«Καθάρισε» με δίμπαλο τη Σαλαμίνα

Πρώτη νίκη για τον Απόλλωνα στη δεύτερη φάση του πρωταθλήματος

autokinito.com.cy

facebookinstagram

Νίκη ψυχολογίας με 2-0 πήρε ο Απόλλωνας, ο οποίος φιλοξένησε τη Νέα Σαλαμίνα για την 2η αγωνιστική της β΄ φάσης του δευτέρου γκρουπ. Μέτα από 10 διαδοχικά παιχνίδια εντός εδρας η ομάδα του Απόλλωνα στο 11ο επέστρεψε στις νίκες με δύο κεφαλιές των Μάρκες στο 23ο λεπτό και του Σαγκάλ στο 60ο. Έτσι η ομάδα της Λεμεσού έφτασε τους 41 βαθμούς αφήνοντας την Σαλαμίνα στους 37.

Α΄ Ημίχρονο

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους «γαλάζιους» να μπαίνουν καλυτέρα κρατώντας περισσότερο μπάλα. Η ομάδα της Λεμεσού δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες χωρίς ωστόσο κάποια από αυτές να απειλήσει την εστία του Μελίσσα.

Στην πρώτη τους ευκαιρία εντός στόχου στο 23ο λεπτό οι ποδοσφαιριστές του Ματσίν κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ από σέντρα του Σάντος και κεφαλιά του Μάρκες.

Οι ποδοσφαιριστές του Απόλλωνα συνέχισαν να εχουν την κατοχή της μπάλας δημιουργώντας ευκαιρίες μπροστά από την εστία της Νέας Σαλαμίνας.

Στο 36ο λεπτό ο Βαλμπουενά δοκίμασε το πόδι του εκτός περιοχής αλλά ο Μελίσσας του απάντησε αρνητικά. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Απόλλωνας σκόραρε για δεύτερη φορά με τον Μάρκες.

Αλλά ο διαιτητής το ακύρωσε μέσο on filed review. Λόγω του ότι ο Σαγκάλ που ήταν σε θέση οφσάιντ επηρέαζε το οπτικό πεδίο του Μελίσσα, έτσι οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 1-0 υπερ των γηπεδούχων.

Β΄ Ημίχρονο

Η ομάδα της Λεμεσού στα πρώτα στάδια του ημιχρόνου έχασε μια ευκαιρία με τον Βαλμπουενά από το σημείο του πέναλτι χωρίς ωστόσο αυτή να απειλήσει τον Μελίσσα.

Από το 50ο λεπτό η Νέα Σαλαμίνα θέλησε να ανεβεί και έφτιαξε την πρώτη της τελική στο 55ο λεπτό με τον Γιάνγκα να δοκιμάζει το πόδι του εντός περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε αρκετά έξω.

Ακολούθως έχασαν ακόμη μια ευκαιρία αλλά χωρίς αυτή να απειλήσει.

Εκεί όπου η Νέα Σαλαμίνα ανέβηκε και επιδίωξε την ισοφάριση ήρθε το δεύτερο γκολ από πλευράς του Απόλλωνα.

Από σέντρα του Πέρετζ ο Σαγκάλ στην καρδιά της αντίπαλης περιοχής πήρε το κεφάλι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 2-0 για την ομάδα του.

Ακολούθως έγιναν αρκετές αλλαγές και ο ρυθμός στην αναμέτρηση έπεσε αρκετά.

Στο 92ο λεπτό η Νέα Σαλαμίνα με το Γκουανίνι πήγε να σκοράρει για την ομάδα του με το κεφάλι αλλά η μπάλα κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και πέρασε έξω. Με τον Απόλλωνα να κρατά το υπέρ του αποτέλεσμα και τη νίκη.

Απόλλων : Λέουβενμπεργκ, Εκπολό, Σκιέλβικ,(66. Πεϊμπέρνς) Πέρετζ, Σάντος,(66. Φιλιώτης) Μαλεκκίδης, Σαγκάλ, Κυριάκου,(46. Κολ) Νταρίκουα, Βαλμπουενά,(77. Σπόλιαριτς) Μάρκες.(46. Κρμέντσικ)

Στον πάγκο : Δημητρίου, Άδωνη, Πεϊμπέρνς, Κρμέντσικ, Ποντικού, Σπόλιαριτς, Γιούρσεβιτς, Αρτέαν, Κοστάκε, Παναγιώτου, Κολ, Μπακενγκά.

Νέα Σαλαμίνα : Μελίσσας, Σεργίου, Τάτκοβιτς, Νάρσινγκ,(46. Κονέ) Φερνάντες,(64. Ντουρμισάι) Μπεχαράνο,(76. Κατσιαρής) Καρλίτος, Χριστοδούλου,(54.Οφόρι) Γκουανίνι, Γιάνγκα, Ντιακιτέ.(76. Μιγκελίτο)

Στον πάγκο: Κίσσας, Κατσικάς, Κονατέ, Μιγκελίτο, Ντουρμισάι, Κουζμάνοβιτς, Κονέ, Παπαγεωργίου, Σπυριδάκης, Προκοπίου, Οφόρι, Κατσιαρής.

Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας
VAR: Αντωνίου Μάριος
Σκόρερ: 23. Μάρκες, 60. Σαγκάλ / -
Κίτρινες: Σάντος, Μαλεκκίδης / Οφόρι