ΑΠΟΕΛ-Ανόρθωση 4-0: Είχε την ουσία με καρέ τερμάτων

Σε καμία περίπτωση δεν αντικατοπτρίζει το σκορ την εικόνα του αγώνα

Οι «γαλαζοκίτρινοι» χωρίς να θέλξουν με την παρουσία τους, είχαν την ουσία και με τέσσερα γκολ πήραν τους τρεις πολύτιμους βαθμούς που τους διατηρούν στην κορυφή της βαθμολογίας του πρωταθλήματος (38 βαθμούς). Το σκορ άνοιξε ο Νατέλ με κεραυνό στο 17’. Ο Μοράις διπλασίασε τα τέρματα του ΑΠΟΕΛ στο 67’ από την άσπρη βούλα και ο Ιωάννου έγραψε το 3-0 στο 71’. Το τελικό 4-0 έβαλε ο Σόουζα στο 93’. Η Ανόρθωση έκανε αξιόμαχη προσπάθεια, ωστόσο ηττήθηκε στις λεπτομέρειες, ενώ το σκορ του αγώνα είναι πλασματικό καθώς δεν αντικατοπτρίζει σε καμιά περίπτωση την εικόνα του αγώνα. Η Ανόρθωση έμεινε στην 5η θέση με 24 βαθμούς.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α’ Ημίχρονο:

Με πολύ καλούς οιωνούς άρχισε η αναμέτρηση στο ΓΣΠ με τις δυο ομάδες να κυκλοφορούν την μπάλα και να δείχνουν όρεξη να κυνηγήσουν την νίκη. Στο 3’ έγινε το πρώτο καλό σουτ από τον Ντούρις. Ο Βάτερμαν όμως ήταν σε ετοιμότητα και θα μαζέψει την μπάλα. Στο 15’ σημειώθηκε νέα καλή στιγμή για την Ανόρθωση έπειτα από κόρνερ. Ο Ντούρις έπιασε την κεφαλιά, αλλά αυτή πέρασε παράλληλα από την εστία του ΑΠΟΕΛ. Στο 16’ ο ΑΠΟΕΛ θα κερδίσει φάουλ εκτός περιοχής από τον Ντουγκλάο στον Ζαχίντ. Την εκτέλεση θα αναλάβει ο Νατέλ όπου με κεραυνό θα γράψει το 1-0 για τους «γαλαζοκίτρινους». Στο 19’ η Ανόρθωση θα απαντήσει και θα χάσει καλή ευκαιρία με τον Μικελντάτζε να επιχειρεί ένα δύσκολο διαγώνιο πλασέ. Η μπάλα πέρασε παράλληλα όμως. Έπειτα το πάθος και η ένταση ήταν τα στοιχεία που χαρακτήρισαν τα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου μέρους με αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα και φάουλ. Στο 44’ η Ανόρθωση με τον Κοφί θα κάνει μια επέλαση από τα δεξιά, θα κάνει το διαγώνιο σουτ και η μπάλα θα φύγει άουτ. Οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με τον ΑΠΟΕΛ να προηγείται με 1-0 στο ημίχρονο.

Β’ Ημίχρονο:

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δυο ομάδες είχαν περισσότερες επιθετικές βλέψεις και μπήκαν δυνατά για να κυνηγήσουν το γκολ. Η Ανόρθωση έψαχνε το γκολ της ισοφάρισης το οποίο πλησίασε στο 56’ με τον Μικελντάτζε που σημάδεψε το αριστερό οριζόντιο δοκάρι του Βάτερμαν από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή. Απ’ την άλλη, ο ΑΠΟΕΛ έψαχνε το γκολ για να «κλειδώσει» τη νίκη. Η Ανόρθωση έδειχνε να είναι καλύτερη με εξαιρετική οργάνωση στο παιχνίδι της. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο με υπομονή και πάθος επιδίωκαν το βαθμολογικό κέρδος. Κόντρα στη ροή του αγώνα, ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε πέναλτι από την παράβαση του Πράνιτς στον Ενσούε. Ο Μοράις στο 67’ με έυστοχη εκτέλεσε έγραψε το 2-0. Στο 71’ ο Ιωάννου σημείωσε και τρίτο γκολ στον αγώνα. Η φάση ξεκίνησε όταν ο Νατέλ έκανε ένα σουτ, ο Βάργκιτς απέκρουσε και ο Ιωάννου στο ριμπάουντ δεν λάθεψε για το 3-0. Στο 93’ ο Σόουζα έγραψε το τελικό σκορ μετά από ασταθή επέμβαση του Βάργκιτς. Τα εναπομείναντα λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Ο ΑΠΟΕΛ παρέμεινε στην κορυφή με 38 βαθμούς ενώ η Ανόρθωση στην 5η θέση με 24 βαθμούς.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Πάολο Τραμετσάνι (ΑΠΟΕΛ): Ο Ιταλός κόουτς επέλεξε να παρατάξει την ομάδα του σε ένα 3-5-2. Εκτός αποστολής έμεινε ο Ντε Βινσέντι που ένιωθε ενοχλήσεις και ο Καρλάο έμεινε στον πάγκο. Στη θέση τους οι Σόουζα και Βούρος. Ο Σόουζα τοποθετήθηκε δίπλα από τον Μοράις στο κεντρικό δίδυμο των χαφ και ο Βούρος στην άμυνα. Ο Ζαχίντ μετατοπίστηκε λίγο πιο μπροστά πίσω από τον επιθετικούς.

Γιούργκεν Στρέπελ (Ανόρθωση): Η Ανόρθωση παρατάχθηκε σε ένα 4-3-3. Την επιλογή να βάλει τον Πράνιτς να παίξει αριστερά στην επίθεση έκανε ο Γιούργκεν Στρέπελ. Επέλεξε τον Βάργκιτς στο τέρμα, Μπεσάντ, Στρούνα, Σίφο και Ντουγκλάο στην άμυνα, Βίκτορ, Κοφί, Ράγιο στα χαφ και τους Πράνιτς, Μικέλντάτζε και Ντούρις μπροστά. Στα μέσα του αγώνα μετά την αναγκαστική αλλαγή του Ντούρις με τον Κατσαράβα στο 16’ και το γκολ του ΑΠΟΕΛ, ο Στρέπελ άλλαξε το σύστημα σε 3-5-2.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

ΑΠΟΕΛ: Ο Νατέλ με κεραυνό άνοιξε το σκορ για τους «γαλαζοκίτρινους» και ενώ δυσκολεύονταν να φτιάξουν ευκαιρίες στην αντίπαλη περιοχή, λύνοντας τον γόρδιο δεσμό. Σταθερές επεμβάσεις και από τον Βάτερμαν που αποσόβησε τον κίνδυνο αρκετές φορές. Στο δεύτερο μέρος ο Μοράις καθάρισε με το πέναλτι και ο Ιωάννου μερικά λεπτά αργότερα σκόραρε για το 3-0. Γκολ πέτυχε και ο Σόουζα στο 93’.

Ανόρθωση: Πολύ δυναμική παρουσία από τον Ντουγκλάο σε ότι αφορά και τις βοήθειες που έδινε στο επιθετικό κομμάτι. Η προσπάθεια της Ανόρθωσης ήταν αξιοσημείωτη ακόμη και μετά το τρίτο γκολ. Το 4-0 θα λέγαμε είναι πλασματικό σκορ αφού δεν υποδεικνύει καθόλου την πραγματική εικόνα του αγώνα .

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

ΑΠΟΕΛ: Οι «γαλαζοκίτρινοι» υστέρησαν στο δημιουργικό κομμάτι. Δυσκολεύονταν να πατήσουν περιοχή στο πρώτο μέρος. Αρκέστηκαν σε μια στιγμή ατομικής μαγείας από την εκτέλεση-κεραυνό του Νατέλ στο πρώτο μέρος που έφερε και το γκολ.

Ανόρθωση: Πολύ καλή οργανωτικά και επιθετικά όμως σαφέστατα υστέρησε στο τελείωμα των φάσεων και αυτό της στοίχησε.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ:

Ο Βασίλης Δημητρίου ήταν αρκετά ελαστικός στο πρώτο ημίχρονο σε ότι αφορά τιμωρίες παικτών που υπέπεσαν σε παραβάσεις για να μπορέσει να διατηρήσει τον έλεγχο του αγώνα. Στο 66’ που υπέδειξε πέναλτι ήταν ορθός καθώς ο Πράνιτς έκανε καθαρή παράβαση στον Ενσούε.

Συνθέσεις:

ΑΠΟΕΛ (Τραμετσάνι): Βάτερμαν, Ενσούε, Ιώαννου (Καρλάο 80'), Μερκής, Βούρος (Ρουέδα 88'), Καζού, Μοράις, Σόουζα, Ζαχίντ, Μπάλογκ, Νατέλ (Εφραίμ 86')

Ανόρθωση (Στρέπελ): Βάρκιτς, Ντουγκλάο, Σίλντενφελντ, Μπεσάτ, Στρούνα, Κοφί (Κυριάκου 85'), Ράγιος, Βίκτορ, Μπέκα, Πράνιτς (Ιωάννου 72'), Ντούρις (Κατσαράβα 16')

Σκόρερ: Νατέλ (17'), Μοράις (67' πεν.), Ιωάννου (71'), Σόουζα (93') / -

Κίτρινες: - / Ντουγκλάο (6η), Μπεσάτ (3η), Μπέκα