Άνετη πεντάρα με μπροστάρη τον Μίντσεφ

Με νίκη 5-1 έφυγε η ΑΕΛ από το «Αμμόχωστος» απέναντι στην ΑΕΖ

Σημαντική νίκη για την ΑΕΛ με 5-1 επί της ΑΕΖ στο πλαίσιο της 8η αγωνιστικής του πρωταθλήματος του δευτέρου γκρουπ της δεύτερης φάσης του πρωταθλήματος στο «Στάδιο Αμμόχωστος-Επιστροφή».

Το σκορ άνοιξε για τους φιλοξενούμενους ο Μακρής (20’), ο Μίντσεφ (29’) διπλασίασε τα τέρματα της για να διαμορφώσει το 3-0 του πρώτου ημιχρόνου ο Μεντόσα (36’) με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Το 4-0 σημείωσε για την ΑΕΛ στην επανάληψη ο Μίντσεφ (67’), η ΑΕΖ το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 4-1 με τον Χρίστου (86’) με εξαιρετική απευθείας εκτέλεση ενώ το κερασάκι στην τούρτα έκανε ο Χριστοδούλου (90+3')

Οι γηπεδούχοι δεν παρουσιάστηκα όπως έπρεπε, βυθίστηκαν ακόμη περισσότερο και είναι ακόμη πιο κοντά στην δεύτερη κατηγορία ενώ ολοκλήρωσαν και τον αγώνα με 10 ποδοσφαιριστές αφού στο 82ο λεπτό ο Σαρφό αντίκρισε την κόκκινη κάρτα. Αξίζει να σημειωθεί πως στο 8ο λεπτό υπήρχε ακυρωθέν τέρμα για τους φιλοξενούμενους.

Η ΑΕΛ με την νίκη της ανεβαίνει στους 44 βαθμούς συνεχίζοντας και το αήττητο της σερί ενώ η ΑΕΖ στην τελευταία θέση με 17 βαθμούς και είναι ακόμη πιο κοντά στην διαβάθμιση.

Α ημίχρονο:

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με αρκετή διάθεση και από τις δύο πλευρές να πάρουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και να δημιουργήσουν προϋποθέσεις.

Η πρώτη φάση ήταν τέρμα για την ΑΕΛ, με τον Μίντσεφ στο 8ο λεπτό αλλά ορθά ακυρώθηκε γιατί ο Βούλγαρος βρισκόταν σε αντικανονική θέση.

Πρώτη ευκαιρία για τους γηπεδούχους στο 11ο λεπτό με τον Σλόγκαρ και τον Ολιβέιρα στο σουτ του επιθετικού της ΑΕΖ μέσα από την περιοχή μετά από μπαλιά πίσω από την πλάτη της άμυνας. Η φάση εξετάστηκε για πέναλτι σε χέρι στην επαναφορά από τον Νεοφύτου αλλά διαιτητής και VAR είπαν όχι.

Το σκορ στην αναμέτρηση άνοιξε ο Μακρής μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μορέιρα, ο Μεντόγιεβιτς κινήθηκε στο πρώτο δοκάρι με γύρισμα και ο πρώτος σημείωσε το 0-1 για την ΑΕΛ στο 20ο λεπτό.

Άμεσα απάντησε η ΑΕΖ, δύο λεπτά αργότερα ωστόσο το τέρμα που σημείωσε ο Κλε για ακυρώθηκε αφού η θέση του μετά από την πάσα από τον Χατζηβασίλη ήταν σε αντικανονική θέση. Μετά και από παρέμβαση του VAR το τέρμα ακυρώθηκε σωστά.

Ένα σουτ του Χριστοφή για τους γηπεδούχους στο 25ο λεπτό, δεν απείλησε αφού η μπάλα κατέληξε έξω. Κέρδισε μέτρα η ΑΕΖ και προσπαθεί να ισοφαρίσει με αξιώσεις αφού οι φιλοξενούμενοι δυσκολεύονται να κρατήσουν μπάλα.

Παρά τα μέτρα που κέρδισε όμως, η ΑΕΛ κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα της μετά από γύρισμα του Μορέιρα στην καρδιά της μικρής περιοχής, ο Μίντσεφ ανενόχλητος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του στο 29ο λεπτό.

Δεν έμεινε εκεί ωστόσο η ΑΕΛ αφού σημείωσε και τρίτο τέρμα, με τον Μεντόσα μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 36ο λεπτό. Ο διαιτητής του αγώνα χρειάστηκε να πάει σε onfield review για να υποδείξει την παράβαση του Χρίστου στον Μεντόσα.

Έπεσε στην συνέχεια ο ρυθμός του παιγνιδιού και από τις δύο πλευρές αφού με το σκορ στο 3-0 για την ΑΕΛ, όλα σιγά σιγά πήραν τον δρόμο τους για το πρώτο ημίχρονο και δεν υπήρξε κάποια άλλη ευκαιρία.

Με το σκορ στο 0-3 πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Β ημίχρονο:

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε διαφορετικά από το πρώτο ημίχρονο. Η ΑΕΖ ήταν αυτή που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων αφού πλέον η ΑΕΛ προσπάθησε να διαχειριστή το παιγνίδι όπως ήθελε.

Τα πρώτα σουτ ήρθα από τον Σαμπό μέσα από την περιοχή στο 54ο λεπτό και από έξω από την περιοχή στο 56ο λεπτό. Η μπάλα και τις δύο φορές κατέληξε έξω.

Νέα ευκαιρία για τους γηπεδούχους έξι λεπτά αργότερα με κεφαλιά του Ρουΐς, η μπάλα κατευθύνθηκε απευθείας πάνω στον Ολιβέιρα.

Στην πρώτη της επιθετική ενέργεια η ΑΕΛ διαμόρφωσε το σκορ σε 4-0 στο 67ο λεπτό. Στην κατάλληλη θέση ο Βούλγαρος επιθετικός, Μίντσεφ σημείωσε το δεύτερο του προσωπικό γκολ μετά από πολύ ωραία συνεργασία των φιλοξενούμενων και ασίστ του Κανό.

Με τις αλλαγές του Αλέξη Γαρπόζη άνοιξε το παιγνίδι για τους φιλοξενούμενους. Αφού βρήκαν περισσότερους χώρους. Νέα ευκαιρία στο 79ο λεπτό μετά από σουτ του Κανό από πλάγια και εκτός περιοχής . η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Μιροσάβλεβιτς.

Κόκκινη κάρτα μετά από και παρέμβαση του VAR δέχθηκε ο Σαρφό για φάουλ- πάτημα στον Κολιά σε αντεπίθεση στο 82ο λεπτό. Στην εκτέλεση του φάουλ με απευθείας εκτέλεση φ του Μεντόγιεβιτς, ο Μιροσάβλεβιτς έδιωξε με το ένα χέρι δύσκολα.

Η ΑΕΖ κατάφερε ωστόσο έξι λεπτά αργότερα με εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χρίστου να μειώσει το σκορ στο 4-1.

Το κερασάκι στου τούρτα σημείωσε ο Χριστοδούλου με πλασέ μετά από ασταθή απόκρουση του Μιροσάβλεβιτς σε λάθος στην άμυνα της ΑΕΖ και σουτ του Θεμιστοκλέους με τον πρώτο να είναι ο τελικός αποδέκτης και να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

Αυτή ήταν και η τελευταία φάση για τις δύο ομάδες με το τελικό σκορ να μένει στο 5-1 για την ΑΕΛ.

ΑΕΖ: Μιροσάβλεβιτς, Παστελλής(Ιωσιφίδης 74'), Αντωνίου, Σλόγκαρ, Χριστοφή(Σαρφό 60'), Σάντος(Ιωσιφίδης 74'), Χατζηβασίλης(Ρουίς 60'), Ντιγκινί, Χρίστου, Σαμπό, Κλέ(Σιφναίος60').

Στον πάγκο: Στυλιανού, Αντωνίου, Σαρφό, Κάστρο, Ματόνγκο, Χαραλάμπους, Ελευθερίου, Αρτζούμα, Ρουίς, Σιφναίος, Ιωσιφίδης, Γιουσούφ.

ΑΕΛ: Ολιβέιρα, Φραντζής, Μεντόγιεβιτς, Παπαφώτης(Μαρς 53'), Μεντόσα(Κανό 65'), Σρντις, Μορέιρα( Χριστοδούλου 74'), Σιλβέστρος, Μίντσεφ(Κολιάς 75'), Μακρής, Νεοφύτου(Θεμιστοκλέους 65').

Στον πάγκο: Κυριάκου, Ανέστης, Ανδρέου, Μαρς, Μόρσαϊ, Κολιάς, Κανό, Θεμιστοκλέους, Χριστοδούλου, Κα, Γενεθλίου, Παναγή.

Σκόρερ: Χρίστου 86' / Μακρής 20', Μίντσεφ 29' 67', Μεντόσα 36', Χριστοδούλου 90+3

Κίτρινες: Σαρφό / Φραντζής

Αποβολές: Σαρφό /-

Διαιτητής: Τσαμπαλάς Ανδρέας