ΑΕΛ: «Χτίζει» σερί και… χαρακτήρα

Πέρασε νικηφόρα από το «Αμμόχωστος» έχοντας μια απίστευτη στήριξη από τον κόσμο

Η ΑΕΛ κατάφερε να πάρει τη δεύτερη της νίκη στον φετινό μαραθώνιο επικρατώντας εκτός έδρας της Καρμιώτισσας με 2-1. Οι «γαλαζοκίτρινοι» μπορεί να μην έθελξαν με την απόδοση τους ωστόσο πήραν το ζητούμενο και ανέβηκαν στους 8 βαθμούς, αυξάνοντας την απόσταση από την επικίνδυνη ζώνη.

Στο πρώτο μέρος η ομάδα του Τσέντομιρ Γιανέφσκι σκόραρε δύο γκολ εκμεταλλευόμενη σχεδόν στο 100% τις προϋποθέσεις που βρήκε. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο της μπάλας ωστόσο η ΑΕΛ δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα και με τα τέρματα των Τζάλμα και Παπαφώτη πήγε στα αποδυτήρια με ένα σημαντικό προβάδισμα.

Στην επανάληψη, οι «γαλαζοκίτρινοι» έδωσαν πολλά μέτρα στην Καρμιώτισσα και περιορίστηκαν στο δικό τους μισό. Η ομάδα των Πάνω Πολεμιδιών πίεσε αρκετά την ΑΕΛ και κατάφερε στο 69’ να μειώσει σε 1-2 με ένα εξαιρετικό γκολ του Ντούμπια. Το ρίσκο του Γιανέφσκι να δώσει χώρο στον αντίπαλο εν τέλει του βγήκε παρ’ όλο που στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι άσκησαν ασφυκτική πίεση.

Το σημαντικό για την ΑΕΛ είναι ότι κατάφερε να πάρει το «διπλό» κάτι που θα τη βοηθήσει να χτίσει χαρακτήρα ενόψει της συνέχειας. Μόνο με νικηφόρα αποτελέσματα θα μπορέσουν οι ποδοσφαιριστές να ξεχάσουν το εφιαλτικό ξεκίνημα στην αρχή της σεζόν και να ανεβάσουν ακόμη περισσότερο την απόδοση τους.

Πέραν από το αγωνιστικό κομμάτι, άξιο αναφοράς είναι το γεγονός ότι ο κόσμος της ΑΕΛ βρέθηκε για ακόμη μια φορά στο πλευρό της ομάδας. Οι φίλοι των «γαλαζοκιτρίνων» γέμισαν το πέταλο του «Αμμόχωστος» και δεν σταμάτησαν λεπτό να τραγουδούν και να εμψυχώνουν τους ποδοσφαιριστές. Η δυναμική παρουσία τους ήταν καταλυτική κυρίως στα τελικά στάδια του αγώνα όπου η Καρμιώτισσα πίεζε αρκετά για την ισοφάριση.

Το αποψινό παιχνίδι ανήκει ήδη στο παρελθόν και όλοι στη Λεμεσιανή ομάδα στρέφουν την προσοχή τους στο επόμενο παιχνίδι κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα στο οποίο ο στόχος δεν είναι άλλος από τη νίκη.