Άρης-ΑΕΚ 0-5: Παναγιά μου μια ΑΕΚ!

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο

Μια εκπληκτική ΑΕΚ έκανε «πάρτι» στο Τσίρειο, επικρατώντας πολύ εύκολα του Άρη με 0-5. Φλοριάν και Τρισκόφσκι σημείωσαν από δύο γκολ, ενώ το άλλο πέτυχε ο Ακοράν. Απογοητευτική η ομάδα της Λεμεσού στο ντεμπούτο του Γιάννη Χριστόπουλου στον πάγκο του. Με 10 παίκτες από το 42’ η «ελαφρά ταξιαρχία» λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Ευσταθίου. Στους 13 βαθμούς η ΑΕΚ και στην δεύτερη θέση. Στους 3 και στον πυθμένα της βαθμολογίας η ομάδα της Λεμεσού.

Πιο δυνατά μπήκε η ΑΕΚ στο Τσίρειο και ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στο 4’ με πλασέ του Φλοριάν από πλάγια μέσα στην περιοχή, σε φάση που έχει ευθύνη τεράστια και ο Νουρεντινόσκι. Είχε προηγηθεί στο 3’ η πολύ καλή στιγμή ένα λεπτό πριν, όταν ο Ακοράν είχε ένα πολύ καλό σουτ που έφυγε μόλις άουτ από πλάγια μέσα στην περιοχή. Στο 13’, ο σκόρερ της ΑΕΚ ο Γάλλος επιθετικός είχε ένα πολύ καλό σουτ με το αριστερό άουτ. Στο 26’, ο Γάλλος επιθετικός είχε ένα πλασέ από πλάγια μέσα στην περιοχή μόλις άουτ από κάθετη του Ακοράν. Δύο λεπτά αργότερα, η ομάδα της Λάρνακας σκόραρε και δεύτερο γκολ. Ο Φλοριάν μπήκε στην περιοχή και την κατάλληλη στιγμή γύρισε στον Τρισκόφσκι, ο οποίος με πλασέ από κοντά πέτυχε το 0-2. Η ΑΕΚ δεν σταμάτησε εδώ και σκόραρε άλλα δύο γκολ πριν το τέλος του ημιχρόνου. Στο 34’ ο Ακοράν με δυνατό σουτ εκτός περιοχής πέτυχε το 0-3, ενώ στο 42’ ο Φλοριάν κέρδισε πέναλτι μετά από παράβαση από τον Ευσταθίου. Ο ποδοσφαιριστής της λεμεσιανής ομάδας αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε από τον διαιτητή Νεοφύτου. Ο Ιβάν Τρισκόφσκι ευστόχησε στο πέναλτι για το 0-4, κλείνοντας ένα εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο για την ομάδα του Ιδιακέθ.

Η επανάληψη άρχισε σε αργό ρυθμό, με την ΑΕΚ να ελέγχει απόλυτα το τέμπο του αγώνα. Η ομάδα της Λάρνακας διεύρυνε τον δείκτη του σκορ στο 0-5 στο 55’. Ο Ακοράν έκανε το γύρισμα και ο Φλοριάν με πολύ ωραίο βολέ σκόραρε. Η ομάδα της Λάρνακας έχασε ακόμα δύο πολύ καλές ευκαιρίες. Πρώτα στο 62’ με σουτ του Ακοράν που απέκρουσε ο Νουρεντινόσκι σε κόρνερ. Στο 66’, ο Καταλά με κεφαλιά από εκτέλεση φάουλ του Λαμπάν ανάγκασε τον Σκοπιανό τερματοφύλακα του Άρη να διώξει σωτήρια σε κόρνερ και πάλι. Στο 70’ ο Τρισκόφσκι με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ από σέντρα του Νέλσον από δεξιά. Στο 78’ ο Νέλσον είχε ένα πολύ καλό σουτ που απέκρουσε σταθερά ο Νουρεντινόσκι. Δύο λεπτά αργότερα, ο Κάσες είχε ένα πολύ ωραίο πλασέ που απέκρουσε σε κόρνερ και πάλι ο πορτιέρο του Άρη.

Μέχρι το τέλος του παιχνιδιού δεν άλλαξε κάτι και η ΑΕΚ πάει με την καλύτερη ψυχολογία ενόψει του ντέρμπι με τον ΑΠΟΕΛ την ερχόμενη αγωνιστική.

Οι συνθέσεις:

Άρης: Νουρεντινόσκι, Μουλόπουλος, Ευσταθίου, Αουρέλιο (46' Παναγή), Ιονίτα (68' Μαμμίδης), Νικολίτσα, Λεονάρντο, Κυριάκου, Νγκολόκ, Γιούσεφ (78' Παχίπης), Ράντου

ΑΕΚ Λάρνακας: Χουάν Πάμπλο, Καταλά, Μοϊσόφ, Μουρίγιο (59' Νέλσον), Λαρένα (64' Κάσες), Λαμπάν, Τέτε, Ακοράν, Τολεμές, Τομάς, Τρισκόφσκι (74' Ρουσιάς)