Με… όργια του Καλάθη το «πράσινο» 1-0

Με ενορχηστρωτή τον Νικ Καλάθη, ο Παναθηναϊκός επικράτησε 92-79 του ΠΑΟΚ στον πρώτο ημιτελικό και έκανε το 1-0 στη μεταξύ τους σειρά.

Ο Νικ Καλάθης οδήγησε τον Παναθηναϊκό στο 1-0 κόντρα στον ΠΑΟΚ (92-79), με τον ομογενή γκαρντ να πετυχαίνει νταμπλ-νταμπλ (17 πόντοι, 12 ριμπάουντ). Οι «πράσινοι» δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα από τη στιγμή που πάτησαν γκάζι και έφτασαν τη διαφορά μέχρι και το +24.

Αρκετά νευρικά ξεκίνησαν το παιχνίδι και οι δύο ομάδες, με τον Παναθηναϊκό να προσπαθεί να τρέξει, αλλά να είναι άστοχος. Εντούτοις, προηγήθηκε 13-6 στο πρώτο πεντάλεπτο. Με ένα γκολ-φάουλ του Σίνγκλετον οι «πράσινοι» ξέφυγαν για πρώτη φορά με 10 πόντους (16-6). Ο ΠΑΟΚ ξεκόλλησε από τους 6 πόντους με 2/2 βολές του Χαραλαμπόπουλου, αλλά δεν κατάφερε να μειώσει περισσότερο αφού η ομάδα του Παπαθεοδώρου δεν είχε σωστές επιλογές στην επίθεση. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να διακατέχεται από νευρικότητα και αστοχία στην επίθεση, με τον ΠΑΟΚ να μειώνει σε 18-15. Τελικά, το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον Παναθηναϊκό στο +5 (20-15).

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να παίζουν καλύτερη άμυνα και να έχουν πιο στοχευμένες επιλογές στην επίθεση, κυρίως λόγω του Ίαν Βουγιούκα. Με ένα επιμέρους σκορ 15-2 στο πρώτο τρίλεπτο του δευτέρου δεκαλέπτου ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 18 πόντους (35-17), που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά του στο ματς. Με ένα καλάθι του Γκος ο ΠΑΟΚ ξεκόλλησε από τους 17 πόντους (35-19), αλλά δυσκολευόταν από την ασφυκτική πίεση των γηπεδούχων. Παρ’ όλα αυτά, ο «Δικέφαλος του Βορρά» μείωσε γρήγορα στους 14 (37-23) και ανάγκασε τον Πασκουάλ να ζητήσει τάιμ-άουτ. Έκτοτε οι «πράσινοι» διατήρησαν μια διαφορά πάνω από τους 15 πόντους με ενορχηστρωτή τον Καλάθη και έκλεισαν το ημίχρονο στο +20 (51-31) έχοντας βελτιωμένα ποσοστά ευστοχίας σε σχέση με το πρώτο δεκάλεπτο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ένα τρίποντο του Λοτζέσκι, που έστειλε τον Παναθηναϊκό για πρώτη φορά στο +23 (54-31). Ο Καλάθης συνέχισε τον επιθετικό οίστρο του και έφερε τους «πράσινους» μέχρι και το +24 (64-40) στα μισά της τρίτης περιόδου, με τον ομογενή γκαρντ να φτάνει νωρίς στο νταμπλ-νταμπλ. Από την άλλη πλευρά, ο Πέτεγουεϊ προσπαθούσε να κρατήσει όρθιο τον πάγκο πετυχαίνοντας συνεχόμενους πόντους, όμως ήταν απελπιστικά μόνος του. Με εκτός ισορροπίας τρίποντο του Σίνγκλετον στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ο Παναθηναϊκός έκλεισε στο +22 (72-50) στο 30’.

Στην τέταρτη περίοδο ο ΠΑΟΚ πίεσε περισσότερο και προσπάθησε να κλείσει την ψαλίδα, με τον Χρυσικόπουλο να σκοράρει 7 συνεχόμενους πόντους. Η διαφορά έπεσε στους 14 πόντους με τρίποντο του Κόνιαρη, τρία λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα, αλλά ο Παναθηναϊκός δεν απειλήθηκε περαιτέρω. Η ομάδα του Πασκουάλ διατήρησε διψήφια διαφορά φτάνοντας στο 1-0 με τελικό σκορ 92-79.

Ο Καλάθης ολοκλήρωσε τον αγώνα με 17 πόντους, 12 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ είχε άξιους συμπαραστάτες τους Τζέιμς και Σίνγκλετον, που σημείωσαν 17 και 13 πόντους αντίστοιχα. Μοναδικό ψεγάδι στην εμφάνιση του Παναθηναϊκού η αστοχία στις βολές (20/33). Από τον ΠΑΟΚ διασώθηκαν οι Κατσίβελης (16 πόντοι με 6/8 εντός παιδιάς), Πέτεγουεϊ (15 πόντοι).

Ο δεύτερος ημιτελικός των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένος για το Σάββατο (26/5) στις 17:30.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 51-31, 72-50, 92-79