Βαρβάτο τριφύλλι στη Λεμεσό… έκανε check-in για τελικό!

Η Ομόνοια του Αναστασίου έπιασε… «πελάτη» τον Άρη κερδίζοντάς τον για 3η διαδοχική φορά – Αγωνιζόταν με 10 από το 42’ η ομάδα του Σπιλέφσκι

Ισχυρό προβάδισμα πήρε η Ομόνοια που επικράτησε με 0-3 του Άρη στο στάδιο «Αλφαμέγα». Για ακόμη ένα παιχνίδι ο Άρης παρουσίασε το κακό του πρόσωπο ενώ η Ομόνοια είναι με το «ενάμισι» πόδι στον τελικό.

Α' Μέρος

Αρκετά ορεξάτα μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες και προσπάθησαν από τα πρώτα αγωνιστικά λεπτά να γίνουν απειλητικές.
Στο 3ο λεπτό η Ομόνοια απείλησε για πρώτη φορά με τον Χαραλάμπους να κάνει το σουτ αλλά να μην μπορεί να βρει στόχο.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Άρης πραγματοποιήσε την πρώτη του τελική με τον Γκομίς να κάνει το σουτ και να στέλνει τη μπάλα ψηλά από την εστία του Ουζόχο.

Μετά και το πρώτο δεκάλεπτο η Ομόνοια ήταν αρκετά καλύτερη με τον Άρη καθώς έβρισκε αρκετούς χώρους στο κέντρο και συνεχώς γινόταν απειλητική.

Στο 29ο λεπτό η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου κατάφερε να βρει δίχτυα και πάλι από εκτέλεση κόρνερ. Ο Σιμπριάνο το εκτέλεσε με τον Παναγιώτου να πιάνει τη πισινή κεφαλιά και απο κοντά ο Μπέζους δεν δυσκολεύτηκε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.

Ο Άρης σε καμία περίπτωση δεν μπόρεσε να αντιδράσει μετά το γκολ και δεν έγινε απειλητικός μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου. Μάλιστα σε μια ανυποψίαστη φάση ο Καζού κλώτσησε τον Κακουλλή εκτός φάσης με τον διαιτητή να του δείχνει σε πρώτη φάση την κίτρινη κάρτα. Μετά από παρέμβαση του Var ο διαιτητής έλεγξε τη φάση και άλλαξε την απόφαση του δείχνοντας κόκκινη στον ποδοσφαιριστή του Άρη.

Έτσι λοιπόν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την Ομόνοια να προηγείται με 0-1 του Άρη.

Β' Μέρος

Η Ομόνοια είχε το αριθμητικό πλεονέκτημα και την ψυχολογία με το μέρος της και μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο ψάχνοντας ένα δεύτερο γκολ.

Στο 47ο λεπτό η ομάδα του Αναστασίου κέρδισε πέναλτι μετά από παράβαση του Ζάντρο στον Σίμιτς.Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κακουλλής αλλά νικήθηκε από τον τερματοφύλακα του Άρη που κράτησε την ομάδα του στο παιχνίδι.

Παρ' όλα αυτά η Ομόνοια κατάφερε να βρει δίχτυα στο επόμενο λεπτό με τον Σεμέδο να σκοράρει και πάλι απέναντι από τον Άρη. Ο ποδοσφαιριστής του «τριφυλλιού» έκανε το σουτ με το αριστερό μέσα στην περιοχή και νίκησε τον Ζάντρο δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του δύο τέρματα.

Ο Άρης στο 52ο λεπτό πλησίασε στην μειώση του σκορ αλλά το πλασέ του Μπέγκστον έφυγε ελάχιστα έξω.

Η Ομόνοια διαχειρίστηκε το υπερ της προβάδισμα και προσπάθησε να ψάξει ένα τρίτο γκολ στα επόμενα λεπτά.Στο 72ο λεπτό λίγο έλειψε να το πραγματοποιήσουν αλλά το σουτ του Στεπίνσκι κτύπησε στο κάθετο δοκάρι.

Οι γηπεδούχοι έχασαν διπλή ευκαιρία στο 78ο λεπτό με κεφαλιές των Μπράουν και Νίκολιτς αλλά και στις δύο φορές ο Ουζόχο φώναξε παρών.

Η ομάδα της Λευκωσίας βρήκε και τρίτο γκολ στο 89ο λεπτό με τον Αλιούμ να κάνει ωραίο τελειώμα και να μην αφήνει περιθώρια αντίδρασης στον Ζάντρο.

Ο αγώνας τελειώσε με την Ομόνοια να επικρατεί με 0-3 του Άρη και να παίρνει ισχυρό προβάδισμα για να βρεθεί στον τελικό.

Άρης: Ζάντρο, Μάτισικ (51′ Σανέ), Μπρόρσον, Ουρόσεβιτς, Καζού, Ζόκε, Μπένγκτσον (85′ Σεμέδο), Μοντνόρ, Σάβο (59′ Σουμάνσκι), Γκομίς (51′ Μπράουν), Κοκόριν (46′ Νίκολιτς).

Στον πάγκο: Βανά, Σωφρονίου, Μποακί, Σπόλιαριτς, Δημητρίου, Αμπουμπακάρ.

Ομόνοια: Ουζόχο, Μίλετις, Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Σιπριάνο (86′ Χαμάς), Κούσουλος, Χάμπος (67′ Μπασιρού), Μπέζους (67′ Αλιούμ), Σεμέδο, Σίμιτς (80′ Μπάκιτς), Κακουλλής (67′ Στεπίνσκι).

Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Ψάλτης, Μάθιους, Φράνσον, Λέζιακς, Ανδρέου, Οζλέρ.

Σκόρερ: -/29' Μπέζους,50' Σεμέδο,89' Αλιούμ