ΑΠΟΕΛ: Όλα καλά κι ας μην ήταν όλα ωραία

Πήρε αυτό που έψαχνε η ομάδα του Σα Πίντο και καλείται να τελειώσει τη δουλειά στο καμίνι του ΓΣΠ

Αποστολή εξετελέσθη για τον ΑΠΟΕΛ. Η ομάδα του Ρικάρντο Σα Πίντο πήρε την ουσία στη Γεωργία, καταφέρνοντας να επιβληθεί με 2-0 της Ντίλα Γκόρι σκορ το οποίο της δίνει μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης.

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν κακός στο πρώτο ημίχρονο και υπήρξαν στιγμές που πέρασε αρκετά δύσκολα από τους Γεωργιανούς, οι οποίοι είχαν κυριαρχήσει σε όλο το 45λεπτο. Οι «γαλαζοκίτρινοι» δεν μπορούσαν να κρατήσουν και να κυκλοφορήσουν τη μπάλα με αποτέλεσμα η Ντίλα Γκόρι να ανανεώνει συνεχώς την κατοχή. Οι γηπεδούχοι ήταν πιο απαιτητικοί και δημιούργησαν θέματα στην ομάδα της Λευκωσίας. Για καλή του τύχη ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να σκοράρει στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με το γκολ-ριμπάουντ του Κρέσπο, ο οποίος έστειλε την ομάδα του στα αποδυτήρια με προβάδισμα.

«Μίλησε» η κυνικότητα και η εμπειρία του ΑΠΟΕΛ

Στην επανάληψη ο ΑΠΟΕΛ παρουσιάστηκε αισθητά βελτιωμένος και σε αυτό συνέβαλαν σημαντικά οι αλλαγές που έκανε ο κ. Σα Πίντο. Ειδικά οι Βιγιαφάνιες και Εφραίμ έδωσαν νέα πνοή στον ΑΠΟΕΛ. Ο δεύτερος κλείδωσε τη νίκη με το γκολ που πέτυχε ενώ ο Αργεντινός κατάφερε να φέρει ισορροπία στη μεσαία γραμμή του ΑΠΟΕΛ. Πάρα πολύ καλοί ήταν επίσης οι Ντβάλι και Μπέλετς, οι οποίοι ήταν εγγύηση στα μετόπισθεν.

Μπορεί η Ντίλα Γκόρι να άγχωσε σε κάποιες στιγμές την ομάδα του Σα Πίντο όμως δεν είχε αυτό το κάτι παραπάνω που χρειαζόταν για να κάνει τη ζημιά. Αντίθετα, «μίλησε» η ποιότητα και η ευρωπαϊκή εμπειρία του ΑΠΟΕΛ, ο οποίος έβγαλε «κυνικότητα» στο παιχνίδι του, στοιχείο το οποίο είναι απαραίτητο να έχει μια ομάδα σε ευρωπαϊκά ματς.

Αυτή είναι η 3η νίκη του ΑΠΟΕΛ σε ισάριθμους επίσημους αγώνες με τον Ρικάρντο Σα Πίντο στην τεχνική ηγεσία της ομάδας. Το ξεκίνημα του Πορτογάλου στον πάγκο των «γαλαζοκιτρίνων» είναι θετικότατο όσο αφορά τα αποτελέσματα, σερί το οποίο θα προσπαθήσει να διευρύνει.

Ο ΑΠΟΕΛ πήρε την ουσία στη Γεωργία και θα προσπαθήσει να τελειώσει τη δουλειά την ερχόμενη βδομάδα στο καμίνι του ΓΣΠ. Η απουσία του Κρέσπο είναι αρκετά σημαντική ωστόσο οι «γαλαζοκίτρινοι» δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα να πετύχουν το στόχο τους εάν παρουσιαστούν σοβαροί και πειθαρχημένοι. Έχοντας τον 12ο παίκτη στο πλευρό τους θα προσπαθήσουν να κερδίσουν για 2η φορά τη Ντίλα Γκόρι και να ετοιμάσουν βαλίτσες για το Βέλγιο.