Αλκή – Απόλλων 1-3: Σε ένα «δίλεπτο» στο -2

Με τη νίκη τους οι γαλάζιοι μείωσαν τη βαθμολογική διαφορά από την πρώτη θέση

Πέτυχε το ζητούμενο ο Απόλλων από το σημερινό εκτός έδρας παιχνίδι και πήρε τη νίκη με 1-3 κόντρα στην Αλκή. Οι γαλάζιοι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ χάρις στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ζελάγια στο 4ο λεπτό. Η Αλκή ισοφάρισε στο 63΄ με κοντινό πλασέ του Κάρλος, μετά από σουτ του Γκαντάτσια ωστόσο η απάντηση από τους φιλοξενούμενους ήταν άμεση. Στο 69΄ ο Μπρου με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-2 για να έρθει δυο λεπτά αργότερα ο Σκέμπρι με ωραία κεφαλιά να διαμορφώσει το τελικό 1-3.

Ο αγώνας:

Α΄ Ημίχρονο: Δυνατά μπήκε στην αναμέτρηση ο Απόλλων. Στο 4΄ο Παπουλής έκανε το γνωστό φαλτσαριστό πλασέ του εκτός περιοχής, το οποίο έφυγε λίγο έξω από την εστία. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ζελάγια βρέθηκε στο έδαφος εντός αντίπαλης περιοχής κερδίζοντας το πέναλτι (δεν υπήρξε παράβαση). Ο Αργεντινός ανέλαβε την εκτέλεση, πετυχαίνοντας το 0-1. Στο 11΄ ένα δυνατό σουτ από τον Σακέτι, έφυγε ψηλά από την εστία. Διπλή φάση για τον Απόλλων. Αρχικά ο Πέδρο σούταρε εντός περιοχής αλλά απέκρουσαν οι της Αλκής, ενώ στη συνέχεια το σουτ του Στυλιανού κατέληξε μακριά από την εστία. 24 Ο Ακόστα έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Βάλε ήταν σε ετοιμότητα και έσωσε. Φάνηκε ότι ο Ακόστα σταμάτησε την μπάλα με το χέρι. Επόμενη φάση στον αγώνα ήρθε στο 37΄ με το σουτ από τον Ακόστα εντός περιοχής, στο οποίο κατέληξε πάνω από τα δοκάρια η μπάλα. Στο 42΄ ο Ζελάγια πήρε την κεφαλιά στο 2ο δοκάρι, έπειτα από σέντρα, αλλά ο Πάρντο μάζεψε.

Β΄ Ημίχρονο: Από τους φιλοξενούμενους προήλθε και η πρώτη φάση της επανάληψης. Στο 51΄ ο Στυλιανού ανέβηκε και έκανε την σέντρα-σουτ την οποία απέκρουσε δύσκολα ο Πάρντο. Στο 54΄ ο Παπουλής πλάσαρε αλλά η προσπάθειά του κατέληξε εκτός εστίας.

Στο 63΄ ο Γκαντάτσια, ένα λεπτό μετά την είσοδό του στον αγώνα, έκανε το σουτ για να μπει στην πορεία της μπάλας ο Κάρλος και με κοντινό πλασέ να στείλει τη μπάλα στα δίκτυα για το 1-1. Ο Απόλλων απάντησε στο 69΄ όταν ο Μπρου εκτέλεσε απευθείας το φάουλ στέλνοντας την μπάλα στη γωνία του Πάρντο και κάνοντας το 1-2. Δυο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι βγήκαν οργανωμένα στην επίθεση, ο Στυλιανού σέντραρε στην περιοχή όπου ο Σκέμπρι έπιασε την κεφαλιά και έκανε 1-3 Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλων. Η μόνη φάση που είχε το παιχνίδι στη συνέχεια ήταν η μεγάλη ευκαιρία του Περέιρα που, μετά από γύρισμα του Παπουλή δεν κατάφερε να πλασάρει σωστά με την μπάλα να καταλήγει εκτός εστίας.

Κοουτσάρισμα:

Αλκή (Σακκάς): Σημαντικές απουσίες είχε να αντιμετωπίσει πριν την έναρξη του ματς ο Κύπριος τεχνικός. Βρέθηκε πίσω στο σκορ νωρίς, χωρίς ουσιαστικά να απειληθεί κι έτσι έπρεπε να κυνηγήσει την ισοφάριση. Κατάφερε να το πετύχει στο 63΄ αλλά στη συνέχεια κατέρρευσε γνωρίζοντας την ήττα.

Απόλλων (Αυγουστή): Το προβάδισμα που πήρε μόλις στο 4΄ ήταν το ζητούμενο πριν το ματς. Στη συνέχεια, δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης παρά την κατοχή της μπάλας που είχε με συνέπεια να δεχτεί την ισοφάριση. Οι αλλαγές του Αυγουστή αφύπνισαν τους υπόλοιπους που με συνοπτικές διαδικασίες πέτυχαν δυο γκολ και καθάρισαν.

Διαιτησία: Σωστά δεν έδωσε το πέναλτι που ζήτησε ο Κάρλος στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Στο πέναλτι με το οποίο προηγήθηκε ο Απόλλων, παρασύρθηκε από το πέσιμο του Ζελάγια, καθώς δεν φάνηκε να υπάρχει κάποια παράβαση.

Διακριθέντες: Παρόν δήλωσε σε δυο φάσεις στο Α΄ ημίχρονο ο Μπρούνο Βάλε στερώντας το δικαίωμα από την Αλκή να προηγηθεί και να κάνει δυσκολότερα τα πράγματα. Θετικός και ο Σκέμπρι που μπήκε στο ματς, σκόραρε και έδωσε κίνηση.

Απογοητεύσαντες: Η αμυντική γραμμή της Αλκής δεν στάθηκε στο ύψος της μετά την ισοφάριση όταν και δυσκόλεψαν τα πράγματα με αποτέλεσμα να μην έχει την ευκαιρία η ομάδα τους να κυνηγήσει μέχρι τέλους κάτι από την αναμέτρηση.

Αλκή (Σακκάς): Πάρντο, Χαραλάμπους, Σερφά, Σταύρου, Κάρλος (Μπανταρά 79΄), Μπελαμεϊρί (Τριμπό 78΄), Χριστοφή, Τραϊτσέφσκι, Ακόστα, Γουίνκς (Γκαντάτσια 61΄), Σταρόκιν

Απόλλων (Αυγουστή): Βάλε, Στυλιανού, Ουεντραόγκο, Σελίμοβιτς, Πέδρο, Σακέτι, Μπρου (Καραγιόλ 78΄), Παπουλής, Περέιρα, Σαρδινέρο (Σκέμπρι 67΄), Ζελάγια (Χάμπος 78΄)

Σκόρερ: Κάρλος (63΄) / Ζελάγια (8΄), Μπρου (69΄), Σκέμπρι (72΄)

Κίτρινες κάρτες: Χαραλάμπους / Σελίμοβιτς

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Νεόφυτος Νεοφύτου