Μαν. Γιουνάιτεντ - ΠΣΖ 0-2: Ένα 7λεπτο ήταν αρκετό!

Πλέον οι Παριζιάνοι είναι με το ένα πόδι στους «8» της διοργάνωσης

Πολύ μεγάλη νίκη για την Παρί Σεν Ζερμέν μιας και επικράτησε με 0-2 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο Old Trafford, χάρις τα γκολ των Κιμπεμπέ και Μπαμπέ στο 53' και 60' αντίστοιχα. Πολυτιμότερος του αγώνα ο Ντι Μαρία, με δύο ασίστ, ενώ ο Πογκμπά αποβλήθηκε στο τέλος και έτσι χάνει τον επαναληπτικό (6/3) στο Παρίσι.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με καλό και γρήγορο ρυθμό ξεκίνησε η αναμέτρηση, μιας και τόσο η Γιουνάιτεντ όσο και η Παρί προσπάθησαν να επιβάλουν το δικό τους ρυθμό. Η πρώτη καλή στιγμή άνηκε στους φιλοξενούμενους και συγκεκριμένα στον Ντι Μαρία, στο 5ο λεπτό όπου το τεχνικό του σουτ κατέληξε λίγο έξω. Στο 8’ η Γιουνάιτεντ απείλησε για 1η φορά, με τον Ράσφορντ, ο οποίος έκανε κάτι σαν σέντρα-σουτ αλλά ο καλά τοποθετημένος Μπουφόν έδιωξε σε κόρνερ. Στο 16’ ο Πογκμπά, μετά από προσωπική κούρσα μπήκε στην περιοχή και έκανε το γύρισμα αλλά ο Μπουφόν μάζεψε εύκολα. Στο 28ο λεπτό ο Βεράτι έδωσε στον Ντράξλερ κι αυτός έβγαλε μόνο τον Μπαμπέ, αλλά ο νεαρός Γάλλος έστειλε την μπάλα έξω. Μετά από ριπλέι φάνηκε να ήταν σε θέση οφσάιντ. Στο 42’ ο Λίντελοφ έκανε το μακρινό σουτ αλλά δεν απειλήθηκε η εστία του Μπουφόν. Το 1ο ημίχρονο ήταν πλούσιο σε ρυθμό και κάρτες (5), αλλά φτωχό σε ευκαιρίες.

Β’ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το 2ο μέρος ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο, δηλαδή με πολλά και δυνατά μαρκαρίσματα. Στο 52’ ο Άλβες έβγαλε την σέντρα από τα δεξιά και ο Μπαμπέ έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Ντε Χέα έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Από την εκτέλεση κόρνερ ο Κιμπεμπέ βρέθηκε μόνος στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων, η οποία φέρει τεράστια ευθύνη και με δυνατό βολέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Σαν να μην έφταναν όλα αυτά στο 60’ οι ποδοσφαιριστές της Παρί συνδιάστηκαν πολύ ωραία, με τον Ντι Μαρία να παίρνει την μπάλα και να δίνει ιδανική ασίστ στον Μπαμπέ, ο οποίος δεν είχε κανένα πρόβλημα να κάνει το 0-2. Στο 63’ ο Μπαμπέ βρέθηκε μόνος με τον Ντε Χέα, όμως αυτή τη φορά νικητής ήταν ο Ισπανός τερματοφύλακας. Στο 64’ ο Μπερνάτ βρέθηκε μόνος αριστερά και έκανε το διαγώνιο σουτ αλλά ο Ντε Χέα έσωσε για άλλη μια φορά την εστία του. Στο 70΄ο Ερέρα έκανε το σουτ όμως η μπάλα κόντραρε στον Ερέρα. Στο 82’ ο Ερέρα είχε νέο σουτ αλλά η μπάλα πήγε λίγο πάνω από τα δοκάρια. Στο 89’ ο Πογκμπά δέχτηκε 2η κίτρινη και έτσι χάνει τον επαναληπτικό στο Παρίσι.

Διακριθέντες:

Μαν. Γιουνάιτεντ: Δεν ξεχώρισε κάποιος για την Γιουνάιτεντ, εάν εξαιρέσουμε τον Ντε Χέα, στο 1ο ημίχρονο στάθηκε καλά, αλλά στο 2ο έκανε λάθη που στο τέλος στοίχισαν.

Παρί Σεν Ζερμέν: Αναμφίβολα ο Ντι Μαρία, ο οποίος αποδοκιμάστηκε καθόλη τη διάρκεια του αγώνα, είχε 2 ασίστ και γενικά εξαιρετική απόδοση. Πολύ καλός ο Μπαμπέ, όπως και η αμυντική λειτουργία των Παριζιάνων. Εξαιρετικός και ο Βεράτι με 94% ποσοστό στις πάσες.

Απογοήτευσαν:

Μαν. Γιουνάιτεντ: Πολύ κακός ο Σάντσες στα 45’ λεπτά που αγωνίστηκε, μέτρια βραδιά για τον Ράσφορντ, ενώ η άμυνα φέρει τεράστια ευθύνη στο 1ο γκολ της Παρί.

Παρί Σεν Ζερμέν: Δεν υστέρησε κάποιος με την απόδοση του, ο καθένας έδωσε τον καλύτερο του εαυτό για αυτή τη μεγάλη νίκη.

Κοουτσάρισμα:

Μαν. Γιουνάιτεντ (Σόλσκιερ): Ήταν πιθανότατα το χειρότερο παιχνίδι της ομάδας του με αυτόν στον πάγκο, στο 2ο ημίχρονο ήταν σαν να μην αγωνίστηκε η ομάδα του, στάθηκε άτυχος με τους τραυματισμούς των Λίνγκαρντ, Μαρσιάλ στο ημίχρονο.

Παρί Σεν Ζερμέν (Τούχελ): Μεγάλη νίκη για την ομάδα του, παρά τις σημαντικές απουσίες, κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο και είναι πλέον με το ένα πόδι στους «8» της διοργάνωσης.

Διαιτησία (Daniele Orsato): Έδωσε συνολικά 9 κάρτες και μία κόκκινη ο Ιταλός, ο οποίος γενικά δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα.

Μαν. Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Γιάνγκ, Λίντελοφ, Μπαϊγί, Σο, Ερέρα, Μάτιτς, Πογκμπά, Λίνγκαρντ (Σάντσες 45'), Ράσφορντ (Λουκάκου 84'), Μαρσιάλ (Μάτα 46')

Παρί Σεν Ζερμέν: Μπουφόν, Κερέρ, Σίλβα, Κιμπέμπε, Μπερνάτ, Μαρκίνιος, Βεράτι (Παρέδες 74'), Άλβες, Ντράξλερ, Ντι Μαρία (Νταγκμπά 80'), Μπαμπέ

Σκόρερς: -/ Κιμπεμπέ, Μπαμπέ

Κίτρινες Κάρτες:  Πογκμπά, Γιανγκ, Λίντελοφ, Ερέρα, Σο / Κιμπεμπέ, Ντράξλερ, Μπερνάτ, Άλβες

Κόκκινες Κάρτες: Πογκμπά (2η κίτρινη)/-

Διαιτητής: Daniele Orsato