Απόλλων - Ομόνοια 2-1: Σε «γαλάζια» τροχία τίτλου με ανατροπή

Οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν στο β΄ μέρος και πέτυχαν μια σημαντική ανατροπή επί των πρασίνων

Σπουδαία νίκη και μάλιστα με ανατροπή πέτυχε ο Απόλλων στο ντέρμπι κόντρα στην Ομόνοια. Οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι ήταν καλύτερη στο α΄ μέρος, προηγήθηκαν στο σκορ στο 23΄ με τον Τζιωνή. Οι γηπεδούχοι ωστόσο αντέδρασαν στην επανάληψη και με σκόρερ τους Μπρου στο 57΄ και Ζελάγια στο 72΄ έφτασαν έφτασαν στην μεγάλη νίκη που τους κρατάει κοντά στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο αγώνας:

Α΄ Ημίχρονο: Η πρώτη καλή φάση στο Α΄ μέρος ανήκε στην Ομόνοια. Στο 20΄ ο Γκόμεθ, σε φάση διαρκείας, έπιασε ωραίο βολέ εντός περιοχής αλλά αυτό κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων της εστίας του Βάλε. Τρία λεπτά αργότερα η Ομόνοια βρήκε το γκολ με τον Τζιωνή ο οποίος έκανε το γύρισμα εντός περιοχής, μετά από πάσα του Ντάρμπισαϊρ, και με χαμηλό σουτ στη δεξιά γωνιά του Βάλε έκανε το 0-1. Στο 25΄ ο Γκόμεθ βρήκε χώρο εκτός περιοχής και έκανε το δυνατό σουτ αλλά αυτό έφυγε ψηλά, εκτός εστίας. Στο 27΄ ο Ντάρμπισαϊρ δεν πρόλαβε να κάνει τη προβολή στο γύρισμα που έγινε στην περιοχή του Απόλλωνα. Τρία λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά του Κερμπ, στο 2ο δοκάρι, να μην καταφέρει να κάνει την προβολή, μετά από παράλληλη συρτή σέντρα του Πέδρο.

Β΄ Ημίχρονο: Ισοφάρισε στην πρώτη του καλή ευκαιρία στην επανάληψη ο Απόλλωνας. Ο Μπρου στο 57΄ έκανε το σουτ, μετά από στρώσιμο που δέχτηκε φέρνωντας το ματς στο 1-1. Στο 60΄ ο Μεχίας με σπουδαία απόκρουση είπε όχι στην πολύ καλή απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χάμπου. Στο 62΄ η Ομόνοια προσπάθησε να απειλήσει με τον Γκόμεθ αλλά η απευθείας εκτέλεση φάουλ του ήταν άστοχη. Στο 72΄ο Απόλλων έφτασε σε 2ο γκολ με δράστη τον Ζελάγια που με κοντινό πλασέ, μετά από ασσίστ του Πέδρο έδωσε προβάδισμα στον Απόλλωνα με 2-1. Από την επαναληπτική προβολή φάνηκε ότι ο Πέδρο ήταν σε θέση οφσάιντ όταν δέχτηκε την πάσα από τον Χάμπο. Στο 80΄ οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία όταν ο Κέρμπ, από πολύ κοντά, δεν κατάφερε να νικήσει τον Μεχίας. Τρία λεπτά αργότερα το χαμηλό σουτ από τον Κολοβό δεν ανησύχησε τον Βάλε. Στο 87΄ είχαμε ακόμη μια τεράστια ευκαιρία για τον Απόλλωνα με τον Περέιρα ο οποίος αστόχησε ενώ ήταν μόνος απέναντι στον Μεχίας.

Κοουτσάρισμα:

Αυγουστή (Απόλλωνας): Με τρεις διαφορετικούς ποδοσφαιριστές και 3-5-2 ξεκίνησε τον αγώνα ο τεχνικός της Λεμεσιανής ομάδας περνώντας στη θέση των Βασιλείου, Σαρδινέρο και Μάγκλιτσα (τραυματίας) τους Κέρμπ, Παπουλή και Σκέμπρι. Κατά τη διάρκεια του Α΄ μέρους άλλαξε σχηματισμό σε 4-4-2 βλέπωντας ότι η ομάδα του δεν λειτουργούσε σωστά. Στην επανάληψη οι ποδοσφαιριστές του παρουσιάστηκαν αλλαγμένοι και το γκολ του Μπρου τους απελευθέρωσε με αποτέλεσμα να φτάσουν στην ανατροπή.

Αναστασίου (Ομόνοια): Δυο αλλαγές, σε σχέση με το προηγούμενη παιχνίδι, πραγματοποίησε στη βασική του ενδεκάδα ο Ελλαδίτης τεχνικός. Τις θέσεις των Βύντρα (τιμωρημένος) και Μόντες πήραν στο σχηματισμό 4-3-3 οι Γκαφούρ και Τζιωνής. Τον δικαίωσε ο μικρός ο οποίος σκόραρε και γενικά είχε καλή παρουσία, ωστόσο μετά την ισοφάριση οι πράσινοι κατέρρευσαν και δέχτηκαν την ήττα.

Διακριθέντες: Σπουδαίο παιχνίδι από τον Σαρδινέρο που μπήκε ως αλλαγή στο Α΄ ημίχρονο στη θέση του Παπουλή. Στην επανάληψη δημιούργησε πολλά προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα καθώς όλες σχεδόν οι επιθέσεις του Απόλλωνα προέρχονταν από την πλευρά του.

Ο Μεχίας από τους φιλοξενούμενους, με σημαντικές αποκρούσεις, δεν άφησε το σκορ να ξεφύγει, κρατώντας την ομάδα του στο παιχνίδι μέχρι το τελικό σφύριγμα.

Απογοητεύσαντες: Για ακόμη ένα αγώνα ο Ντάρμπισαϊρ δεν είχε καλή παρουσία. Ο Άγγλος δεν τελείωσε τις φάσεις που βρήκε ώστε να βοηθήσει την ομάδα του απέναντι σε έναν δυνατό αντίπαλο.

Διαιτησία: Καλή σε γενικές γραμμές η διαιτησία του Λούκα Σωτηρίου. Ο βοηθός κρίνεται, κυρίως, στη φάση του 2ου γκολ του Απόλλωνα όπου ο Πέδρο ήταν λίγο πιο μπροστά, σε θέση οφσάιντ.

Απόλλων (Αυγουστή): Μεχίας, Λόρα, Γκαφούρ, Κούσουλος, Λόπες, Κατελάρης, Σοάρες, Γκόμεθ (Κολοβός 64΄), Τζιωνής (Αντζακούν 76΄), Ζίβετς (Μαυρίας 41΄), Ντάρμπισαϊρ.

Ομόνοια (Αναστασίου): Βάλε, Ρομπέρζ, Ουεντραόγκο (Σαρδινέρο 46΄), Χάμπος, Πέδρο, Μπρου, Μάρκοβιτς, Κέρμπ, Παπουλής (Περέιρα 24΄), Σκέμπρι, Ζελάγια (Σακέτι 77΄).

Σκόρερ: Μπρου (57΄), Ζελάγια (73΄) / Τζιωνής (23΄)

Κίτρινες κάρτες: Μπρου, Χάμπος, Σαρδινέρο / Γκόμεθ, Ζίβετς, Κούσουλος

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Λούκας Σωτηρίου