Πολύ σκληρός για να μην κερδίσει ο Παναθηναϊκός!

Παίζοντας με πάθος και ενέργεια, ο Παναθηναϊκός πήρε πολύτιμη νίκη στο ΟΑΚΑ επί της Μπαρτσελόνα με 76-70. Αποκάλυψη ο Μήτογλου.

Ένας Παναθηναϊκός… ατσάλινος, έβγαλε τη σκληράδα που έπρεπε απέναντι στην Μπαρτσελόνα και πήρε πολύτιμη νίκη 76-70 στο ΟΑΚΑ για την όγδοη αγωνιστική της Euroleague φτάνοντας στο 5-3.

Η άμυνα και ο έλεγχος των ριμπάουντ τα «κλειδιά» της νίκης για τους γηπεδούχους, που πλέον ταξιδεύουν στη Βιτόρια για το ματς με την Μπασκόνια την Παρασκευή.

Τόμας με 14 και Λάσμε με 11 πόντους οι πρώτοι σκόρερ, άστοχος (1/9 σουτ) αλλά πολύτιμος ο Καλάθης με 9 ριμπάουντ και 12 ασίστ, σημαντική συνεισφορά από Μήτογλου. Κούριτς με 17 και Σεραφέν με 15 ξεχώρισαν από την «Μπάρτσα», κάκιστος ο εορτάζων Σίνγκλετον κόντρα στην παλιά του ομάδα με 4 πόντους, όλους με βολές, και 0/8 σουτ.

Καλάθης, Λάνγκφορντ, Παπαπέτρου, Μήτογλου και Λάσμε συνέθεταν την πρώτη πεντάδα του Παναθηναϊκού απέναντι σε Ερτέλ, Κούριτς, Κλαβέρ, Σίνγκλετον και Τόμιτς. Ο Πέσιτς ήταν εμφανές από το πρώτο δευτερόλεπτο πως έπαιζε πολύ κλειστά και με βοήθειες στην άμυνα προκαλώντας τους «πράσινους» να σουτάρουν. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με 0/4 τρίποντα και 6 λάθη (3 από τον Καλάθη) , ωστόσο χάρη στην άμυνά τους έλεγξαν το ρυθμό (8-6). Ένα τρίποντο του Λεκαβίτσιους και ένα κλέψιμο του Παππά που σκόραρε στον αιφνιδιασμό έδωσαν… ζωή σε ένα πολύ μονότονο ματς και έφεραν το 13-8, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο +3 (13-10).

Το second unit του Παναθηναϊκού λειτούργησε εξίσου αποτελεσματικά στην άμυνα, αλλά πολύ καλύτερα στην επίθεση και με τρίποντα των Τόμας και Αντετοκούνμπο η διαφορά εκτοξεύτηκε στο 21-10 μετά από 84’’ στη δεύτερη περίοδο. Οι «πράσινοι» κράτησαν… άσφαιρους τους αντιπάλους τους για σχεδόν τρία λεπτά και έλεγχαν τα ριμπάουντ, όμως η απόφαση του Πέσιτς να «ταΐσει» τους ψηλούς του άλλαξε τα δεδομένα. Πότε ο Τόμιτς και πότε ο Σεραφέν αρχικά οδήγησαν γρήγορα την ομάδα τους στο μπόνους των βολών και εν συνεχεία έβρισκαν εύκολα καλάθια πλησιάζοντας στους τέσσερις, 27-23. Ο Πασκουάλ σταμάτησε την αιμορραγία ρίχνοντας στη μάχη τον Βουγιούκα και ο Παναθηναϊκός με τον Λάνγκφορντ να σκοράρει στην εκπνοή έκλεισε το ημίχρονο με 34-25.

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε από τα αποδυτήρια με… φόρα και το τρίποντο του Παπαπέτρου οδήγησε τη διαφορά για πρώτη φορά στους δώδεκα, 39-27. Όμως κάποιες κακές επιθετικές αποφάσεις επέτρεψαν στην Μπαρτσελόνα που είχε 0/5 τρίποντα στο πρώτο μέρος να βρει 3/3 από τον Κούριτς και να πλησιάσει στο καλάθι και λίγο μετά να ισοφαρίσει, 42-42. Το τάιμ άουτ του Πασκουάλ συνέφερε τους παίκτες του που βελτιώνοντας ξανά την άμυνά τους αντέδρασαν με ένα 9-0 (51-42). Τα επιθετικά ριμπάουντ που άρχισαν να παίρνουν οι φιλοξενούμενοι έδωσαν την ευκαιρία να μειώσουν στους τρεις (53-50) προτού ο Λάνγκφορντ με το δεύτερο buzzer-beater του να «σφραγίσει» το δεκάλεπτο με 55-50.

Ένα προσωπικό 5-0 του Μήτογλου έφερε τον Παναθηναϊκό στο +8 (60-52), ενώ με διαδοχικές δεύτερες επιθέσεις η απόσταση έφτασε για πρώτη φορά στο +13, 67-54. Η Μπαρτσελόνα μπορεί να «θυμήθηκε» την αστοχία του πρώτου μέρους, αλλά ο Ερτέλ βγήκε από το λήθαργο και χάρη σε κάποια λάθη του Γκιστ το ματς απέκτησε νέο ενδιαφέρον (68-61). Όμως οι παίκτες του Πασκουάλ διαχειρίστηκαν σωστά, μέσω της ενέργειας που έβγαλαν σε άμυνα και ριμπάουντ, το προβάδισμα, 72-62. Ο Κούριτς κράτησε στην πρίζα τους γηπεδούχους μειώνοντας στους έξι, 72-66, με 1:21 να απομένουν, ωστόσο ο Παναθηναϊκός δεν ανησύχησε στιγμή και έφτασε στο τελικό 76-70.

Δεκάλεπτα: 13-10, 34-25, 55-50, 76-70.