Παναθηναϊκός - ΑΕΚ 1-1: Στο τέλος μίλησε ο Λιβάγια

«Μάχη» χωρίς νικητή!

Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι, χωρίς πολλές φάσεις αλλά με δυο τέρματα και πολλά νεύρα ο Παναθηναϊκός και η ΑΕΚ έμειναν στο 1-1. Το σκορ άνοιξε ο Μολέντο στο 10’ ενώ για την ΑΕΚ ισοφάρισε ο Λιβάγια στην τελευταία φάση του αγώνα.

Με αργό ρυθμό και πολλά λάθη ξεκίνησε το παιχνίδι. Όμως στην πρώτη τελική του Παναθηναϊκού στο 10’ ήρθε το 1-0. Ήταν ένα φάουλ από αριστερά σαν κόρνερ, το εκτέλεσε ο Χίλιεμαρκ, με τον Μολέντο μόνο να σκοράρει. Η ΑΕΚ έψαξε την αντίδραση όμως στα πρώτα λεπτά μετά το τέρμα είχε μια φλύαρη υπεροχή. Η πρώτη φάση της ΑΕΚ ήρθε στο 26’ όταν ο Γκάλο έδωσε στον Γαλανόπουλο που μόνος από πολύ καλή θέση στην περιοχή, έκανε το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε έξω. Στο 34’ ο Λιβάγια δοκίμασε το πόδι του από αρκετή απόσταση και βρήκε έτοιμο τον Βλαχοδήμο. Τρία λεπτά αργότερα η εκτέλεση φάουλ του Γκάλο πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στο ίδιο τέμπο με το πρώτο ημίχρονο κύλησε και το δεύτερο. Η πρώτη φάση καταγράφηκε στο 53’ όταν ο Κουλιμπαλί, πάτησε περιοχή, έκανε το σουτ, όμως η μπάλα έφυγε λίγο έξω. Η μεγαλύτερή όμως φάση ήρθε για την ΑΕΚ στο 63’ όταν ο Λάζαρος δοκίμασε το πόδι του από μακριά, η μπαλα έφυγε από τον Βλαχοδήμο και ο Λιβάγια, μόνος από πολύ κοντά έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Στο 78’ ήρθε η επόμενη τελική, με τον Λούντ να κάνει ένα δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής, τη μπάλα να κοντράρει και να σώζει με δυσκολία ο Ανέστης. Δυο λεπτά αργότερα ο Μολίνς έφυγε μόνος του, πάτησε περιοχή έκανε το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Και ενώ όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα τελείωνε στο 1-0, ο Λιβάγια στην τελευταία φάση του αγώνα έκανε ένα σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Χουλτ και κατέληξε στα δίχτυα του Βλαχοδήμου.

Παναθηναϊκός (Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Χουλτ, Μολέντο (36' Κουτρουμπής), Κολοβέτσιος, Κουλιμπαλί, Κουρμπέλης, Σιλά, Χίλιεμαρκ (, Λουντ, Βιγιαφάνιες, Μολίνς (89' Ρέις)

ΑΕΚ (Χιμένεθ): Ανέστης, Μπακάκης, Βράνιες, Λαμπρόπουλος, Λόπες, Γκάλο, Σιμόες, Γαλανόπουλος (65' Αϊντάρεβιτς), Μπακασέτας, Κλωναρίδης (54' Λάζαρος), Λιβάγια

Σκόρερς: Μολέντο / Λιβάγια

Κίτρινες κάρτες: Χίλιεμαρκ, Βλαχοδήμος, Βιγιαφάνες, Ρέις / Λόπες, Μπακάκης, Λιβάγια, Σιμόες

Κόκκινες κάρτες: - / -