Ερμής-Ανόρθωση 2-3: Νίκη με «σκυμμένα» κεφάλια!

Στο δεύτερο γκρουπ η Ανόρθωση, σε πολύ δύσκολη θέση ο Ερμής

Με ανατροπή στα τελευταία λεπτά, η Ανόρθωση κέρδισε τον Ερμή με 2-3 εκτός έδρας, αλλά τερματίζει στο δεύτερο γκρουπ και στην 7η θέση στην πρώτη φάση του πρωταθλήματος. Λαβόρδε, Στεφανέλι και Κατσιαράβα οι σκόρερ της ομάδας της Αμμοχώστου. Κατσιατής και Ντεβέσα οι σκόρερ της ομάδας της Αραδίππου, η οποία βρίσκεται σε πολύ δύσκολη θέση με 10 βαθμούς.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α΄΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ο αγώνας στη Λάρνακα άρχισε με την Ανόρθωση να έχει την πρωτοβουλία και να χάνει την πρώτη της ευκαιρία στο 9’. Ο Λαβόρδε πάσαρε στον Πράνιτς, ο οποίος σούταρε άουτ από πλάγια θέση εντός περιοχής. Στο 11’, ο Ερμής έχασε μια καλή ευκαιρία με δυνατό σουτ του Κατσιατή που κατέληξε μόλις άουτ. Στο 12’, η Ανόρθωση πέτυχε το 0-1. Ο Κατσιαράβα έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο επερχόμενος Λαβόρδε με άψογο τελείωμα σκόραρε. Ο Κατσιαράβα στο 18’ είχε τεράστια ευκαιρία για το 0-2, αλλά το πλασέ του στο τετ α τετ έσωσε ο Αραμπατζής. Στο 25’, ο Στρούνα έσωσε προ της γραμμής το σουτ του Κατσιατή με εξουδετερωμένο τον Δημητρίου, ενώ στο 30’, η ομάδα της Αραδίππου ισοφάρισε. Ο Κατσιατής με εντυπωσιακή ενέργεια και σουτ ισοφάρισε για το 1-1. Έτσι, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στην ισοπαλία.

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τον Στεφανέλι να έχει μια πολύ καλή ευκαιρία στο 48’, όταν το πλασέ του κατέληξε άουτ. Στη συνέχεια, το παιχνίδι ήταν μέτριο ποιοτικά, με την Ανόρθωση να έχει την κατοχή της μπάλας και την ομάδα της Αραδίππου να γίνεται και αυτή απειλητική, όποτε της δινόταν η ευκαιρία. Στο 69’, μάλιστα, προηγήθηκε στο σκορ με εξαιρετικό σουτ του Ντίντακ Ντεβέσα εκτός περιοχής. Η Ανόρθωση κέρδισε πέναλτι στο 82’ σε παράβαση του Μπανούση πάνω στον Κατσιαράβα. Ο Στεφανέλι ευστόχησε στο πέναλτι για το 2-2. Στο επόμενο λεπτό, ο Μαύρου έκανε το σουτ, που κατέληξε στο κάθετο δοκάρι του Δημητρίου και απομακρύνθηκε. Στο 87’, ο Ερμής είχε τεράστια τριπλή ευκαιρία. Ο Δημητρίου απέκρουσε το δυνατό σουτ του Κατσιατή, ο Μαύρου στην επαναφορά σημάδεψε και πάλι το δοκάρι, ενώ στην επαναφορά ο Δημητρίου απέκρουσε το σουτ του Μαρτίνιουκ σε κόρνερ. Η Ανόρθωση πέτυχε την ολική ανατροπή στο 93’ με πλασέ του Κατσιαράβα από μπαλιά του Στεφανέλι, πετυχαίνοντας μια νίκη στο τέλος.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Από πλευράς Ανόρθωσης Στεφανέλι και Κατσιαράβα ήταν οι πρωταγωνιστές. Από πλευράς Ερμή, ο Κατσιατής ξεχώρισε.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Από πλευράς Ερμή ο Μαύρου ήταν ο μεγάλος άτυχος με δύο δοκάρια στο ενεργητικό του. Από πλευράς Ανόρθωσης, ο Κοφί υστέρησε.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Τέσσερεις αλλαγές για τον Χρύση Μιχαήλ σε σχέση με την ισοπαλία κόντρα στην Δόξα την προηγούμενη αγωνιστική. Οι αλλαγές του ήταν καθαρά τακτικής και προσώπων.

Πέντε αλλαγές για τον Γιούργκεν Στρέπελ σε σχέση με την ισοπαλία κόντρα στην Ομόνοια, αφού οι απουσίες είναι πάρα πολλές. Οι αλλαγές του ήταν καθαρά προσώπων.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Ο Γιάννης Αναστασίου έκανε μερικά λάθη στον αγώνα, κυρίως στον πειθαρχικό έλεγχο. Σωστό το πέναλτι και οι κάρτες που έδειξε.

Ερμής: Αραμπατζής, Πουτζιουρής (63' Ντεβέσα), Ταραλίδης, Κατσιατή, Μαρτίνιουκ, Μακρίεφ (46' Μαύρου), Ψάλτης, Λαγός, Ενγκαγκά, Μπανούσης, Μπουλά (79' Φυλακτού)

Ανόρθωση: Δημητρίου, Κοφί, Σίλντενφελντ, Στρούνα, Εγγλέζου (81' Κυριάκου), Κατσιαράβα, Μπουφ (70' Ιωάννου), Βίκτορ, Λαβόρδε, Πράνιτς (46' Ράγιο), Στεφανέλι

Σκόρερς:  30' Κατσιατής, 69' Ντεβέσα/ 12' Λαβόρδε, 83΄' Στεφανέλι, 93' Κατσιαράβα

Κίτρινες:  Ταραλίδης/ Κοφί, Στρούνα, Εγγλέζου