Ολυμπιακός: Με 100άρα το 1-0!

Εύκολο απόγευμα κόντρα στον Προμηθέα είχαν οι ερυθρόλευκοι

Με το… δεξί ξεκίνησε την ημιτελική σειρά της Basket League ο Ολυμπιακός, ο οποίος πραγματοποίησε υγιεινό «περίπατο» στο ΣΕΦ κόντρα στον Προμηθέα επικρατώντας με 108-71 και έκανε το 1-0.

Οι ερυθρόλευκοι παρουσίασαν πολύ καλό πρόσωπο κόντρα στους Πατρινούς αποδίδοντας πολύ όμορφο μπάσκετ τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση, δίνοντας στον Γιάννη Σφαιρόπουλο αρκετούς λόγους για να χαμογελά. Ο βασικότερος εξ αυτών ακούει στο όνομα Γιώργος Πρίντεζης, με τον «υπαρχηγό» των Πειραιωτών να εμφανίζεται αρκετά ορεξάτος και με 13 πόντους να δείχνει πως βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση και πως πατά πολύ καλύτερα στο παρκέ, έχοντας αφήσει πίσω τις μέτριες εμφανίσεις του προηγούμενου διαστήματος.

Από κοντά του και οι Παπαπέτρου και Στρέλνιεκς που είχαν 13 και 12 πόντους αντιστοίχως. Στα θετικά και επιστροφή στη δράση του Νικολά Μιλουτίνοφ.

Από τους Πατρινούς ξεχώρισαν οι Φαγιέ και Πράδερ με 16 πόντους ο καθένας.

Δεν αντέχει και ιδιαίτερης κριτικής η αναμέτρηση, όπως μαρτυρά και το τελικό σκορ. Ουσιαστικά ο πολύ καλός τη φετινή σεζόν Προμηθέας κατάφερε να φανεί ανταγωνιστικός μόλις στα πρώτα πέντε λεπτά, καθώς από εκεί και έπειτα οι γηπεδούχοι πάτησαν… γκάζι και δεν ξανακοίταξαν ποτέ πίσω τους.

Με τους Σπανούλη, Ρόμπερτς, Παπαπέτρου, Ουίλτζερ και Μπόγρη ξεκίνησε το παιχνίδι ο Ολυμπιακός

Με τους Γκίκα, Πράδερ, Σαλούστρο, Φαγιέ, Έλις οι φιλοξενούμενοι.

Καλύτερα μπήκε στο παιχνίδι ο Ολυμπιακός, με τον Ρόμπερτς να πετυχαίνει γρήγορα γρήγορα πέντε προσωπικούς πόντους και να επιτρέπει στην ομάδα του να προηγηθεί με 7-2 στο 7:50. Ο Προμηθέας, ωστόσο παρά το μέτριο ξεκίνημα, κατάφερε να αντιδράσει και μάλιστα με τρίποντο του Σαλούστρου στο 5:08 πήρε κεφάλι στο σκορ με 9-10. Αυτό ήταν και η τελευταία φορά που οι ερυθρόλευκοι είδαν την… πλάτη των πατρινών στο ματς και με ένα επί μέρους σκορ 15-4 και τους Ουίλτζερ και Παπαπέτρου να.. ζεσταίνονται έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 22-14.

Με το ίδιο ακριβώς μοτίβο που ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο, ξεκίνησε και το δεύτερο. Οι γηπεδούχοι «έσφιξαν» την άμυνά τους και βρίσκοντας σκορ έξω από 6,75 έκαναν double score προηγούμενοι με 30-15 στο 6:27. Όσο περνούσαν τα λεπτά ο Ολυμπιακός ανέβαζε συνεχώς ταχύτητα με την απόσταση μεταξύ των δύο ομάδων να γίνεται όλο και μεγαλύτερη. Ο Πρίντεζης πλήγωνε τους πατρινούς παίζοντας με πλάτη στο καλάθι, ενώ και ο Σπανούλης έδινε λύσεις στη δημιουργία. Κάπως έτσι η διαφορά ξεπέρασε το +20 (42-21) στο 1:30 με το κάρφωμα του Μιλουτίνοφ, ο οποίος επέστρεψε και πάλι στα παρκέ μετά από 4ο παιχνίδι της σειράς με την Ζαλγκίρις. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα με τους ερυθρόλευκους να προηγούνται με 45-23.

Παρά τη διαφορά ασφαλείας ο Ολυμπιακός δεν ήταν διατεθειμένος να κατεβάσει ταχύτητα στο δεύτερο μέρος, με τον Ουίλτζερ να διαμορφώνει με τρίποντο το 50-25 στο 8:29 της τρίτης. Επί της ουσίας ο τελικός νικητής είχε κριθεί κάτι που επέτρεπε στις δύο ομάδες να «χαλαρώσουν» τις άμυνές τους και να αποδώσουν αρκετά θεαματικό μπάσκετ. Οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν να βγάζουν… γούστα στην επίθεση με την Τρίτη περίοδο να κλείνει με κάρφωμα του ΜακΛίν στο +21 (75-54).

Η τέταρτη περίοδος είχε αποκτήσει πλέον διαδικαστικό… χαρακτήρα και το μόνο που απέμενε ήταν να μάθουμε την τελική διαφορά. Ο Στρέλνιεκς συνέχιζε να πυροβολεί έξω από τα 6,75 και πλέον η απόσταση των δύο ομάδων εκτοξεύθηκε στα επίπεδα των +30 πόντων (86-54). Στα τελευταία λεπτά, η εικόνα του ματς έδωσε το δικαίωμα στους προπονητές των δύο ομάδων να δώσουν χρόνο συμμετοχής. Αυτό βέβαια δεν επηρέασε τους γηπεδούχους, οι οποίοι εξακολουθούσαν να έχουν υψηλά στάνταρ απόδοσης. Το τελικό σκορ (108-71) διαμόρφωσε με τρίποντο στα 33’’ ο Βαγγέλης Μάντζαρης.