Στους «8»… με ξέσπασμα

Ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε με 0-4 τον Ολυμπιακό, περνώντας στην επόμενη φάση του Κυπέλλου

Με εμφατικό τρόπο πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Κύπρου ο ΑΠΟΕΛ. Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή κέρδισε τον Ολυμπιακό με 0-4, σε επαναληπτικό αγώνα για τη φάση των 16 του θεσμού, περνώντας στην επόμενη φάση με συνολικό σκορ 6-1. Νατέλ, Κβιλιτάια, Γουακάσο με αυτογκόλ και Μάγκλιτσα τα γκολ. Απογοητευτικός ο Ολυμπιακός, ο οποίος γνώρισε δίκαια τον αποκλεισμό μερικούς μήνες μετά την συμμετοχή του στον περσινό τελικό της διοργάνωσης.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το παιχνίδι στο ΓΣΠ ξεκίνησε με τον ΑΠΟΕΛ να έχει την κατοχή της μπάλας από πολύ νωρίς, χάνοντας δύο πολύ καλές ευκαιρίες για να προηγηθεί στο σκορ με τον Κβιλιτάια στο 13' και στο 25'. Εν τέλει, η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή πήρε αυτό που ήθελε στο 40'. Ο Λούκας Σόουζα έκανε την σέντρα, η μπάλα πέρασε από όλους, έφτασε στον Φακούντο Ζαμπάλα που έδωσε στον Νατέλ και ο Βραζιλιάνος μεσοεπιθετικός σκόραρε με το αριστερό για το 0-1. Σκορ που ήταν και το τελικό για το πρώτο ημίχρονο στο γήπεδο της πρωτεύουσας.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με δύο γκολ για τον ΑΠΟΕΛ και πάλι. Στο 48' ο Ζοάο Πέδρο έκανε τη σέντρα και ο Κβιλιτάια με ωραίο τελείωμα πέτυχε το 0-2. Στο 60', ο Εφραίμ εκτέλεσε το φάουλ, με τον Γουακάσο να παρεμβαίνει στην πορεία της μπάλας και να σημειώνει με αυτογκόλ το 0-3. Στο 77', ο Γαβριήλ έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Άντον Μάγκλιτσα με ωραία κεφαλιά πέτυχε το 0-4, μέσα σε αποθέωση. Συνεπώς, οι «γαλαζοκίτρινοι» της Λευκωσίας πήραν την πρόκριση με εμφατικό τρόπο, περιμένοντας αντίπαλο στα προημιτελικά του θεσμού.

Αναλυτικά, οι δύο ενδεκάδες:

Ολυμπιακός (Λούκας Αλκαράθ): Μολ, Μανρίκε, Κυριάκου, Μουκτάρης, Σαμπίνια, Κονφέ, Νάνι (46' Γουακάσο), Πεχλιβάνης (46' Τιάγκο), Μακρής (46' Σάλι), Γκουστάβο (67' Γουίλσον), Κα (67' Μανιάς)

ΑΠΟΕΛ (Σωφρόνης Αυγουστή): Μιχαήλ, Πέδρο, Καρώ (72' Έσελινγκ), Βινίσιους, Σαμπάλα (58' Γαβριήλ), Νταουσβίλι (65' Πολυκάρπου), Σόουζα, Ντε Βινσέντι, Εφραίμ, Νατέλ (58' Θεοδώρου), Κβιλιτάια (65' Μάγκλιτσα)

Σκόρερ: 40' Νατέλ, 48' Κβιλιτάια, 60' Γουακάσο (αυτογκόλ), 77' Μάγκλιτσα

Κίτρινες: Μουκτάρης, Σάλι, Σαμπίνια/ Νταουσβίλι