Ανόρθωση: Το «χαμπάρι» του Στρέπελ και το κομπλιμέντο του Τραμετσάνι

Οι δύο προπονητές συμφώνησαν ως προς την εικόνα του αγώνα και το πλασματικό σκορ

Πλασματική μεν, βαρύτατη δε ήταν η ήττα που γνώρισε η Ανόρθωση στα πλαίσια της 16ης αγωνιστικής, με το σκορ να παραπέμπει στις υποτονικές εμφανίσεις στο φινάλε των τελευταίων πρωταθλημάτων, σε περιόδους που η «Μεγάλη Κυρία» δείχνει έλλειψη διάρκειας. Παρόλ' αυτά το 4-0 ως σκορ σαφώς και δεν αντικατοπτρίζει το τι κατέθεσαν οι δύο ομάδες εντός αγωνιστικού χώρου και σε αυτό συμφώνησαν και οι δύο προπονητές.

Μάλιστα ο Πάολο Τραμετσάνι μιλώντας δεύτερος, αναφέρθηκε σε ένα φανταστικό πρώτο ημίχρονο από πλευράς Ανόρθωσης το οποίο συνοδεύτηκε με ποσοστό κατοχής που έφτασε το 63%, γεγονός αφύσικο στο ΓΣΠ με τον Ιταλό στον πάγκο. Η καλή κουβέντα από τον αντίπαλο προπονητή δεν αποτελεί παρηγορία και ούτε δίνει βαθμούς, ωστόσο είναι ένα στοιχείο το οποίο αν μη τι άλλο επιτρέπει συγκρατημένη αισιοδοξία ως προς τις δυνατότητες των κυανολεύκων της Αμμοχώστου σε μελλοντικά ντέρμπι, εάν και εφόσον βελτιωθούν εκτελεστικά.

Το βαρύ σκορ δεν επιτρέπει το ψάξιμο για δικαιολογίες, ωστόσο ακόμα και ο Γιούργκεν Στρέπελ παρουσιάστηκε συνειδητοποιημένος ότι μερικές φορές μια καλή εμφάνιση δεν αρκεί. Ο Ολλανδός τεχνικός αναφέρθηκε στο πέναλτι στο οποίο υπέπεσε ο Μερκής στο Ντουγκλάο στο 15ο λεπτό και το οποίο ο Βασίλης Δημητρίου δεν είδε ή δεν υπέδειξε και ενώ στην εξέλιξη της φάσης καταγράφηκε το φάουλ από το οποίο προήλθε το 1-0.

Ακόμα και με αυτήν την εξέλιξη, ευκαιρίες για επιστροφή στο παιχνίδι υπήρξαν με κορυφαία το δοκάρι το οποίο σημάδεψε ο Μπέκα Μικελτάντζε στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου. Από εκεί και πέρα τα ατομικά λάθη τόσο του Ντάνιελ Πράνιτς με την ανατροπή στον Εμίλιο Ενσούε, όσο και του Ιβάν Βάργκιτς στα δύο τελευταία γκολ, έδωσαν το δικαίωμα στον έμπειρο αντίπαλο και να πάρει το τρίποντο αλλά και να μεγαλώσει το δείκτη του σκορ.