ΕΝΠ - Ομόνοια 2-1: Έδειξε δυναμική η Ένωση

Προβλημάτισε η Ομόνοια σε μεγάλο κομμάτι του αγώνα

Μετά από ένα μέτριο από άποψη ποιότητας παιχνίδι, η Ένωση επικράτησε της Ομόνοιας με 2-1 σε φιλικό αγώνα που έγινε στο «Τάσος Μάρκου» στα πλαίσια της προετοιμασίας των δυο ομάδων για το νέο πρωτάθλημα. Θεόδωρος Κολοκούδιας και Ανδρέου τα γκολ της Ένωσης, είχε ισοφαρίσει προσωρινά με Ραμίρεζ η Ομόνοια.

Ο Χουάν Κάρλος Ολίβα έδωσε ευκαιρίες και σε άλλους παίκτες να αγωνιστούν και το δείγμα δεν ήταν ικανοποιητικό, αφού ελάχιστες φορές μπόρεσε η ομάδα του να επιβληθεί και να φτιάξει πράγματα.

Ο αγώνας έγινε ενώπιον 2500 θεατών που βρέθηκαν Τετάρτη απόγευμα στο γήπεδο.

Σημειώνεται πως ο Γκαφούρ αποχώρησε τραυματίας μετά από χτύπημα που δέχθηκε στον αστράγαλο.

Ομόνοια (Χουάν Κάρλος Ολίβα): Παναγή, Πρτσε, Γκαφούρ, Τζαΐλσον, Μανρίκε, Λοέ, Σοάρες, Ζίβετς, Αντόνια, Εντρένα, Ραμίρεζ.

ΕΝΠ (Αντρέ Πάους): Κλέιμαν, Ολίβα, Γκραντ, Αγγελή, Εκίθα, Ενόχ, Ριέρα, Ανδρέου, Ζάρατε, Ουντόζι, Κολοκούδιας

Ο αγώνας όπως μεταδόθηκε ζωντανά από την ιστοσελίδα μας:

-18:30: Στον πάγκο της Ομόνοιας βρίσκονται οι: Μεχίας, Φώτη, Βύντρα, Λόπεζ, Άλμπιν, Κούσουλος, Ενρίκεζ, Μόντες, Γκρίνιτζ, Χριστοφή.

-18:25: Με πολλές αλλαγές παρέταξε την ομάδα των πρασίνων ο προπονητής της ομάδας, σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στον ΠΑΟ. Ο Ολίβα δοκιμάζει συστήματα και πρόσωπα ώστε να καταλήξει στους εκλεκτούς του.

-18:34: Απ' ότι μπορούμε να διαπιστώσουμε, ο Ολίβα παρέταξε την ομάδα του σχηματισμό 4-2-3-1, καθώς κάτω από τα δοκάρια είναι ο Παναγή, μπροστά του ως κεντρικό δίδυμο οι Γκαφούρ-Πρτσε, στα άκρα της άμυνας οι Τζαΐλσον-Μανρίκε. Στον άξονα πιθανόν να βρίσκονται οι Λοέ-Σοάρες, πιο μπροστά οι Ζίβετς-Αντόνια-Εντρένα και στην κορυφή της επίθεσης ο Ραμίρεζ.

-18:47: Αρκετός κόσμος αναμένεται στο στάδιο του Παραλιμνίου.

-19:06: Βίντεο λίγο πριν την έναρξη του αγώνα (από την επίσημη σελίδα της Ομόνοιας).

1' 'Εναρξη του αγώνα.

2' Ανοίγει το σκορ η ΕΝΠ με δυνατό σουτ εκτός περιοχής από τον Ανδρέου. 1-0 στο παιχνίδι.

14’ Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Λοέ έκανε την κοντινή κεφαλιά, την οποία απέκρουσε σωτήρια ο τερματοφύλακα.

15’ Ο Τζαρσίνιο επιχείρησε από πλαγιά θέση να πλασάρει τον τερματοφύλακα, όμως η μπάλα έφυγε μόλις πανω από το δοκάρι.

17' Ο Ουντοτζι προσπάθησε από το κέντρο να σκοράρει, ομως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

20’ Κάθετη μπαλιά του Ζίβετς στον Εντρένα, που κάνει το παράλληλο γύρισμα στον Ραμίρεζ, ωστόσο έδιωξε την τελευταία στιγμή ο αμυντικός.

34' Σουτ του Εντρένα πλαγιά από το ύψος της περιοχής, απέκρουσε ο τερματοφύλακας.

36' Αναγκαστική αλλαγή για την Ομόνοια, Βύντρα στη θέση του Γκαφούρ.

45' Τέλος ημιχρόνου με την Ένωση να κερδίζει 1-0. Μέτριος ο αγώνας, χωρίς μεγάλες φάσεις. Αρκετός κόσμος στο γήπεδο, πάνω από δυο χιλιάδες.

46' Έναρξη δευτέρου μέρους

60' Ο Ραμίρες ισοφάρισε για την Ομόνοια

68' Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια με τον Ραμίρες να αστοχεί από κοντά.

71' Κούσουλος και Λόπες στη θέση των Τζαίλσον και Μανρίκε.

79' Φώτη και Γκρίνιτς μέσα, Ραμίρες και Πρετσε έξω.

88' Γκολ για την Ένωση με σουτ του Θεόδωρου Κολοκούδια.