Ρόμα - Ρεάλ Μαδρίτης 0-2: Καθάρισε εύκολα την πρωτιά

Στην επόμενη φάση και οι 2 ομάδες

Σημαντική εκτός έδρας νίκη για τη Βασίλισσα, επικράτησε με 0-2 της Ρόμα και κάπως έτσι τερμάτισε οριστικά στην 1η θέση του 7ου Ομίλου, χάρις τα γκολ των Μπέιλ και Λούκας στα πρώτα 15 λεπτά του 2ου ημιχρόνου. Απογοήτευσαν στο 2ο ημίχρονο οι Τζιαλορόσοι, παρ' όλα αυτά εξασφάλισαν τη 2η θέση του Ομίλου.

Πολύ ισορροπημένα ξεκίνησαν το παιχνίδι στο κατάμεστο Ολίμπικο οι δύο ομάδες, προσπαθώντας να γίνουν απειλητικές και να επιβάλουν το δικό τους ρυθμό. Χαρακτηριστικό το γεγονός πως η 1η καλή ευκαιρία σημειώθηκε στο 20ο λεπτό με τον Λούκα Μόντριτς να σουτάρει από το ύψος της περιοχής και τον Όλσεν να αποκρούει με τα πόδια. Στη συνέχεια και συγκεκριμένα στο 23ο λεπτό ο Ελ Σααράουι αναγκάστηκε να αποχωρήσει από την αναμέτρηση λόγω τραυματισμού και τη θέση του πήρε ο Τζάστιν Κλάιφερτ. Η 1η μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους ήταν στο 33ο λεπτό όταν αρχικά έσωσε ο Καρβαχάλ, ο Κουρτουά απέκρουσε εντυπωσιακά και ο Κολάροφ με μακρινό, φαλτσαριστό σουτ έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ. Παρ’ όλα αυτά παρολίγο να ανοίξει το σκορ η Ρόμα στο τέλος του ημιχρόνου, όταν από πολύ ωραίο γύρισμα του Ζανιόλο, ο Κλάιφερτ δεν κατάφερε σε κενή εστία να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα και έτσι το 0-0 ήταν το σκορ του 1ου ημιχρόνου.

Δεν μπορούσε να ξεκινήσει με καλύτερο τρόπο το 2ο ημίχρονο για τη Ρεάλ και αυτό γιατί στο 47ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Γκάρεθ Μπέιλ, μετά από λάθη των Όλσεν και Φάτζιο στην άμυνα των Ιταλών. Σαν να μην έφταναν όλα αυτά, στο 59ο λεπτό η Βασίλισσα έφτασε στο 0-2 με τον Λούκας Βάσκεθ, ο οποίος αξιοποίησε στο έπακρο την κεφαλιά-ασίστ του Μπενζεμά, ύστερα από την σέντρα του Μπέιλ. Στη συνέχεια η Ρόμα δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητική, αφού η άμυνα της Ρεάλ ήταν καλά οργανωμένη και έτσι ο μόνος τρόπος να απειληθεί ο Κουρτουά ήταν με μακρινά σουτ, κυρίως από τον Κολάροφ. Στα λεπτά που ακολούθησαν η Ρεάλ έκανε διαχείριση του αγώνα και κάπως έτσι τερμάτισε από την 5η αγωνιστική στην 1η θέση. Από την άλλη ακόμη μια ήττα για τη Ρόμα, παρ’ όλα αυτά έχει πάρει και μαθηματικά τη 2η θέση του ομίλου, μετά το 2-2 στη Μόσχα μεταξύ των ΤΣΣΚΑ και Πλζεν.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Ρόμα: Απογοήτευσαν οι γηπεδούχοι στο 2ο ημίχρονο, πολύ καλή ωστόσο ήταν η παρουσία του Κώστα Μανωλά

Ρεάλ: Ήταν όλοι τους πολύ καλοί μετά από καιρό, ωστόσο ο καλύτερος ήταν ο Μπέιλ, όχι μόνο για το 1ο γκολ αλλά και για το ότι από τα δικά του πόδια ξεκίνησε το 0-2. Εξαιρετικός επίσης ο Καρβαχάλ, ήταν κυριολεκτικά καθοριστικότατος σήμερα

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Ρόμα: Ο Ουντέρ έχασε την μεγάλη ευκαιρία στο τέλος του 1ου ημιχρόνου να ανοίξει το σκορ και σίγουρα θα βλέπαμε ένα πολύ διαφορετικό 2ο ημίχρονο.

Ρεάλ: Κανείς δεν απογοήτευσε, αν εξαιρέσουμε τον Γιορέντε, ο οποίος φέτος δεν έχει πολύ χρόνος συμμετοχής, κάτι το οποίο φάνηκε σήμερα

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Ρόμα (Ντι Φραντσέσκο): Δεν του βγήκε το πλάνο, έχασε γρήγορα τον φορμαρισμένο Ελ Σααράουι και πλέον το κλίμα είναι εναντίον του

Ρεάλ (Σολάρι): Σημαντική νίκη που δίνει αυτοπεποίθηση για καλύτερη συνέχεια και ανάλογα, αν όχι καλύτερα αποτελέσματα

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ (Clément Turpin): Λανθασμένα δεν έδωσε φάουλ στο χέρι του Λούκας, παρ’ όλα αυτά ήταν σωστός στις αποφάσεις του ο Γάλλος διαιτητής.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

Ρόμα (Ντι Φραντσέσκο): Όλσεν, Φλορέντζι, Μανωλάς, Φάτζιο, Κολάροφ, Νζόνζι (Τσόρικ 63'), Κριστάντε, Ουντέρ, Ζανιόλο (Κάρσντροπ 69'), Ελ Σααράουι (Κλάιφερτ 22'), Σικ

Ρεάλ (Σολάρι): Κουρτουά, Καρβαχάλ, Ράμος, Βαράν, Μαρσέλο, Γιορέντε, Κρόος, Μόντριτς (Βαλβέρδε 80'), Μπέιλ (Ασένσιο 84'), Λούκας, Μπενζεμά (Μαριάνο 76')

Σκόρερς: -/ Μπέιλ (47'), Λούκας (59')

Κίτρινες κάρτες: Ζανιόλο / Μόντριτς, Βαράν