ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 3-1: Νιώθει πρωταθλητής και του αξίζει

Ντέρμπι για έναν στην Τούμπα

Τέλος στην Τούμπα με τον ΠΑΟΚ να πετυγχαίνει ένα ιστορικό ρεκόρ 20 αγώνων χωρίς να δεχτεί ήττα. Το τελικό 3-1 έδωσε μια τεράστια νίκη στον ΠΑΟΚ που τον φέρνει «αγκαλιά» με το πρωτάθλημα αφού παίρνει την διαφορά στο +9 από τον Ολυμπιακό που φάνηκε υπόκυψε στην ανωτερότητα του ΠΑΟΚ.

Α΄ημίχρονο

Ντέρμπι από τα αποδυτήρια.. Ο Ολυμπιακός με την έναρξη του αγώνα έδειξε τις προθέσεις του αφού μέτρησε δυο τελικές ευκαιρίες με δυο πολύ καλά σουτ από τον Λάζαρο και τον Γκιγιέρμε. Ο ΠΑΟΚ και ο Βιερίνια είχαν άλλη άποψη. Ο Πορτγάλος κουβάλησε την μπάλα μέχρι και την εστία του Σα κάνοντας το σουτ. Η μπάλα πήρε μια παράξενη τροχιά και χωρίς να μπορέσει να αντιδράσει ο Σα ο ΠΑΟΚ έγραψε το 1-0 από το 3ο λεπτό κιόλας. Στο 17ο λεπτό ο Μάτος με εκπληκτική σέντρα βρήκε τον Ελ Καντουρί ωστόσο το σουτ του ήταν πολύ άστοχο. Στην συνέχεια και στο 20ο λεπτό ο Μπίσεσβαρ προ κενής εστίας έκανε το 2-0 βάζοντας «φωτιά» στην Τούμπα για δεύτερη φορά. Ο Ολυμπιακός κρατούσε την μπάλα έφτιαχνε ευκαιρίες αλλά του έλειψε η τελική πάσα. Στο 29ο λεπτό ο ΠΑΟΚ έφτασε κοντά και σε τρίτο τέρμα με το σουτ του Σάκχοφ να σταματά στο δοκάρι του Σα. Στο 34ο λεπτό ο Μπίσεσβαρ έκλεψε την μπάλα δίνοντας στον Ζαμπά. Αυτός με την πρώτη στον Μπίσεσβαρ και πάλι με τον Σα να κάνει μια εκπληκτική ενέργεια. Σε γενικές γραμμές είδαμε ένα 45λεπτο γεμάτο ένταση και πάθος από τους ποδοσφαιριστές των δυο ομάδων. Ο τραγικός Ολυμπιακός πίσω στην άμυνα έδωσε στον ΠΑΟΚ την ευκαιρία να σκοράρει δυο τέρματα και να έχει ένα μεγάλο προβάδισμα για την συνέχεια.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να θέλει να βάλει πίεση για να πετύχει το τέρμα που θα τον έβαζε ξανά στο παιχνίδι. Στο 46ο λεπτό ο Ντιας που πέρασε σαν αλλαγή με την έναρξη του ημιχρόνου έκανε το πλασέ με την μπάλα να μην του κάνει το χατίρι και να περνά μόλις έξω από την εστία του Πασχαλάκη. Από εκεί και πέρα ο ΠΑΟΚ με μια άκρος επαγγελματική παρουσία στο γήπεδο έλεγξε τον ρυθμό του αγώνα και κράτησε τον Ολυμπιακό μακριά από την εστία του. Ο Χασάν βρήκε την επόμενη φάση 79ο λεπτό για τον Ολυμπιακό αλλά δεν ήταν σε καλή ισορροπία στέλνοντας την μπάλα πάνω από την εστία του Πασχαλάκη. Ο ΠΑΟΚ που ήξερε που να κτυπήσει κατάφερε να σκοτώσει τον Ολυμπιακό με τρίτο τέρμα στο 82ο λεπτό. Έγινε το λάθος στην άμυνα του Ολυμπιακού με τον Άκπομ να το εκμεταλλεύεται και με υποδειγματικό πλασέ να κάνει το 3-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Το μοναδικό πράγμα που κατάφερε να κάνει ο Ολυμπιακός ήταν να μειώσει σε 3-1 με τον Ποντένσε στο 88ο λεπτό προ κενής εστίας αφού ο Πασχαλάκης ήταν εξουδετερωμένος.

Ο ΠΑΟΚ πήρε μια τεράστια νίκη που τον έφερε αγκαλιά με τον τίτλο επιτυχαίνοντας ένα μεγάλο ρεκόρ που φανερώνει την αγωνιστική κατάσταση που βρίσκεται η ομάδα την φετινή χρονιά. Ο Ολυμπιακός είχε μια τραγική λειτουργία στα μετόπισθεν που του κόστισε σε πολύ μεγάλο βαθμό.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

ΠΑΟΚ: Δεν μπορείς να αφήσεις κανένα ποδοσφαιριστή του ΠΑΟΚ εκτός από αυτή την λίστα. Έκαναν όλοι μια εκπληκτική εμφάνιση.

Ολυμπιακός: -

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

ΠΑΟΚ: -

Ολυμπιακός: Δεν βρέθηκαν στην μέρα τους οι «ερυθρόλευκοι». Είχαν ένα καλό ξεκίνημα στο παιχνίδι ωστόσο τα παιδαριώδη λάθη στην άμυνα «κρέμασαν» την ομάδα.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

ΠΑΟΚ (Ράζβαν Λουτσέσκου): Το τέλειο κοουτσάρισμα από τον Ρουμάνο. Έτοιμος 100% για αυτό τον αγώνα όσο αυτός όσο και η ομάδα του. Ο ΠΑΟΚ ήταν σε όλα ανώτερος από τον Ολυμπιακό σήμερα με τον Λουτσέσκου να κλείνει καλά τους χώρους στον Ολυμπιακό

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Παρά το καλό ξεκίνημα στην αναμέτρηση το τέρμα του Βιερίνια αποσυντόνισε τον Ολυμπιακό που δεν κατάφερε να μπει ποτέ στην αναμέτρηση. Προσπάθησε να κάνει διορθωτικές κινήσεις ωστόσο ο ΠΑΟΚ έλεγχε τον αγώνα.

Διαιτησία:

Αυστηρός ο διαιτητής της αναμέτρησης που δεν χαρίστηκε σε καμία περίπτωση σε κανένα ποδοσφαιριστή. Σωστός σε όλες του τις αποφάσεις, με τραβηγμένες ορισμένες κίτρινες κάρτες .