Άρης-ΑΕΚ 1-2: Έκανε το καθήκον της στη Λεμεσό

Προκρίθηκε στα προημιτελικά του κυπέλλου η ΑΕΚ με δεύτερη νίκη επί του Άρη

Με σκόρερ τους Τρισκόφσκι και Ρουσιά, η ΑΕΚ κέρδισε τον Άρη με 1-2 στο Τσίρειο και προκρίθηκε στα προημιτελικά του κυπέλλου με δεύτερη νίκη. Ο Μαραγκουδάκης είχε βάλει μπροστά στο σκορ την ομάδα της Λεμεσού.

Το παιχνίδι στη Λεμεσό ξεκίνησε με την ΑΕΚ να έχει την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 8’, ο Ζοάν Τομάς έπιασε ένα εξαιρετικό φαλτσαριστό σουτ λίγο έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα κατέληξε μόλις άουτ. Στο 21’, ο Σόρια έκανε το γύρισμα προς τον Τομάς, ο οποίος έκανε το πλασέ, αλλά ο Μιχαήλ έδιωξε σε κόρνερ. Στο 27’, ο Άρης προηγήθηκε κόντρα στη ροή του αγώνα. Ο Ευσταθίου έκανε το γύρισμα στην περιοχή προς τον Μαραγκουδάκη, ο οποίος με πλασέ σκόραρε για το 1-0. Η απάντηση της ΑΕΚ ήρθε πέντε λεπτά αργότερα. Ο Τομάς έδωσε πολύ ωραία στον Τρισκόφσκι και ο Σκοπιανός επιθετικός ισοφάρισε με ωραίο πλασέ. Η ομάδα της Λάρνακας είχε ακόμα μια ευκαιρία με πλασέ του Τρισκόφσκι που κατέληξε άουτ στην τελευταία φάση του ημιχρόνου.

Η επανάληψη ξεκίνησε σε πολύ αργό τέμπο. Η ΑΕΚ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κυκλοφορία της μπάλας, όμως ξεκάθαρες ευκαιρίες δεν είχαμε για καμιά από τις δύο ομάδες. Στο 67’, η ΑΕΚ είχε μια καλή ευκαιρία με σουτ του Τομάς που κατέληξε άουτ μετά από λάθος απομάκρυνση του Γιώργου Κούσα. Στο 79’, ο Μαλόκου είχε ένα σουτ που κατέληξε άουτ εντός περιοχής μετά από μπαλιά του Ρουσιά. Η ΑΕΚ προηγήθηκε στο σκορ στο 82’. Το σουτ του Αντωνιάδη απέκρουσε ασταθώς ο Μιχαήλ και ο Ρουσιάς πήρε το ριμπάουντ και με προβολή σκόραρε για το 1-2. Σκορ που ήταν και το τελικό στον αγώνα, με την ΑΕΚ να παίρνει την πρόκριση στα προημιτελικά με δεύτερη νίκη.

Άρης: Μιχαήλ, Ευσταθίου, Μαραγκουδάκης, Ντρομπάροφ, Κυριάκου, Πάγκαλος (68' Κύπρου), Μαμμίδης, Νγκολόκ (56' Φράγκος), Κούσας, Γιούσεφ, Ταποκό (46' Μαλεκκίδης)

ΑΕΚ: Γιωργαλλίδης, Σορία, Αντωνιάδης, Καταλά, Τρισκόφσκι (70' Μαλόκου), Λαμπάν, Κάσες, Τομάς (83' Παναγίδης), Νέλσον, Πάνκοφ, Γιάννου (68' Ρουσιάς)