Ομόνοια: Με περισσότερες επιλογές ενόψει Σαλαμίνας

Επιστροφές παικτών από τραυματισμούς και Εθνικές έρχονται να δώσουν λύσεις στον Ολίβα

Ενθαρρυντικό μήνυμα έστειλε η Ομόνοια στο φιλικό με τον Ερμή, αν και η αναμέτρηση καμία σημασία δεν είχε πέραν από τις δοκιμές που έκανε ο Ολίβα.

Η ομάδα των πρασίνων που σε αγώνες πρωταθλήματος έδειξε να δυσκολεύεται να σκοράρει, έβαλε τρια γκολ και γύρισε τον αγώνα σε 2-3. Πάντως, στις τάξεις της Ομόνοιας συνεχίζει να υπάρχει προβληματισμός για τον τρόπο με τον οποίο αναπτύσσεται η ομάδα επιθετικά, ωστόσο στα θετικά ενόψει Σαλαμίνας είναι οι διάφορες επιστροφές παικτών. Επιστροφές δηλαδή που δίνουν επιλογές στον Χουάν Κάρλος Ολίβα.

Στα σημαντικά του φιλικού, 90λεπτο στον αγώνα έβγαλε ο Γκαφούρ που έδειξε ότι έχει ξεπεράσει τον τραυματισμό που τον κρατούσε εκτός, ενώ 70 λεπτά αγωνίστηκε και ο Ενρίκεζ, ο οποίος είχε και καλή παρουσία στο ματς.

Σε γενικότερο πλαίσιο ομιλώντας, οι επιλογές του Ισπανού τεχνικού αυξάνονται, γεγονός ιδιαίτερα σημαντικό αφού ο αγώνας με τη Σαλαμίνα είναι κρίσιμος. Οι Λοέ, Ενρίκεζ, Γκαφούρ, Κατελάρης και Αλμπίν επανέρχονται. Κάποιοι σε καλύτερο βαθμοί, άλλοι χρειάζονται αγώνες στα πόδια τους, ωστόσο, είναι σημαντικές μονάδες που θα δώσουν βοήθειες στην ομάδα.

Υπάρχει βέβαια, αναμονή για τους Αντόνια Ζαρζίνιο και Τζαίλσον Αραούχο, αλλά και για τους Κύπριους διεθνείς Δημήτρης Χριστοφή, Κωνσταντίνο Παναγή, Γιάννη Κούσουλος που επιστρέφουν από τις υποχρεώσεις της Εθνικής την Πέμπτη, ενώ ο Νταβίντ Ραμίρεζ έρχεται την Παρασκευή, όπως σημειώσαμε σε πρωινό μας ρεπορτάζ.