Αυστραλιανό Όπεν: «Μέγας» Τσιτσιπάς, θρίαμβος για Σάκκαρη

Ο Ελλαδίτης πρωταθλητής επικράτησε με 3-1 του Τροΐτσκι και προκρίθηκε στον τρίτο γύρο του Australian Open

Έτοιμος για την επόμενη μεγάλη πρόκληση της καριέρας του παρουσιάζεται ο Στέφανος Τσιτσιπάς.Ο Έλλαδίτης πρωταθλητής επικράτησε με 3-1 σετ (6-3, 2-6, 6-2, 7-5) του Βίκτορ Τροΐτσκι από την Σερβία και προκρίθηκε στον τρίτο γύρο του Australian Open.

Μάλιστα, ο ταλαντούχος τενίστας κατάφερε να ξεχωρίσει από την πρώτη στιγμή του αγώνα, με τους Έλληνες ομογενείς να τον αποθεώνουν σε κάθε ευκαιρία και μετά τον καταχειροκροτούν μετά τη μεγάλη νίκη του.

Ο Τσιτσιπάς ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και μόνο στο δεύτερο σετ άφησε το περιθώριο στον αντίπαλό του να πιστέψει πως θα μπορούσε να τον κερδίσει. Ο Τροΐτσκι στο σετ αυτό έκανε άνετα το 1-1, όμως στην συνέχεια και πάλι ο Έλληνας πρωταθλητής ήταν καλύτερος και πήρε τη νίκη.

Στον επόμενο γύρο ο Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει τον Μπασιλασβίλιπου, ο οποίος κέρδισε με 3-2 σετ τον Τραβάλια.

Θρίαμβος για Σάκκαρη

Μετά τον Στέφανο Τσιτσιπά και η Μαρία Σάκκαρη πήρε την πρόκριση για τους «32» του Open της Αυστραλίας με την Ελληνίδα πρωταθλήτρια να επικρατεί σχετικά εύκολα με 2-0 σετ (6-1, 6-4) της Άστρα Σάρμα από την Αυστραλία, με τον κόσμο, όπως και νωρίτερα στον Στέφανο Τσιτσιπά, να μην σταματά να την αποθεώνει.

Στην επόμενη φάση η Σάκκαρη θα αντιμετωπίσει την Άσλεϊ Μπάρτι επίσης από την Αυστραλία. Όσον αφορά την σημερινή αναμέτρηση η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ήταν εξαιρετική στο πρώτο σετ και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην αντίπαλό της, έχοντας ως όπλο το δυνατό σερβίς. Στο δεύτερο η Σάρμα πάλεψε περισσότερο αλλά και η πάλι η Σάκκαρη ήταν ανώτερη και πήρε το σετ και το ματς

Είναι η δεύτερη φορά στην καριέρα της Σάκκαρη που θα βρεθεί σε αυτό τον γύρο ενώ θα είναι για πέμπτη φορά στην καριέρα της σε τρίτο γύρο Grand Slam διοργάνωσης.