ΑΕΚ-Εθνικός 6-1: Στο ρελαντί με εξάρα!

Εύκολα πήρε το τρίποντο και συνεχίζει η ΑΕΚ

Μεστή και σοβαρή εμφάνιση από την ΑΕΚ που έλεγχε καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα το παιχνίδι και «καθάρισε» από νωρίς, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ της προβάδισμα 3-0. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Λάρνακας πέτυχε άλλα 3 γκολ, ενώ στο 85’ μείωσε με κεφαλιά ο Ανδρέα Ηλία για τον Εθνικό και έγραψε το τελικό σκορ 6-1. Οι σκόρερ της ΑΕΚ οι Λαρένα (8’), Τομάς (27’, 59’), Τρισκόφκσι (45+1, 71’) και Μαλόκου (81’).

Α’ Ημίχρονο:

Ημίχρονο με λιγοστές φάσεις, αλλά με την ΑΕΚ να παίρνει την ουσία κύλισε το πρώτο μέρος του αγώνα. Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά και για τις δυο ομάδες σε μια αναμέτρηση υπό βροχερό καιρό, τουλάχιστον στο ξεκίνημα. Στο 8’ μόλις λεπτό στην πρώτη φάση που πραγματοποίησε η ομάδα της Λάρνακας πέτυχε και γκολ. Εκπληκτικό ομολογούμενος γκολ από τη βολίδα του Χόρχε Λαρένα για το 1-0, με την μπάλα να καταλήγει σαν σφαίρα στο πλεκτό του Μποκατίνοφ.

Στο 18’ έγινε ένα μακρινό σουτ από τον Τρισκόφσκι, ενώ στο 22’ ο Σκοπιανός έκανε κακό τελείωμα μέσα στην περιοχή. Αρχικά στη φάση κατέβασε όμορφα την μπαλιά ακριβείας του Μόισοφ, αλλά το σουτ ήταν αδύναμο. Και ενώ η ΑΕΚ ήλεγχε τον ρυθμό του αγώνα στο 27’ έγινε το αναμενόμενο και ο Χουάν Τομάς διπλασίασε τα τέρματα της ΑΕΚ. Συγκεκριμένα, ο Τομάς κέρδισε μονομαχίες μέσα στην περιοχή, κράτησε την μπάλα και πέφτοντας πλάσαρε για το 2-0.

Στο 43’ ο Νάτσο Κάσες κατέβασε από μια σέντρα, έστρωσε στον Λαρένα, ο οποίος έκανε ένα δυνατό πλασέ με την μπάλα να πάει άουτ. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ήρθε και το 3ο γκολ από τον Τρισκόφκσι, όταν αυτός μπήκε στην περιοχή και εύκολα νίκησε με δυνατό σουτ τον Μποκατίνοφ. Αυτή ήταν η 7η τελική για την ΑΕΚ στον αγώνα και το 3ο γκολ της αναμέτρησης.

Β’ Ημίχρονο:

Στην επανέναρξη του παιγνιδιού η ΑΕΚ ήταν αυτή που μπήκε και πάλι πιο καλά. Στο 48’ επιχείρησε σέντρα ο Τομάς από αριστερά, δεν πρόλαβε ο Γιάννου σε πρώτη φάση για την κεφαλιά, ήρθε ο Τρισκόφσκι και έστειλε την μπάλα έξω. Στο 55’ σημειώθηκε η πρώτη καλή φάση στο β’ μέρος με ένα καλό σουτ του Γιάννου και την απόκρουση του νεοεισελθών τερματοφύλακα Αναστάση.

Το 4-0 ήταν γεγονός όταν ο Τομάς με δεύτερο προσωπικό γκολ στον αγώνα μπήκε στην περιοχή και με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Αναστάση στο 59’. Και καθώς η αναμέτρηση είχε ήδη κριθεί η ΑΕΚ με τον Τρισκόφσκι πέτυχε το 5-0 στο 71 και πάλι μέσα από την περιοχή με κοντινό σουτ. Στο 81’ σημειώθηκε το 6-0 με τον Μαλόκου με πλασέ μέσα από τα καρέ του Αναστάση, ενώ στο 85’ στην πρώτη επιθετική προσπάθεια του Εθνικού ο Ανδρέας Ηλία, μείωσε σε 6-1 με καρφωτή κεφαλιά.

Συνθέσεις:

ΑΕΚ (Ιντιακέθ): Πάμπλο, Αντωνιάδης, Μόϊσοφ, Λαρένα, Τομάς (Ρουσιάς 61'), Τρισκόφσκι (Μαλόκου 75'), Κάσες, Νέλσον, Πάνκοφ, Tέτε (Σορία 66'), Γιάννου

Εθνικός (Εγκωμίτης): Μποκατίνοφ (Αναστάση 45'), Ρόγκατς, Κκονέ, Χαραλάμπους, Κουσιάππα, Α.Ηλία, Παπαγεωργίου, Ιωάννου, Κάστρο (Ελ Ζέιν 74'), Αρέστη, Μελάς (Χάτζιαρός 83')

Σκόρερς: Λαρένα (8'), Τομάς (27', 59'), Τρισκόφσκι (45'+1, 71'), Μαλόκου (81') /Α. Ηλία (85')

Κίτρινες: - / Παπαγεωργίου, Ρόγκατς