Ερμής - ΑΠΟΕΛ 0-1: Επεισοδιακό «Γαλαζοκίτρινο» τρίποντο!

Έφυγε με το τρίποντο απ' το Αμμόχωστος - Επιστροφή το ΑΠΟΕΛ

Σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να επικρατήσει του Ερμή με 0-1. Το παιχνίδι είχε τρία δοκάρια, τέρμα, αποβολή ποδοσφαιριστή και προπονητών, ενώ στα τελευταία λεπτά ο αγωνιστικός χώρος έμοιαζε με ρινγκ. Χρυσός σκόρερ για τους «Γαλαζοκίτρινος» ο Νούνο Μοράις που δεν λάθεψε απ’ το σημείο του πέναλτι.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Πιο δυνατά στον αγώνα μπήκε ο Ερμής που θέλησε να ξαφνιάσει το ΑΠΟΕΛ. Μάλιστα στο 7’ ο Μαρτίνιουκ δοκίμασε το πόδι του από αρκετά μακριά με τη μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι του Βάτερμαν. Το δοκάρι αυτό λειτούργησε ως ηλεκτροσόκ για το ΑΠΟΕΛ, και οι παίκτες του Μπαλταζάρ ξύπνησαν. Ο Τάμαρι πήρε πάνω του μερικές προσπάθειες χωρίς όμως να μπορεί να τελειώσει σωστά κάποια φάση. Πρώτη τελική για το ΑΠΟΕΛ ήρθε στο 17’ μετά από κεφαλιά του Νσούε με τον Αραμπατζή όμως να μαζεύει σωστά τη μπάλα. Στο 22’ ο Ζαχίντ έβγαλε μια μαγική πάσα για τον Ρέζα, ο οποίος όμως αν και πάτησε περιοχή δεν κατάφερε να πλασάρει μιας και ο Ψάλτης του πήρε τη μπουκιά απ’ το στόμα. Στο 23’ ο Τάμαρι μπήκε για ακόμη μια φορά στην περιοχή και ο Εμπαλό τον ανέτρεψε με αποτέλεσμα ο Λούκας Σωτηρίου να δείξει την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Μοράις ο οποίος ήταν σωστός και έγραψε το 0-1. Ο Ερμής έψαξε την ισοφάριση και είχε δυο καλές στιγμές. Αρχικά στο 33’ το σουτ του Κιπιάνι έφθασε στα χέρια του Βάτερμαν, ενώ στο επόμενο λεπτό το του Ντεβέσα οδήγησε το Βάτερμαν σε μια δύσκολη επέμβαση και αφού βρήκε τη μπάλα την έστειλε στο δοκάρι. Στο 40’ ήταν η σειρά του ΑΠΟΕΛ να βρει δοκάρι όταν ο Μοράις εκτέλεσε άψογα ένα φάουλ με τη μπάλα να σταματά στη συμβολή των δοκαριών του Αραμπατζή. Τελευταία καλή στιγμή στο ημίχρονο ήρθε στο 44’ για το ΑΠΟΕΛ όταν μετά από κόρνερ του Εφραίμ, ο Σόουζα βρέθηκε μόνος στην περιοχή όμως η κεφαλιά του δεν ήταν η κατάλληλη.

Και πάλι ο Ερμής ήταν η ομάδα που μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι. Στο 48’ ο Γεωργίου απείλησε με σουτ, το οποίο έβγαλε δύσκολα ο Βάτερμαν, ενώ δυο λεπτά αργότερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής βρέθηκε μόνος στη περιοχή με το πλασέ του όμως να περνά εκτός. Στο 62’ ο Ζαχίντ έφυγε από αριστερά, πάτησε περιοχή και έκανε το γύρισμα, με τον Γκέντσογλου όμως να μην μπορεί για την προβολή. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Γεωργίου εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ, με τη μπάλα φεύγει έξω. Ο Ερμής πίεζε ψηλά και ήταν σαφώς καλύτερος απ’ το ΑΠΟΕΛ. Στο 83’ ο Μαρτίνιουκ εκτέλεσε ένα κόρνερ, με τον Ταραλίδη να κερδίζει τη κεφαλιά, όμως τη μπάλα να καταλήγει στα χέρια του Βάτερμαν. Δυο λεπτά αργότερα η σέντρα σουτ του Ψάλτη έφυγε πάνω απ’ τα δοκάρια. Στη συνέχεια άναψαν τα αίματα με τους παίκτες και τους προπονητές των δυο ομάδων ναι πιάνονται στα χέρια. Ο Κεϊτά κτύπησε τον Βούρο, ο Βάτερμαν έτρεξε στον πρώτο και εκεί ξεκίνησαν όλα. Όταν μάλιστα ο Καϊάφας και ο Μπαλταζάρ πιάστηκαν στα χέρια το πράγμα ξέφυγε για τα καλά. Αποτέλεσμα να αποβληθούν οι δυο προπονητές και ο Κεϊτά, ενώ είδαν την κίτρινη κάρτα οι Βάτερμαν, Ρομό και Αραμπατζής. Στα λεπτά που απόμειναν μέχρι και το φινάλε του παιχνιδιού δεν υπήρξε η μεγάλη φάση. Έτσι το τέλος του αγώνα βρήκε τους «Γαλαζοκίτρινους» να παίρνουν τη νίκη παρά την πολύ άσχημη εικόνα τους.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Το γεγονός πως οι δυο προπονητές πιάστηκαν στα χέρια είναι καταδικαστέο. Δεν έδειξαν σεβασμό και σε καμιά περίπτωση δεν πρέπει να αισθάνονται καλά. Από εκεί και πέρα ο Κώστας Καϊάφας έδωσε οδηγίες στην ομάδα του να βγει μπροστά και να πιάσει στον ύπνο το ΑΠΟΕΛ. Το δοκάρι ήταν το αποκορύφωμα και ξύπνησε το ΑΠΟΕΛ. Ο Μπαλταζάρ ζήτησε αντίδραση και η ομάδα του βρήκε το τέρμα. Από εκεί και πέρα στο δεύτερο ημίχρονο ο Ερμής πίεσε ψηλά και φάνηκε πως οι «Γαλαζοκίτρινοι» έμειναν πίσω για να προστατέψουν το αποτέλεσμα.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

ΑΠΟΕΛ: Ο Τάμαρι ήταν ο πιο θετικός ποδοσφαιριστής του ΑΠΟΕΛ. Χόρευε στο άκρο της επίθεσης και κέρδισε το πέναλτι. Βοήθησε και στην άμυνα.

Ερμής: Ο Ντεβέσα ήταν ο ποδοσφαιριστής που ξεχώρισε μπροστά, ενώ πίσω ο Γκουλόν ήταν πέρα για πέρα θετικός.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

ΑΠΟΕΛ: Αρνητικός ήταν ο Μιλάνοφ που δυσκολεύτηκε αφάνταστα στα αμυντικά του καθήκοντα.

Ερμής: Ο Εμπαλό δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί στα αριστερό άκρο της άμυνας. Έπαιξε εκεί κατά συνθήκη και ήταν ο αρνητικός πρωταγωνιστής της ομάδας του.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Στα θετικά πρέπει να σημειώσουμε πως το πέναλτι ήταν σωστό και πως τις δύσκολες φάσεις τις έβγαλε σωστά ο Λούκας Σωτηρίου. Στα αρνητικά πρέπει να σημειώσουμε το γεγονός πως έκοψε και στις δυο ομάδες κάποιες φάσεις και ενώ είχαν πλεονέκτημα. Από εκεί και πέρα στο φινάλε έχασε τον έλεγχο στον πειθαρχικό τομέα. Ίσως αν έδειχνε περισσότερες κίτρινες κάρτες πιο νωρίς να κρατούσε την ηρεμία στον αγώνα. Όταν έγιναν όσα έγιναν σωστά ήρθε η αποβολή των προπονητών αλλά και του Κεϊτά.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

ΕΡΜΗΣ (Κ.Καϊάφας): Αραμπατζής, Μαρτίνιουκ, Μαλόν (9΄ Ψάλτης), Εμπαλό, Κουατσίκα, Φυλακτού (70΄ Ταραλίδης), Γκουλόν, Ντίτακ, Κιπιάνι (60΄ Εσομπέ), Γεωργίου, Κεϊτά

ΑΠΟΕΛ (Μπ.Μπαλταζάρ): Βάτερμαν, Νσούε (33΄ Μιλάνοφ), Εφραίμ (71΄ Ντελατόρε), Σόουζα (60΄ Γκέντσογλου), Ρέζα, Τάμαρι, Ζαχίντ, Μοράις, Βούρος, Ιωάννου, Καρλάο

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κουατσίκα, Εμπαλό, Ταραλίδης, Αραμπατζής / Μιλάνοφ, Βάτερμαν, Ρομό

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Κειτά

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Λούκας Σωτηρίου (Μ. Δημητριάδης, Ο. Τζωρτζής), Νικόλας Νεοκλέους (Π. Γερασίμου).

ΘΕΑΤΕΣ: 1.000