Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 65-75:«Κατάπιε» τον Παναθηναϊκό ο Ολυμπιακός

Πολύ μεγάλη εμφάνιση του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ

Θρίαμβος του Ολυμπιακού μέσα στο ΟΑΚΑ και μπρέικ με το καλημέρα στους τελικούς!

Η διαβασμένη και συγκεντρωμένη ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν το απόλυτο αφεντικό σχεδόν καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα και επικρατώντας 75-65 του τραγικού Παναθηναϊκού, έκανε το 1-0.

Οι πράσινοι προηγήθηκαν στην εκκίνηση της δεύτερης περιόδου με 10 (29-19), αλλά στη συνέχεια ήταν αγνώριστοι, εγκλωβίστηκαν από την υποδειγματικά άμυνα των ερυθρολεύκων, ήταν σχεδόν άπαντες εκτός κλίματος και οι φιλοξενούμενοι πήραν πιο εύκολα από όσο θα περίμεναν το ροζ φύλλο αγώνα.

Εξαιρετική εμφάνιση από τον Παπανικολάου (και στις δύο άκρες του παρκέ), όντας πρώτος σκόρερ με 14 πόντους. Εκπληκτικός ο Παπαπέτρου με 10π., διψήφιοι και οι Ρόμπερτς (12π.), Μάντζαρης (11π.). Το διπλό του Ολυμπιακού αποκτά ακόμα μεγαλύτερη αξία –και αποτυπώνει την εικόνα του Εξάστερου- το γεγονός πως στα τελευταία 15’ έπαιξε δίχως Σπανούλη-Πρίντεζη (ο δεύτερος είχε και πρόβλημα με τα φάουλ), αλλά είχε άλλους πρωταγωνιστές. Ο V-Span ήταν πολύ κακός (αν και έβγαλε πάθος στην άμυνα) με 1/10 σουτ, 2 ασίστ και 3 λάθη, ενώ ο υπαρχηγός των Πειραιωτών έμεινε στους 2.

Οι μεγάλοι θριαμβευτές μπλόκαραν από νωρίς τον Καλάθη και ουσιαστικά… έκοψαν στα δύο τον Παναθηναϊκό. Ο ηγέτης του τριφυλλιού έμεινε στους 8 πόντους (4/16 σουτ) και 5 ασίστ, αντιμετωπίζοντας πολλά προβλήματα, με την ομάδα του να αναλώνεται πολύ σε μπάσκετ-αλάνας που δεν οδήγησε πουθενά. 23 πόντους πέτυχε ο Τζέιμς (10/13 βολές), 18 ο Σίνγκλετον (9/10 βολές) με 10 ριμπάουντ και από ‘κει και πέρα το… χάος. Πάλεψε στην άμυνα ο Θανάσης, κακός ο Γκιστ, 0 από Ρίβερς, Παππά, Λεκαβίτσιους, Λοτζέσκι, με τον Πασκουάλ να μην παίρνει την παραμικρή βοήθεια από τον πάγκο.

Μόλις 8 ασίστ είχαν οι πρωταθλητές, στις 17 σταμάτησαν οι ερυθρόλευκοι, δείγμα και του πώς κύλησε η αναμέτρηση, οι οποίοι έφτασαν στη νίκη παρά το ότι είχαν 16 λάθη και 17 χαμένα ριμπάουντ(!), τα οποία δεν εκμεταλλεύτηκε σχεδόν καθόλου ο Παναθηναϊκός. 37-20 οι βολές υπέρ των γηπεδούχων, που πήραν μπόλικες στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά δεν τις αξιοποίησαν κιόλας, έχοντας μόλις 64%.

Την προσεχή Πέμπτη (7/5) το δεύτερο ματς της σειράς στο ΣΕΦ, στις 19:00.

Με Καλάθη, Τζέιμς, Θανάση, Σίνγκλετον Γκιστ ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός, με Σπανούλη, Ρόμπερτς, Παπανικολάου, Πρίντεζη, Μιλουτίνοφ ο Ολυμπιακός. Οι ερυθρόλευκοι έδειξαν να πατάνε καλύτερα στην εκκίνηση του αγώνα, με τον Ρόμπερτς να κάνει «ζημιά» από μακριά και από βολές. Κάπως έτσι, η ομάδα του Σφαιρόπουλου προηγήθηκε με 7-11, την ώρα που οι πράσινοι περίμεναν τα πάντα από τον Καλάθη ως τότε. Την ίδια στιγμή, οι διαιτητές σφύριζαν την κάθε επαφή και οι δύο προπονητές έπρεπε να διαχειριστούν το φόρτωμα με φάουλ των Τζέιμς-Ρόμπερτς. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν προς στιγμήν τα ηνία του αγώνα (9-13), αλλά στη συνέχεια ήρθε μια πρώτη… πράσινη καταιγίδα! Με τρεις συνεχόμενες… βόμβες των Θανάση και Τζέιμς («τετράποντο» το ένα του Αμερικανού), οι πρωταθλητές έφεραν τα πάνω-κάτω, παίρνοντας προβάδισμα με 19-16. Οι Πειραιώτες είχαν «κολλήσει», ο Βουγιούκας έκανε ό,τι ήθελε απέναντι στον ΜακΛίν και τελικώς το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Εξάστερο να έχει το μομέντουμ και να προηγείται 26-19, με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να «πονοκεφαλιάζει» με τα τρία φάουλ του Πρίντεζη, τον οποίο… ξέχασε μέσα.

Ο Πασκουάλ έριξε στο ματς την second unit του Παναθηναϊκού, αλλά αυτή… δεν τον δικαίωσε. Ναι μεν οι πράσινοι έφτασαν προς στιγμήν στο +10 (29-19 με Σίνγκλετον), αλλά έκανε… μπαμ πως είχαν εγκλωβιστεί από την πολύ καλή άμυνα του Ολυμπιακού, ο οποίος δια χειρός Παπαπέτρου-Μάντζαρη κατάφερε να το μαζέψει γρήγορα-γρήγορα, 29-24. Ο Λεκαβίτσιους δεν μπορούσε να οργανώσει, ο Παππάς δεν βοηθούσε, ο Λοτζέσκι ήταν απλή αναφορά και κάπως έτσι ο Ολυμπιακός κατάφερε με «σκυλίσια» άμυνα να… κρύψει το καλάθι του. Την ίδια ώρα, όμως, αδυνατούσε να βρει λύσεις στην επίθεση και το σκορ δεν άλλαζε. Οι δύο αιώνιοι έπαιζαν… κάτι σαν μπάσκετ στα μισά της δεύτερης περιόδου, με… άπειρα λάθη, με κακές επιλογές, χωρίς μυαλό, χωρίς συγκέντρωση και μοιραία είχαν «κολλήσει» στο 30-24 στο 17’. Το blackout του Εξάστερου δεν σβήστηκε ούτε με την επιστροφή των Καλάθη-Τζέιμς, ούτε με την είσοδο Ρίβερς και το γεγονός πως πέτυχε μόλις 6 πόντους(!) σε όλη την περίοδο, μαρτυρά από μόνο του την εικόνα του. Βέβαια, αυτό διόλου χάλασε τον Ολυμπιακό που βρήκε ενέργεια από την άμυνά του και με κλειδιά τους Παπαπέτρου-Ρόμπερτς (σε δημιουργία και εκτέλεση) κατάφερε να τρέξει σερί 3-16 και από το -10 να πάει στα αποδυτήρια στο +3, 32-35.

Με 4-0 του Ολυμπιακού ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, με τους Πειραιώτες να ξεφεύγουν με 7 (32-39) κόντρα στον Παναθηναϊκό που έβγαζε εκ νέου τα ίδια προβλήματα (κακή κυκλοφορία της μπάλας, στατικές επιθέσεις, εκνευριστική αστοχία). Οι μάχες του Σίνγκλετον κοντά στο ζωγραφιστό έδιναν με βολές… ανάσα στην ομάδα του (κερδίζοντας και το 3ο φάουλ του Μιλουτίνοφ), αλλά οι ερυθρόλευκοι είχαν εγκλωβίσει εξαιρετικά τον Καλάθη και ξεδίπλωναν τα… δώρα του Τζέιμς στην άμυνα, με αποτέλεσμα το γκολ-φάουλ του Παπανικολάου και η «βόμβα» του Ρόμπερτς να διαμορφώσουν το 38-45 στο ΟΑΚΑ! Οι πρωταθλητές ήταν, πραγματικά, εκτός κλίματος, ωστόσο δύο εμπνεύσεις από Καλάθη-Τζέιμς και οι άμυνες του Αντετοκούνμπο τους έδωσαν το… φιλί της ζωής για το 45-47. Στο τελευταίο δίλεπτο, οι δύο ομάδες πέτυχαν εκατέρωθεν καλάθια, με το δεκάλεπτο να κλείνει υπέρ του Ολυμπιακού (49-52), ο οποίος χάρη σε Παπαπέτρου και Παπανικολάου διατήρησε τη διαφορά που είχε και στο ημίχρονο.

Το… κρύο αίμα του Στρέλνιεκς επιβεβαιώθηκε με το καλημέρα στη τέταρτη περίοδο. Ένα προσωπικό 5-0 του Λετονού, έφερε τον Ολυμπιακό για πρώτη φορά στο +8, 49-57, αναγκάζοντας τον Πασκουάλ να καλέσει τάιμ-άουτ, έχοντας τρομερά παράπονα από τους παίκτες του. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει νωρίς τα πέντε ομαδικά των Πειραιωτών (χάρη και στα επιθετικά του ριμπάουντ) και κατάφερε προς στιγμήν να πλησιάσει εκ νέου στους 4, 55-59. Μέσα από την άμυνά του το τριφύλλι παρέμεινε προσωρινά κοντά στο σκορ (59-63), ωστόσο ο Ολυμπιακός δεν αγχώθηκε καθόλου και… πάγωσε για τα καλά το ΟΑΚΑ. Μία «βόμβα» του Παπανικολάου και ένα καλάθι του Μπόγρη, ξεχείλωσαν εκ νέου τη διαφορά, 59-68, με τον απογοητευτικό Παναθηναϊκό να κάνει το ένα λάθος μετά το άλλο, να βρίσκει… μόνο σίδερο και να ανακουφίζει εύκολα τον Ολυμπιακό. Αν και στο μπάσκετ, έχουμε δει τα πάντα, αυτό το ματς –με την εικόνα που είχε κυρίως ο Παναθηναϊκός- δεν γύριζε… ούτε στην φυλακή. Και τρία λεπτά πριν τη λήξη, ο Μάντζαρης έδωσε τη… χαριστική βολή με τρίποντο-μαχαιριά για το 60-71, που έκοψε οριστικά τις όποιες ελπίδες των γηπεδούχων για ανατροπή. Τέσσερις σερί βολές του Τζέιμς μάζεψαν τη διαφορά (64-71), 1:50’ πριν τη λήξη, ωστόσο ο ΜακΛίν απάντησε με back to back καλάθια κοντά στη ρακέτα και… σφύριξε το φινάλε! Τυπική διαδικασία το νήμα του αγώνα, με τον Ολυμπιακό να θριαμβεύει με 65-75.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 32-35, 49-52, 65-75

Παναθηναϊκός Superfoods (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 18 (1), Τζέιμς 23 (3), Γκιστ 4, Καλάθης 8, Αντετοκούνμπο 4 (1), Ρίβερς 2, Παππάς 1, Βουγιούκας 5, Λεκαβίτσιους, Λοτζέσκι, Μήτογλου

Ολυμπιακός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 4, Μιλουτίνοφ 4, Πρίντεζης 2, Παπανικολάου 14 (1), Ρόμπερτς 12 (2), Μακ Λιν 7, Παπαπέτρου 10 (2), Στρέλνιεκς 7 (1), Μάντζαρης 11 (3), Μπόγρης 2, Ουίλτζερ 2