Ανόρθωση - Ερμής 2-1: Ανόδου συνέχεια...

Ντούρις και Κοφί οδήγησαν την «Κυρία» στους τρεις βαθμούς

Μεγάλη νίκη σημείωση η Ανόρθωση επί του Ερμή με 2-1. Η «Κυρία» ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και δίκαια έφθασε στη νίκη. Σκόρερ για την Ανόρθωση οι Ντούρις και Κοφί, ενώ για τον Ερμή μείωσε στο φινάλε με πέναλτι ο Σισέ. Καθοριστική η επέμβαση του νεαρού Δημητρίου στο 56’ σε πλασέ του Σισέ, και έτσι ο μικρός πρόσθεσε στο ενεργητικό του ακόμη μια καλή εμφάνιση.

Ο ΑΓΩΝΑΣ:

Πιο δυνατά μπήκε στο παιχνίδι η Ανόρθωση που ήθελε να ελέγξει τον ρυθμό και να πετύχει γρήγορο τέρμα. Είχε την πρωτοβουλία όμως δεν είχε τη τελική φάση. Στο 15’ ο Μικελτάντζε επιχείρησε μια μπαλιά από δεξιά, ο Κατσαράβα έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα έφυγε πολύ ψηλά πάνω απ’ την εστία του Αραμπατζή. Στο 21’ όμως η «Κυρία» βρήκε το τέρμα σε πολύ ωραία γρήγορη επίθεση της. Ο Μπεσάτ έκανε τη μπαλιά από αριστερά, ο Κατσαράβα πάτησε με τακουνάκι στον Ντούρις ο οποίος από κοντά νίκησε τον Αραμπατζή για το 1-0. Το τέρμα «ελευθέρωσε» τους παίκτες του Στρέπελ που έψαξαν και δεύτερο τέρμα κυρίως με μακρινά σουτ. Στο 33’ ο Ράγιο δοκίμασε το πόδι του με τον πορτιέρο του Ερμή να μαζεύει εύκολα, ενώ ο ίδιος ποδοσφαιριστής δεν βρήκε στόχο στο 36’. Έξι λεπτά αργότερα ο Κοφί επιχείρησε ένα σουτ με το αριστερό, όμως και πάλι ο Αραμπατζής ήταν στη σωστή θέση για να αποκρούσει, ενώ στο επόμενο λεπτό ο τερματοφύλακας του Ερμή είπε όχι σε σουτ του Μπέκα. Στο 44’ ο Κεϊτά έφυγε σαν σφαίρα στην αντεπίθεση, με τον Σίφο όμως να τρέχει να καλύπτει την απόσταση και να κάνει εξαιρετική άμυνα, με αποτέλεσμα να μην αφήσει τον επιθετικό του Ερμή να πλασάρει από εξαιρετική θέση.

Ο Ερμής ήταν υποχρεωμένος να βγει μπροστά και να ψάξει το τέρμα και έτσι στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου μπήκε ορεξάτος για το τέρμα. Στο 49’ ο Γκουλόν κέρδισε τη κεφαλιά μετά από κόρνερ, όμως η μπάλα έφυγε ψηλά πάνω απ’ την εστία του Δημητρίου, ο οποίος δυο λεπτά αργότερα είχε και μια σημαντική έξοδο προ του Κεϊτά. Στο 56’ όμως ο νεαρός έκανε την επέμβαση του αγώνα. Ο Μαρτίνιουκ επιχείρησε το σουτ από μακριά, ο Δημητρίου του είπε όχι, στη συνέχεια της φάσης ο Κεϊτά πλάσαρε απ’ τα τρία μέτρα και ο νεαρός κατάφερε να του πει όχι. Και αφού ο Ερμής έχασε σπουδαία ευκαιρία, η Ανόρθωση βρήκε την ευκαιρία να κτυπήσει. Στο 60’ ο Κατσαράβα σέρβιρε τον Κοφί που σε τετ α τετ νίκησε τον Αραμπατζή για το 2-0. Το τέρμα αυτό «ηρέμησε» τους ποδοσφαιριστές της «Κυρίας» και φόρτωσε με άγχος τους ποδοσφαιριστές του Ερμή. Πλέον ζητούμενο για την Ανόρθωση ήταν η σωστή διαχείριση. Και τα κατάφερε πολύ καλά μέχρι και το 87’ όταν ο Σισέ ανέτρεψε τον Μαλόν στην περιοχή και ο Ερμής κέρδισε το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ταραλίδης, ο οποίος ήταν εύστοχος και μείωσε το σκορ στο 2-1. Από εκεί και πέρα δεν υπήρξε άλλη καλή στιγμή και η Ανόρθωση έφθασε σε μια δίκαια νίκη.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΜΑ

Ανόρθωση (Στρέπελ): Ζήτησε ταχύτητα απ’ τους ποδοσφαιριστές και να βρουν το γρήγορο τέρμα. Παρόλο που πίεσαν (χωρίς το γρήγορο τέμπο) στα πρώτα λεπτά, οι ποδοσφαιριστές της «Κυρίας» δεν έφθασαν στο ζητούμενο που ήταν το τέρμα. Όμως στο 21’ ήρθε το τέρμα και αυτό έφερε μια ηρεμία. Στην πορεία ζήτησε απ’ τους ποδοσφαιριστές να ελέγξουν τον αγώνα και να μην αφήσουν τον Ερμή να γίνει επικίνδυνος. Όταν ήρθε το 2-0 τα πάντα έγιναν πιο απλά.

Ερμής (Ντε Ντέους): Ήθελε να κλείσει τους χώρους στα μετόπισθεν και να οδηγήσει τον αγώνα σε αργό ρυθμό. Στα πρώτα λεπτά οι «Φτεροπόδαροι» στάθηκαν καλά στο γήπεδο, όμως απ’ τη στιγμή που δέχθηκαν το τέρμα τα πράγματα έγιναν πολύ δύσκολα.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Ανόρθωση: Ο Κοφί κλήθηκε να αγωνιστεί σε μια θέση που δεν είναι η φυσική του, όμως τα πήγε εξαιρετικά. Πολύ θετικός αμυντικά, ενώ και επιθετικά απείλησε. Ο Ντούρις πήρε και πάλι το όπλο του, και με το 4ο του τέρμα στο πρωτάθλημα έδωσε στην ομάδα του τρίποντο. Βέβαια μια θέση εδώ έχει ο Κατσαράβα ο οποίος μοίρασε δυο ασίστ.

Ερμής: Δύσκολα θα βρεις τον ποδοσφαιριστή που να ξεχώρισε όμως, ο Ταραλίδης βγήκε μπροστά και σκόραρε, έτσι έχει μια θέση εδώ.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Ανόρθωση: Ο Ράγιο για ακόμη ένα παιχνίδι κινήθηκε κάτω απ’ τα δικά του στάνταρ. Είναι ποδοσφαιριστής που μπορεί να αλλάξει εντελώς ένα παιχνίδι, όμως σήμερα δεν ήταν σε καλή μέρα.

Ερμής: Ο Κεϊτά θα μπορούσε να σκοράρει στο 44’ όταν έχασε τετ α τετ, αλλά και στο 56’. Όταν ο βασικός σου επιθετικός χάνει τέτοιες ευκαιρίες, τότε σαφώς και δεν τα πήγε καλά στο παιχνίδι.