Ρόμα - Μπαρτσελόνα 3-0: Μυθική πρόκριση των Ιταλών στα ημιτελικά! (βίντεο)

Επική ανατροπή της Ρόμα επί της Μπαρτσελόνα…

Ματσάρα από αυτά που δεν βλέπουμε συχνά διεξήχθη απόψε στο «Ολίμπικο» όπου η Ρόμα επικράτησε 3-0 επί της Μπαρτσελόνα και παρά τη μεγάλη νίκη των Ισπανών (4-1) στον πρώτο αγώνα, οι Ιταλοί σήκωσαν κεφάλι, τους είδαν στα μάτια και ανέτρεψαν τα εις βάρους τους δεδομένα. Η Ρόμα βρίσκεται πλέον στους «4» του Τσάμπιονς Λιγκ.

Το πρώτο μέρος της αναμέτρησης άνηκε αποκλειστικά στους γηπεδούχους. Παρά το γεγονός πως μπήκαν στο παιχνίδι με πολύ λίγες πιθανότητες για πρόκριση, η Ρόμα έκανε το παιχνίδι της και στο 6ο λεπτό προηγήθηκε με προβολή του Τζέκο. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Ιταλοί… αναθάρρεψαν και συνέχισαν να δημιουργούν ευκαιρίες με τον Σικ να πιάνει την κεφαλιά στο 14, στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω. Στο 37’ ο σκόρερ της Ρόμα δημιούργησε άλλη μια κλασσική ευκαιρία, όταν έπιασε την κεφαλιά και ο Τερ Στέγκεν εξουδετέρωσε αποτελεσματικά τον κίνδυνο για την Μπαρτσελόνα. Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, ο Σικ εντελώς μόνος στο 39’ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο έξω. Οι φιλοξενούμενοι υστέρησαν επιθετικά, ενώ η μοναδική ευκαιρία που σημείωσαν ήταν μόλις στο 4ο λεπτό, όταν ο Ρομπέρτο έκανε το σουτ το οποίο κατέληξε στα χέρια του Άλισον.

Αμάν ένα δεύτερο 45λεπτο. Η Ρόμα μπήκε αποφασισμένη να… τελειώσει την δουλειά, δηλαδή την πρόκριση, και στο 58’ ο εκ των κορυφαίων ποδοσφαιριστών των γηπεδούχων, Τζέκο, κέρδισε το πέναλτι, μετά από τράβηγμα του Πικέ. Ο ρέφερι σωστά υπέδειξε την άσπρη βούλα, και ο Ντε Ρόσι ανέλαβε την εκτέλεση για το 2-0. Στο 68’ και 70’ οι γηπεδούχοι με τους Ναϊγκολάν (πλασέ) και Ντε Ρόσι (κεφαλιά) σημείωσαν άλλες δύο κλασσικές ευκαιρίες, ωστόσο το 2-0 δεν άλλαξε. Το τελευταίο δεκάλεπτο μόνο ως… θρίλερ μπορεί να χαρακτηριστεί. Ο Μανωλάς στο 82ο λεπτό με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ έστειλε τους φίλους της Ρόμα στους εφτά ουρανούς, αφού διαμόρφωσε το 3-0, το οποίο εξασφάλισε το εισιτήριο για την επόμενη φάση, αφήνοντας εκτός ένα από τα μεγαθήρια του ποδοσφαίρου. Από την άλλη, η Μπαρτσελόνα δεν στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων σε κανένα σημείο του αγώνα, και μοιραία γνώρισε την ήττα και τον αποκλεισμό. Μοναδική αξιοσημείωτη φάση, ήταν το πλασέ του Μέσι στο 87ο λεπτό.

Ρόμα (Εουσέμπιο ντι Φραντσέσκο): Άλισον, Φλορέντσι, Ζουάν Ζεζούς, Μανωλάς, Φάσιο, Κολάροβ, Ντε Ρόσι, Στρόουτμαν, Ναϊνγκολάν (77' Ελ Σαλαρουί.), Σικ (73' Ουντέρ), Τζέκο.

Μπαρτσελόνα (Ερνέστο Βαλβέρδε): Τερ Στέγκεν, Νέλσον Σεμέδο (85' Ντεμπελέ), Πικέ, Ουμτιτί, Τζόρντι Άλμπα, Μπουσκέτς (85' Αλβάρεθ), Ράκιτιτς, Σέρτζι Ρομπέρτο, Ινιέστα (81' Γκόμες), Μέσι, Λουίς Σουάρες.

Σκόρερ: 6' Τζέκο, 58' Ντε Ρόσι, 82' Μανωλάς

Κίτρινες: Φάσιο, Ζουάν Ζεζούς / Πικέ, Μέσι, Σουάρες