ΑΕΚ-Ντιναμό Μινσκ 2-0: ΑΕΚάρα για πλέι οφ

Τέτε και Χέφελ τα γκολ της ομάδας του Ιδιάκεθ

«Ισχυρό» προβάδισμα για την ΑΕΚ για πρόκριση στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ. Η ομάδα της Λάρνακας κέρδισε με 2-0 την Ντιναμό Μινσκ στην «ΑΕΚ Αρένα». Τέτε και Χέφελ τα γκολ της ομάδας του Ιδιάκεθ.

Η εικόνα του αγώνα

Η ΑΕΚ ξεκίνησε πιο δυνατά και μόλις στο 3’ έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία. Ήταν η μπαλιά του Λαρένα στον Ιβάν Τρισκόφσκι, ο οποίος έκανε την μπαλιά στον Φλοριάν που δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα την μπάλα στα δίκτυα σε κενή εστία. Οι Λευκορώσοι απάντησαν τρία λεπτά αργότερα με σουτ του Κβασίνσκι που απέκρουσε σωτήρια ο Πάμπλο. Η ΑΕΚ συνέχισε να έχει την κατοχή της μπάλας και στο 24’ έχασε άλλη μια ευκαιρία. Το μακρινό σουτ του Τρισκόφσκι κόντραρε πάνω σε αμυντικό και ο Κλίμοβιτς απέκρουσε ασταθώς. Στο 36’ η κεφαλιά του Γκάλοβιτς έφυγε μόλις άουτ σε άλλη μια καλή στιγμή για την Ντιναμό. Στο 42’ η ΑΕΚ πέτυχε αυτό που έψαχνε. Ήταν η πολύ ωραία πάσα του Χέφελ προς τον Τέτε, ο οποίος «νίκησε» τον Κλίμοβιτς με υποδειγματικό πλασέ για το 1-0. Σκορ που ήταν και το τελικό του ημιχρόνου.

Η επανάληψη άρχισε με την ΑΕΚ να έχει τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας. Από την άλλη, οι Λευκορώσοι ήταν πιο ορεξάτοι και είχαν ένα καλό σουτ με τον Νογιόκ στο 54’. Στο 61’, ο ίδιος παίκτης είχε ένα πολύ καλό σουτ που κόντραρε στον Τρουγιόλς και απομακρύνθηκε. Στο 65’, ο Χέφελ είχε ένα σουτ μόλις άουτ εντός περιοχής μετά από ωραίο συνδυασμό Φλοριάν και Τρισκόφσκι. Στο 70’, όμως, η ΑΕΚ πέτυχε και δεύτερο γκολ με το μακρινό σουτ του Χέφελ που ξεγέλασε τον Κλίμοβιτς για το 2-0.Η ομάδα της Λάρνακας συνέχισε να έχει τον έλεγχο και στο 89’, ο Ακοράν έκανε το σουτ που απέκρουσε σε κόρνερ ο Κλίμοβιτς.

Το τέλος του αγώνα βρήκε την ΑΕΚ νικήτρια και απέκτησε ισχυρό προβάδισμα για πρόκριση στον επαναληπτικό της Λευκορωσίας.

ΑΕΚ: Πάμπλο, Αντωνιάδης, Τρουγιόλς, Μόϊσοφ, Καταλά, Λαρένα, Τετέ, Τρισκόφσκι, Χέφελ, Λαμπάν, Φλοριάν

Ντιναμό Μινσκ: Κλίμοβιτς, Γκάλοβιτς, Κουζμένοκ, Σατσίβκο, Οστρούκ, Λέκοβιτς, Νογιόκ, Μπεγκούνοφ, Σαρόκα, Κβασίνσκι, Λούκιτς