ΑΠΟΕΛ-Άρης: Κόκκινη... καρφωτό!

Ένα στοιχείο που βλέπουμε στις φετινές αναμετρήσεις των δύο ομάδων

ΑΠΟΕΛ και Άρης κοντράρονται για τέταρτη και τελευταία φορά φέτος.

Στις προηγούμενες τρεις τους αναμετρήσεις, η γηπεδούχος ομάδα ήταν αυτή που κέρδιζε τους βαθμούς της νίκης. Ωστόσο ενδιαφέρον στατιστικό αποτελεί το γεγονός πως η ομάδα που έχανε.. δεχόταν κόκκινη κάρτα.

Συγκεκριμένα, θα πάμε πίσω στις 25/11 του 2023 και στο παιχνίδι του πρώτου γύρου της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος, εκεί όπου με το πέναλτι του Σουμάνσκι, ο Άρης κέρδισε με 1-0 ενώ ο Γιώργος Εφραίμ αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και κόκκινη στο 90+8.

Ακολούθως, στις 15 Φεβρουαρίου στο ΓΣΠ ο ΑΠΟΕΛ με γκολ του Ντογκαλά στο 20ο λεπτό κέρδισε το ντέρμπι κορυφής, με τον Ουρόσεβιτς να αντικρίζει την δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 90+7.

Για να έρθουμε εν τέλει στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων για τα πλέι οφ στο «Στάδιο Αλφαμέγα» και τον Άρη να κερδίζει με 2-1. Εκεί ο Πέτροβιτς είδε την απευθείας κόκκινη κάρτα στο 41ο λεπτό λόγω φάουλ που έκανε ως τελευταίος παίκτης και 'αφησε την ομάδα του με 10.

Αυτό δεν σημαίνει ότι και αύριο θα δούμε κόκκινη κάρτα, όμως είναι ένα σενάριο που είδαμε αρκετές φορές φέτος. Αν λάβουμε υπόψιν το γεμάτο γήπεδο αλλά και την ένταση που θα υπάρχει λόγω πίεσης, μία κόκκινη κάρτα είναι αρκετά πιθανό σενάριο.