Ομόνοια: Γκολ; Ούτε με πέναλτι…

Νέα ήττα, δυστοκία για τρίτο συνεχόμενο ματς και η πίεση ανεβαίνει

Τρίτη συνεχόμενη ήττα για την Ομόνοια, (έχασε σήμερα εκτός έδρας από τη Νέα Σαλαμίνα ), που μένει στους  6βαθμούς. Στο σημερινό παιχνίδι η Ομόνοια ήταν θετική στην επανάληψη, (ήταν κακή στο πρώτο μέρος ), αλλά εμφάνισε και πάλι την αδυναμία στο σκοράρισμα αφού για μια ακόμη φορά δεν είδε δίκτυα.

Έχει μείνει στα δυο γκολ και δεν έχει σκοράρει για 3 συνεχόμενα ματς. Για δεύτερο συνεχόμενο ματς δεν κατάφερε να σκοράρει από την άσπρη βούλα, αυτή τη φορά με δράστη το δραστήριο χθες Δημήτρη Χριστοφή που με κάκιστη εκτέλεση έστειλε τη μπάλα ως δώρο στο Βεσελόφσκι και ….διατήρησε το 0-1.

Η Ομόνοια είχε 64 τοις εκατόν κατοχή της μπάλας, κέρδισε 17 κόρνερ, έχασε ευκαιρίες, με το Γκόμες στο 18', σε διπλό σουτ με την πρώτη φορά να κτυπά στο Γκολομπάρτ η μπάλα και τη δεύτερη να τη στέλνει πάνω από τα δοκάρια, με το Ντάρμπισαιαρ στο 32', με κεφαλιά έστειλε έξω τη μπάλα, με τον Εντρένα σε σουτ στο 54’ με τη μπάλα να κτυπά στο δοκάρι και να διώχνει προ της γραμμής ο Χριστοφόρου και με τον Αλμπίν στο 86’ που ο Βεσελόφσκι απέκρουσε ενστικτωδώς τη μπάλα στο σουτ. Ευκαιρίες όμως έχασε και η Νέα Σαλαμίνα με τους Κίνγκσλι, Ελουντού και Αζίζ.

Είχε κατοχή η Ομόνοια, ειδικά στην επανάληψη, κυνήγησε με μανία το γκολ, αλλά ήταν αργή, οι παίκτες δεν είχαν φρεσκάδα στις κινήσεις τους, ενώ έδειξαν να μην έχουν καλή ψυχολογία. Στο δε πρώτο μέρος παρατηρήθηκαν δύο πράγματα. Η μεγάλη απόσταση μεταξύ των γραμμών και η απώλεια αρκετών προσωπικών μονομαχιών.

Η Νέα Σαλαμίνα είχε να κερδίσει την Ομόνοια από τη σεζόν 96-97.

Ο Χουάν Κάρλος Ολίβα παρέταξε την ομάδα του με 5 αλλαγές κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα, σε σχέση με το ντέρμπι της προηγούμενης αγωνιστικής κόντρα στον Απόλλωνα.

Συγκεκριμένα Λόρα, Βύντρα, Αραούχο , Μόντες και Ραμίρεζ έμειναν εκτός και την θέση τους πήραν οι Κούσουλος, Γκαφούρ, Εντρένα, Ενρίκεζ και Τζαρζίνιο.