Ελλάδα-Ελβετία 0-1: Έχει ακόμα δουλειά…

Έχει αδυναμίες η ομάδα του Σκίμπε που φάνηκαν και στο φιλικό

Τα φιλικά ενδείκνυνται για συμπεράσματα και το αποψινό της Εθνικής κόντρα στην Ελβετία μάλλον θα αποδειχθεί πολύ χρήσιμο για τον Μίχαελ Σκίμπε.

Η Ελλάδα ηττήθηκε με 1-0 από μια ομάδα που τον Ιούνιο θα είναι στα γήπεδα της Ρωσίας, παρουσιάζοντας καλό αγωνιστικό πρόσωπο μόλις για ένα ημίχρονο, αφού στο β' μέρος φαινόταν σαν να κάνει αγγαρεία.

Σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Τζεμαΐλι στο 59', που με πολύ όμορφο τρόπο εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Σεφέροβιτς, σε μια φάση που η ελληνική άμυνα ήταν σε ανισορροπία.

Πλέον, το επόμενο φιλικό είναι κόντρα στην Αίγυπτο (27/3, 21:00) στη Ζυρίχη, εκεί που αναμένεται ο Γερμανός εκλέκτορας να μοιράσει ευκαιρίες σε περισσότερα νέα πρόσωπα, αφού σήμερα στηρίχθηκε στις γνωστές λύσεις που εμπιστεύτηκε και στα προκριματικά των τελευταίων δύο χρόνων.

Παρά το «παγωμένο» τοπίο του ΟΑΚΑ, με τους μόλις 1.000-1.500 φίλους της Εθνικής να κάνουν τον κόπο να βρεθούν στο στάδιο του Αμαρουσίου, οι παίκτες του Μίχαελ Σκίμπε ήταν αρκετά ορεξάτοι από το πρώτο λεπτό και μάλιστα ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων κόντρα σε μια ομάδα που σε λίγους μήνες θα είναι παρούσα στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Μάλιστα, μόλις στο 12’ η Εθνική έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία του παιχνιδιού, όταν η πίεση ψηλά στην αντίπαλη άμυνα έφερε λάθος και κατοχή για τους Έλληνες διεθνείς, ο Φορτούνης βρέθηκε σε θέση βολής από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας των Ελβετών.

Η ανωτερότητα της Ελλάδας κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου πιστοποιήθηκε από το γεγονός ότι και η δεύτερη καλή φάση της αναμέτρησης, όταν στο 20’ ο ορεξάτος Φορτούνης με ωραία κάθετη βρήκε τον Μήτρογλου, αλλά ο επιθετικός της Μαρσέιγ παρά το γεγονός ότι έκανε επαφή με την μπάλα δεν πρόλαβε να πλασάρει, με τους Ελβετούς να «καθαρίζουν» τη φάση.

Το πρώτο ημίχρονο επεφύλασσε ακόμα δύο ευκαιρίες, μία για κάθε ομάδα, με την πρώτη να βρίσκει τον Μήτρογλου σε θέση βολής έπειτα από ωραία συνεργασία του με τον Φορτούνη, αλλά η μπάλα κόντραρε στο σουτ που επιχείρησε και κατέληξε κόρνερ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Εμπολό έπειτα από ενέργεια πάνω στον Παπασταθόπουλο, έκανε το σουτ από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή, στέλνοντας την μπάλα στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού.

Στο β' μέρος αυτή η όρεξη και το κίνητρο από πλευράς παικτών Σκίμπε αποτέλεσε παρελθόν. Ο ρυθμός έπεσε, η Ελβετία από την άλλη πλευρά ήθελε τη νίκη και για ψυχολογικούς λόγους, αφού έχει μπροστά της μια μεγάλη πρόκληση στα γήπεδα της Ρωσίας και φαινόταν ότι αργά ή γρήγορα θα πληγώσει την επιπολαιότητα των Ελλήνων διεθνών.

Μόλις στο 49’ ο Ροντρίγκες έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία για να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του, αλλά η μπάλα από το φάουλ που εκτέλεσε, πέρασε δίπλα από το δοκάρι, σε μια φάση που δεν μπορούσε να κάνει τίποτα ο Καρνέζης, αφού την είδε τελευταία στιγμή.

Αυτή η έλλειψη διάθεσης έφερε και άλλα προβλήματα στην Ελλάδα, αφού υπήρχε ανισορροπία στις γραμμές και απειθαρχία στις κινήσεις των παικτών και τελικά το μοιραίο για τη «γαλανόλευκη» δεν αποφεύχθηκε. Στο 59’ σε φάση αντεπίθεσης, ο Σεφέροβιτς έβγαλε τη σέντρα και ο Τζεμαΐλι με πολύ εντυπωσιακό βολ-πλανέ νίκησε τον Καρνέζη, ανοίγοντας το σκορ.

Στη συνέχεια του αγώνα έγιναν εκατέρωθεν αλλαγές με τον Σκίμπε να δίνει ευκαιρία σε Χριστοδουλόπουλο, Μπακάκη, Κουλούρη, Κουρμπέλη (πολύ αργότερα μπήκαν Σταφυλίδης, Πέλκας), γεγονός που επηρέασε ακόμα περισσότερο το ρυθμό.

Παρ’ όλα αυτά, η Ελλάδα βρήκε μία ευκαιρία (τη μοναδική της στο β’ ημίχρονο), όταν στο 76’, ο Χριστοδουλόπουλος πάσαρε στον Φορτούνη, αλλά η μπάλα από το σουτ που έκανε από το ύψος του πέναλτι, πέρασε άουτ, με το 0-0 να μένει μέχρι τέλους.

Ελλάδα (Μίχαελ Σκίμπε): Καρνέζης, Τοροσίδης (63’ Χριστοδουλόπουλος), Παπασταθόπουλος, Μανωλάς (79’ Σταφυλίδης), Ρέτσος, Ζέκα, Σάμαρης (72’ Κουρμπέλης), Μπακασέτας, Δώνης (63’ Μπακάκης), Φορτούνης (76’ Πέλκας), Μήτρογλου (72’ Κουλούρης)

Ελβετία (Βλαντιμίρ Πέτκοβιτς): Σόμερ, Λιχτστάινερ (60’ Λανγκ), Ακανζί, Εμπολό (73’ Oμπερλίν), Φρόιλερ (60’ Φερνάντες), Σεφέροβιτς (60’ Γκαβράνοβιτς), Τζάκα, Μπεχράμι (60’ Τσούμπερ), Ροντρίγκες, Τζεμαΐλι, Σαρ