Τσέλσι - Μπαρσελόνα 1-1: Ανοικτοί λογαριασμοί με απάντηση του Μέσι!

O Mέσι λύτρωσε την Μπαρτσελόνα μετά την γκολάρα του Γουίλιαν

Σ’ ένα παιχνίδι με καλό ρυθμό, και αρκετές φάσεις, Τσέλσι και Μπαρτσελόνα έμειναν στο ισόπαλο 1-1. Το σκορ άνοιξε ο εξαιρετικός Γουίλιαν με σουτ έξω απ’ τα τετράγωνα (είχε και δυο δοκάρια), ενώ ο Μέσι είχε την απάντηση για την Μπαρτσελόνα. Έτσι τα πάντα είναι ανοικτά για τον επαναληπτικό στην Ισπανία, με την ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε να έχει το προβάδισμα.

Δυνατά μπήκε στο παιχνίδι η Τσέλσι η οποία έκλεισε σωστά την Μπαρτσελόνα και στο πρώτα δέκα λεπτά αυτή φαινόταν στο γήπεδο. Μάλιστα στο 5’ ο Αζάρ μετά από ωραία ντρίμπλα βρήκε το χώρο που ήθελε για το σουτ από το ύψος της περιοχής, όμως η μπάλα πέρασε έξω. Μετά όμως απ’ τα πρώτα δέκα λεπτά η Μπαρτσελόνα πήρε τα πάνω της, και στο 15’ μετά από ωραίο μπαλιά του Μέσι, ο Παουλίνιο έπιασε ανενόχλητος την κεφαλιά, με τη μπάλα να περνά έξω. Παρά το γεγονός όμως πως η Μπαρτεσλόνα πίεζε και έχει μέχρι το 25’ κατοχή της μπάλας στο 75%, δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς την εστία του Κουρτουά. Στο 29’ ο Αλόνσο εκτέλεσε ένα φάουλ από καλό σημείο, με τον Τερ Στέγκεν να είναι έτοιμος. Στο 33’ ο Γουίλιαν έπιασε ένα υπέροχο σουτ με το δεξί, με τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι της Μπαρτσελόνας. Πέντε λεπτά αργότερα μετά από κόρνερ του Ράκιτιτς, ο Πικέ έπιασε την κεφαλιά με τη μπάλα να φεύγει έξω. Στο 41’ και πάλι ο Γουίλιαν έπιασε ένα δυνατό σουτ, και η μπάλα για δεύτερη φορά σταμάτησε στο δοκάρι της Μπαρτσελόνας. Δυο λεπτά αργότερα ένα δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής του Αζάρ έφυγε λίγο πάνω απ’ την εστία.

Πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε η Μπαρτσελόνα. Στο 49’ ο Ινιέστα δοκίμασε το πόδι του, με τη μπάλα να φεύγει έξω, ενώ στο 53’ το σουτ του Σοάρες από δύσκολη θέση, βρήκε έτοιμο τον Κουρτουά. Και αφού ο Γουίλιαν προειδοποίησε δυο φορές στο πρώτο ημίχρονο στο 62’ επιχείρησε εκ νέου σουτ εκτός περιοχής, με τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Τερ Στέγκεν. Στο 75’ ο Αθπιλικουέτα έκανε τραγικό λάθος στην άμυνα, ο Ινιέστα έκλεψε τη μπάλα, έδωσε στον Μέσι που μόνος στην περιοχή δεν συγχωρεί και σκόραρε για το 1-1. Επόμενη καλή στιγμή ήρθε στο 85’ όταν ο Μόουζες βρέθηκε σε καλή θέση για σουτ, όμως το τελείωμα του ήταν άσχημο.

Τσέλσι (Αντόνιο Κόντε): Κουρτουά, Ρούντιγκερ, Αλόνσο, Φάμπρεγας (84' Ντρίνγκγουότερ), Καντέ, Αζάρ, Πέδρο (80' Μοράτα), Μόουζες, Γουίλιαν, Κρίστενσεν, Αθπιλικουέτα

Μπαρτσελόνα (Ερνέστο Βαλβέρδε): Τερ Στέγκεν, Πικέ, Ράκιτιτς, Μπουσκέτς, Ινιέστα (91' Γκόμες), Σουάρες, Μέσι, Παουλίνιο (65' Βιδάλ), Άλμπα, Σέρχι Ρομπέρτο, Ουμτιτί

Σκόρερς: Γουίλιαν / Μέσι

Κίτρινες Κάρτες: Ρούντιγκερ, Μοράτα / Ράκιτιτς, Μπουσκέτς

Κόκκινες Κάρτες: - / -