Φινάλε με συμβιβασμό (vid)

Νέα Σαλαμίνα και ΑΕΖ έκλεισαν τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις στην ισοπαλία 1-1

Η Νέα Σαλαμίνα ήρθε ισόπαλη απέναντι στην ΑΕΖ στο τελευταίο παιχνίδι της χρονιάς για τις δύο ομάδες στο «Αμμόχωστος-Επιστροφή» με 1-1.

Το σκορ άνοιξε ο Νάρσινγκ στο (20’) με ιδανικό πλασέ ενώ ισοφάρισε ο Σιφνέος στο (56’) κέρδισε τον Καλανίδη. Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 10 ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Νάρσινγκ και του Παστελλή στο (77’).

Στην Β’ Κατηγορία συνεχίζει η ΑΕΖ και τέλος το πρωτάθλημα για τις δύο ομάδες.

Α ημίχρονο:

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε όπως αναμενόταν από τις δύο ομάδες.

Η πρώτη φάση στον αγώνα ήρθε με σουτ του Σαμπό μετά από κόρνερ αλλα η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Κίσσα στο 9ο λεπτό.

Ένα λεπτό μετά ήρθε και η πρώτη φάση για την Νέα Σαλαμίνα με σουτ του Κατσιάρη που και αυτό αδύναμα κατέληξε στα χέρια του Στυλιανού.

Στο 12ο λεπτό η δεύτερη φάση με τον Σεργίου να κάνει λανθασμένο παράλληλο γύρισμα ενώ δεν υπήρχε τερματοφύλακας.

Το έψαξε και το πέτυχε το 1-0 με τον Νάρσινγκ η Νέα Σαλαμίνα. Μετά από μπαλιά του νεαρού Μαυρουδή πίσω από την άμυνα, ο Νάρσινγκ βγήκε τετ α τετ και σκόραρε για το 1-0.

Μεγάλη ευκαιρία έχασε ο Μαυρουδής που έδωσε ασίστ στο γκολ πριν. Καλό το πλασέ του νεαρού από το ύψος της μεγάλης περιοχής όμως κατέληξε έξω στο 27ο λεπτό.

Χωρίς κάποια άλλη ευκαιρία ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο, με τον ρυθμό να μην είχε ανεβεί με τους γηπεδούχους να είχαν περισσότερες αξιώσεις στο παιχνίδι.

Β ημίχρονο:

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως και το πρώτο. Πολύ ρηχά, με τους γηπεδούχους να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Την πρώτη ευκαιρία στο δεύτερο μέρος έκανε από δεξιά η ΑΕΖ με τον Κλέ στο 53ο λεπτό αφού επιχείρησε το σουτ με τον Καλανίδη να του λέει όχι.

Στην 3η της ευκαιρία στο παιχνίδι σκόραρε η ΑΕΖ με τον Σιφνέο στο 56ο λεπτό. Μετά από γύρισμα του Κλέ και πλασέ του Σιφνέου, ισοφάρισε το παιχνίδι σε 1-1.

Πέναλτι δόθηκε υπερ της ΑΕΖ σε μαρκάρισμα του Βίκτωρος στον Κλέ στο 66ο λεπτό αλλά ακυρώθηκε γιατι είχε προηγηθεί οφσάιντ.

Στο 77ο λεπτό δημιουργήθηκε ένταση ενός μαρκαρίσματος του Χρίστου στον Νάρσινγκ με τον δεύτερο να αντιδρά και να γίνεται μια τεράστια ένταση στον αγωνιστικό χώρο που κράτησε μέχρι και το 84ο λεπτό. Νάρσινγκ και Παστελλής είδαν την κόκκινη κάρτα.

Δεν υπήρχε κάποια άλλη φάση στο παιχνίδι με τον ρυθμό να χάνεται λόγω και του περιστατικού με τις δύο ομάδες να ολοκληρώνουν με 10 ποδοσφαιριστές.

Νέα Σαλαμίνα: Κίσσας(Καλανίδης 30'), Σεργίου, Νάρσινγκ, Ντουρμισάι(Σπυριδάκης 62'), Καρλίτος(Φράγκος 30'), Λέουκο, Προκοπίου, Μαυρουδής(Μιγκελίτο 62'), Βίκτωρος, Ντιακιτέ, Κατσιαρής(Κοντόπουλος 84').

Στον πάγκο: Μιχαήλ, Καλανίδης, Μιγκελίτο, Κουζμάνοβιτς, Κονέ, Παπαγεωργίου, Σπυριδάκης, Φράγκος, Χριστοδούλου, Γκουανίνι, Κοντόπουλος, Κορομά.

ΑΕΖ: Στυλιανού, Παστελλής, Ε.Αντωνίου(Κυριάκου 69'), Χριστοφή(Αντωνιάδης 90'), Σάντος(Χαραλάμπους 88'), Ελευθερίου, Σιφνέος, Χρίστου, Σάμπο, Κλε(Στεφανή 90'), Ιωσηφίδης(Ρούμπιν 88').

Στον πάγκο: Θεοφάνους, Κ.Αντωνίου, Χαραλάμπους, Ρέινολντς, Ντιομαντέ, Αντωνιάδης, Ρούμπιν, Κυριάκου, Στεφανή.

Σκόρερ: Νάρσινγκ 20' / Σιφνέος 56'

Κίτρινες: - /Σαμπό

Αποβολές: Ναρσινγκ / Παστελλής

Διαιτητής:Νεοφύτου Κωνσταντίνος