ΕΝΠ-ΑΕΚ 2-1: «Μπαμ» στο Παραλίμνι!

Μεγάλη νίκη της ΕΝΠ επί της ΑΕΚ

Μια εξαιρετική ΕΝΠ πέτυχε μεγάλη νίκη επί της αγνώριστης ΑΕΚ με 2-1 στο «Τάσος Μάρκου» σε παιχνίδι για την 11η αγωνιστική. Πίττας και Κουμής τα γκολ των νικητών, ο Φλοριάν μείωσε με πέναλτι στο 94’. Στους 10 βαθμούς η ΕΝΠ, στους 19 η ΑΕΚ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το παιχνίδι στο Παραλίμνι άρχισε σε αναγνωριστικό ρυθμό με παιχνίδι κέντρου και από τις δύο ομάδες, οι οποίες είχαν να αντιμετωπίσουν και τον δυνατό άνεμο που έπνεε στο Παραλίμνι. Η πρώτη ευκαιρία ήρθε στο 20’, όταν ο Ριέρα βρήκε τον Ολίβα στην περιοχή, αυτός έκανε το διαγώνιο σουτ με τον Τόνιο να απομακρύνει με πολύ δύσκολο τρόπο την μπάλα. Στο 32’ ο Ουντόντζι έκανε ένα ψηλοκρεμαστό πλασέ, με την μπάλα να φεύγει άουτ. Στο 35’, η ΑΕΚ δημιούργησε την πρώτη της ξεκάθαρη ευκαιρία στον αγώνα. Ο Τέτε βρήκε με κάθετη πάσα τον Φλοριάν, ο οποίος έκανε το πλασέ, αλλά ο Κλέιμαν απέκρουσε σωτήρια την μπάλα. Το πρώτο ημίχρονο θα ξεχαστεί γρήγορα, καθώς κυμάνθηκε στην μετριότητα μέχρι την λήξη του.

Β΄' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η επανάληψη ξεκίνησε με την ΕΝΠ να χάνει τεράστια ευκαιρία στο 52’. Ο Ζάρατε μπήκε στην περιοχή, όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε μόλις άουτ. Δύο λεπτά αργότερα, όμως, οι Παραλιμνίτες πήραν προβάδισμα. Ο Ουντότζι έκανε την σέντρα από δεξιά εντός περιοχής και ο επερχόμενος Πίττας με κεφαλιά πέτυχε το 1-0. Στο 70’, η ΑΕΚ απείλησε με εξαιρετικό σουτ του Απόστολου Γιάννου, το οποίο πέρασε λίγο άουτ. Στο 75’, ο Πίττας απείλησε με μακρινό σουτ την εστία της ΑΕΚ. Ο Άντονι Ιραόλα πέρασε όλα τα επιθετικά του όπλα, όμως η ΑΕΚ δεν μπορούσε να απειλήσει την εστία των γηπεδούχων. Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά, καθώς η ΑΕΚ προσπάθησε να πιέσει, αλλά η ΕΝΠ ήταν αυτή που διπλασίασε τα τέρματα της στο 89’. Ο Ριέρα βρήκε τον Κουμή, ο οποίος με πλασέ «έγραψε» το 2-0 μέσα σε αποθέωση!

Η ΑΕΚ μείωσε στο τελικό σκορ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με εκτέλεση πέναλτι του Φλοριάν στο τελικό 2-1. Το πέναλτι κέρδισε ο Γιάννου.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Από την ΕΝΠ δεν υστέρησε κανείς. Από την ΑΕΚ, δεν ξεχώρισε κανείς.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Από τους νικητές, δεν υστέρησε κανείς. Η ΑΕΚ ήταν αγνώριστη και αυτό τα λέει όλα για την εικόνα της.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Ο νέος προπονητής της ΕΝΠ Κέριτ Φελκ παρέταξε ότι καλύτερο διέθετε για τον αποψινό αγώνα. Πραγματοποίησε 4 αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα κόντρα στην Πάφο την προηγούμενη αγωνιστική. Οι αλλαγές του ήταν καθαρά προσώπων.

Από την άλλη, ο Ιραόλα είχε να αντιμετωπίσει τις απουσίες των Σίλβα και Τρουγιόλς λόγω καρτών. Έτσι, επιστράτευσε τον Φακούντο Γκαρσία σε ρόλο δεξιού μπακ και τον Χέφελ στον άξονα μαζί με τον Λαρένα. Στην επανάληψη έβαλε στο παιχνίδι όλα τα επιθετικά του όπλα, όμως δεν κατάφερε να αλλάξει κάτι.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Ο Ροβέρτος Κώστα έκανε καλό παιχνίδι. Οι κάρτες σωστές, αλλά και το πέναλτι σωστό.

ΕΝΠ (Φελκ): Κλέιμαν, Αμπαρτζουμιάν, Αγγελή, Κυριάκου, Ολίβα, Ενόχ, Ριέρα, Ουντόντζι(71' Κουμής), Πίττας, Ζάρατε (75' Μαϊσουράντζε), Ρασμούσεν (83΄ Κολοκούδιας)

ΑΕΚ (Ιραόλα): Τόνιο, Καταλά, Λαρένα (74' Ασούμπρε), Ακοράν, Τέτε (58' Γιάννου), Τρισκόφσκι, Χέφελ, Γκαρσία (46' Κάσες), Γκονζάλεθ, Ιωάννου, Φλοριάν

Σκόρερς: 54' Πίττας, 89' Κουμής/90+4' Φλοριάν

Κίτρινες: Ουντότζι, Ολίβα, Ενόχ/ Ακοράν, Κάσες, Ιωάννου