ΑΕΚ - Ομόνοια 2-0: Οι κιτρινοπράσινοι είναι… Ευρωπαίοι

Άνετο απόγευμα για την ομάδα της Λάρνακας…

Η ΑΕΚ είναι… Ευρωπαία! Η ομάδα του Ιδιάκεθ επικράτησε 2-0 επί της Ομόνοιας στο παιχνίδι της 8ης αγωνιστικής των πλέι οφ, και πλέον εξασφάλισε και μαθηματικά το ευρωπαϊκό εισιτήριο (4η θέση). Από την άλλη, οι πράσινοι δεν κατάφεραν να ανταποκριθούν για άλλο ένα παιχνίδι γι’ αυτό και γνώρισαν άλλη μια ήττα. Σκόρερ για τους Λαρνακείς οι Τολμές και Ακοράν.

Φορτσάτη και ανεβασμένη μπήκε στον αγωνιστικό χώρο η ΑΕΚ και έδειξε από νωρίς πως ήθελε το τρίποντο. Μόλις στο 2ο λεπτό ο Νέλσον με πολύ καλή σέντρα, βρήκε τον Τολμές ο οποίος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο έξω. Έξι λεπτά αργότερα ο… ορεξάτος Τρισκόφσκι με σουτ από το ύψος της περιοχής σημείωσε άλλη μια ευκαιρία, ενώ στο 10ο λεπτό ο Ιβάν σε τετ-α-τετ με τον Χριστοδούλου έκανε το πλασέ το οποίο κατέληξε λίγο έξω. Στο 15’ ο Κύπριος κίπερ των πρασίνων πραγματοποίησε πολύ καλή επέμβαση στο πλασέ του Τολμές. Η ΑΕΚ στο 25’ λεπτό άνοιξε το σκορ μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φλοριάν, καθώς προηγήθηκε ανατροπή του Τρισκόφσκι από τον Γ. Σοάρες. Το «τριφύλλι» έμοιαζε αδύνατο να αντιδράσει, ενώ δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα. Στο 26’ επιχείρησε να απαντήσει όταν ο Σόλομον έκανε την σέντρα, όμως ο Ντάρμπισαϊρ δεν πρόλαβε να ακουμπήσει την μπάλα. Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο ρυθμός έπεσε, όμως η ΑΕΚ στο τελευταίο πεντάλεπτο σημείωσε άλλες δύο ευκαιρίες, με σουτ του Φλοριάν (41’) το οποίο κατέληξε στα χέρια του Χριστοδούλου, και στο 44’ ο Λαρένα με σουτ έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από την εστία των πρασίνων. Στα αξιοσημείωτα του πρώτου μέρους, ο τραυματισμός του Μπρέβλεντ ο οποίος αποχώρησε στο 21ο λεπτό.

Όπως τέλειωσε το πρώτο μέρος, έτσι άρχισε και το δεύτερο. Η ομάδα της Λάρνακας δημιούργησε την πρώτη της ευκαιρία στο 49’ με σουτ του Τέτε, το οποίο εξουδετέρωσε ο Χριστοδούλου. Στο 55’ οι γηπεδούχοι έφτασαν πολύ κοντά στο 2-0 όταν η κεφαλιά του Τρισκόφσκι κατέληξε στην εξωτερική των δικτύων της αντίπαλης εστίας. Στο 58’ οι πράσινοι κατέγραψαν καλή φάση με μακρινό σουτ του Σόλομον το οποίο απέκρουσε ο Πάμπλο, ενώ η ΑΕΚ συνέχισε να ελέγχει το ματς και στο επόμενο 10λεπτο, δημιούργησε σωρεία ευκαιριών. Ο Ακοράν στο 61’ έκανε το πλασέ το οποίο πέρασε λίγο έξω, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Τρισκόφσκι με σουτ ανάγκασε τον Χριστοδούλου να πέσει για να αποκρούσει. Στο 66’ οι Λαρνακείς με πλασέ του Ακοράν από το ύψος του πέναλτι διπλασίασε τα γκολ για την ομάδα του. Η Ομόνοια στο 72’ προσπάθησε να μειώσει με τον Ντάρμπισαϊρ, το σουτ του οποίου κατέληξε λίγο έξω. Μέχρι το φινάλε του ντέρμπι, σημειώθηκαν δύο φάσεις και πάλι από πλευράς της ΑΕΚ, με σουτ του Τολμές που απέκρουσε ο Χριστοδούλου (81’), και η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λαρένα που κατέληξε λίγο έξω (92’).

Διακριθέντες

ΑΕΚ

Ιδιαίτερα κινητικοί και απειλητικοί οι Τρισκόφσκι και Φλοριάν καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα. Οι επιθετικές ενέργειες της ΑΕΚ άρχιζαν κυρίως από τους δύο, ενώ ο Ιβάν τα έκανε όλα εκτός από το να στείλει την μπάλα στα δίκτυα, καθώς κέρδισε το πέναλτι μέσω του οποίου οι κιτρινοπράσινοι προηγήθηκαν. Θετικός ήταν και σκόρερ του δεύτερου γκολ, Ακοράν.

Ομόνοια

Ο νεαρός Φώτη έκανε το ντεμπούτο του με την φανέλα της Ομόνοιας. Ο 16χρονος ποδοσφαιριστής αγωνίστηκε για 60 λεπτά στο άκρο της άμυνας και έδειξε καλά στοιχεία απέναντι σε μια πολύ δυνατή ομάδα με ποιοτικούς ποδοσφαιριστές.

Απογοήτευσαν

ΑΕΚ

Δεν υστέρησε σχεδόν κανείς παίχτης των γηπεδούχων, καθώς η ομάδα του Ιδιάκεθ κατάφερε να παίξει πολύ καλό ποδόσφαιρο. Ίσως ο δείκτης του σκορ να μπορούσε να ήταν ψηλότερος αν οι παίχτης των κιτρινοπράσινων αξιοποιούσαν περισσότερες από τις ευκαιρίες που σημείωσαν.

Ομόνοια

Άλλη μια απογοητευτική εμφάνιση από τους πράσινους οι οποίοι δεν παρουσίασαν κάποια σημάδια βελτίωσης. Η επιθετική γραμμή του «τριφυλλιού» δεν έκανε αισθητή την παρουσία της ειδικά στο πρώτο μέρος, με τους Ζαρκίνιο-Χριστοφή να αδυνατούν να πάρουν πρωτοβουλίες. Ειδικά ο Ολλανδός ήταν για άλλο ένα παιχνίδι αρνητικός. Επίσης και ο Ντάρμπισαϊρ απώλεσε 2-3 καλές φάσεις. Τέλος, η αμυντική λειτουργία της Ομόνοιας έδειξε και πάλι τις αδυναμίες της.