμ ευτύχησε να ισοφαρίσει στο 72’. Ο Κρίστιαν Έρικσεν με απευθείας εκτέλεση φάουλ σκόραρε για το 2-2, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα. Η Γιουβέντους προσπάθησε να αντιδράσει και πάλι στο 77’, όταν ο Ιγκουαϊν πάσαρε στον Μπερναρντέσκι, ο οποίος σούταρε με την μπάλα να καταλήγει στα χέρια του Γιορίς. Το παιχνίδι μέχρι το τέλος είχε γρήγορο ρυθμό, αλλά η ισοπαλία «σφράγισε» τις προσπάθειες των δύο ομάδων σ’ ένα εντυπωσιακό παιχνίδι.

Γιουβέντους: Μπουφόν, Ντε Σίλιο, Μπενατιά, Κιελίνι, Άλεξ Σάντρο, Πιάνιτς, Κεντίρα, Κόστα, Μπερναρντέσκι, Μάντζουκιτς, Ιγκουαϊν

Τότεναμ: Γιορίς, Φερτόνγκεν, Σάντσες, Κέιν, Λαμέλα, Ντάιερ, Ντεμπελέ, Έρικσεν, Άλι, Οριέ, Ντέιβις