ΑΕΚ: Όταν ο Αποστόλης ανασύρει πιστόλι

Πρωταγωνιστής στον αγώνα με τη Δόξα Κατωκοπιάς ήταν ο Ελλαδίτης επιθετικός

Την εξαιρετική του αγωνιστική κατάσταση πιστοποίησε για άλλον ένα αγώνα ο Αποστόλης Γιάννου, ο οποίος αν και δεν ξεκίνησε στο βασικό σχήμα στον αγώνα της ΑΕΚ απέναντι στη Δόξα Κατωκοπιάς, ήταν αυτός που έκανε τη διαφορά για τους περσινούς κυπελλούχους. Ο Ελλαδίτης επιθετικός είδε τον Φλοριάν Τολεμές να τοποθετείται στην κορυφή της επίθεσης από τον Άντονι Ιραόλα, ωστόσο στο 52ο λεπτό κλήθηκε να πάρει την ομάδα στους ώμους του, αντικαθιστώντας τον Ζιάν Λουκ Ασούμπρε.

Και πράγματι στο 74ο λεπτό της αναμέτρησης ο πρώην επιθετικός του Αστέρα Τρίπολης κυνήγησε μια φαινομενικά χαμένη μπαλιά, έκλεψε από τον Στέφανο Μουκτάρη και στη συνέχεια πάτησε στην αντίπαλη μεγάλη περιοχή, εκεί όπου κέρδισε το πέναλτι το οποίο μετουσίωσε σε γκολ ο Χόρχε Λαρένα.

Ο Αποστόλης Γιάννου δεν έμεινε εκεί καθώς στο 81ο λεπτό κινούμενος στη μεσαία γραμμή, είδε την κίνηση του Τέτε στο αριστερό άκρο και τον τροφοδότησε με τον Ισπανό δευτερόλεπτα αργότερα να κάνει το 2-0 και να βάζει ταφόπλακα στα όνειρα των φιλοξενούμενων για βαθμολογικό όφελος.

Μια ματιά στη γλώσσα των αριθμών, δεν είναι ικανή να αποτυπώσει την τεράστια συνεισφορά του υψηλόσωμου επιθετικού στην πορεία της ΑΕΚ εντός και εκτός συνόρων, μιας και μετρά μόλις δύο γκολ σε δέκα αγώνες, απέναντι σε Τρέντσιν και συγκεκριμένα στον έκτο και τελευταίο αγώνα πριν την επιστροφή της ομάδας στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.

Παρόλ' αυτά είναι ο ποδοσφαιριστής ο οποίος κάνει καλύτερους τους συμπαίκτες του και πραγματικά αυτός που με τις κινήσεις του έχει επιτρέψει στον Ιβάν Τρισκόφσκι να σκοράρει οκτώ γκολ κινούμενος ως κρυφός επιθετικός.