Πεντάρα της Ομόνοιας με... «καυτό» Λοΐζου

Με χατ-τρικ του νεαρού οι «πράσινοι» πήραν «διπλό» μεγάλων διαστάσεων στο Μακάρειο

Νίκη τεράστιων διαστάσεων κατάφερε να πάρει η Ομόνοια η οποία επικράτησε με 5-2 της ΠΑΕΕΚ στο Μακάρειο. Οι «πράσινοι» παρά την έλλειψη βαθμολογικού κινήτρου, παρουσιάστηκαν σοβαροί και αποτελεσματικοί και με έναν Λοΐζου σε «δαιμονιώδη» φόρμα ο οποίος πέτυχε το πρώτο του χατ-τρικ με το «τριφύλλι» στο στήθος, κατάφερε να πάρει το τρίποντο που την διατηρεί στην κορυφή του Β’ γκρουπ. Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Τσέποβιτς 26’, Βαρέλα 34’, Λοΐζου 40’, 49’, 61’, Παπουλής 51’ και Ορ 87’.

Με γρήγορο ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι στο Μακάρειο με τις δύο ομάδες να έχουν διάθεση για να βγουν μπροστά και να σκοράρουν ένα γρήγορο γκολ. Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήρθε μόλις στο 4ο λεπτό για τους γηπεδούχους με τον Βαρέλα να μπαίνει μέσα στη περιοχή, να κάνει το σουτ και τον Φαμπιάνο να αποκρούει με τα πόδια.

Οι «πράσινοι» απάντησαν στο 6’ με τον Παπουλή να κάνει το σουτ από τα αριστερά και την μπάλα να περνάει λίγο έξω. Τρία λεπτά μετά οι φιλοξενούμενοι «ζευγάρωσαν» τις ευκαιρίες τους ξανά με τον Παπουλή ο οποίος έκανε το φαλτσαριστό σουτ, αλλά βρήκε σε ετοιμότητα τον Παναγιώτου.

Η ομάδα του Νιλ Λένον άρχισε σιγά σιγά να επιβάλει τον ρυθμό της και έχασε μεγάλη ευκαιρία να βρεθεί μπροστά στο σκορ στο 15’ με τον Λοβέρα να κάνει την σέντρα από τα αριστερά, τον Τσέποβιτς να βάζει την προβολή και τον Παναγιώτου να αποκρούει εντυπωσιακά.

Ο μονόλογος των «πρασίνων» συνεχίστηκε και στο 26’ ο Λοβέρα έφυγε στην κόντρα, μπήκε μέσα στη περιοχή, πάσαρε στον Τσέποβιτς που καραδοκούσε και ο τελευταίος έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για να γράψει το 1-0.

Λίγα λεπτά μετά, ο Παττίχης έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής με την μπάλα να βρίσκει στο χέρι του Κίκο και τον διαιτητή μετά την υπόδειξη του VAR να δείχνει την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βαρέλα ο οποίος ήταν εύστοχος και ισοφάρισε για την Κερυνειώτικη ομάδα στο 34ο λεπτό.

Δεν πρόλαβαν όμως να χαρούν και πολύ την ισοφάριση τους οι γηπεδούχοι αφού έξι λεπτά μετά ο Τσέποβιτς μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, «σέρβιρε» στον Λοΐζου ο οποίος διαμόρφωσε το 1-2 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Με τον ίδιο ξέφρενο ρυθμό όπως άρχισε το Α’ συνέχισε το Β’ ημίχρονο με τους φιλοξενούμενους να σκοράρουν μόλις στην πρώτη τους ευκαιρία στην επανάληψη με τον Λοβέρα να ελευθερώνεται εξαιρετικά από τον προσωπικό του αντίπαλο, να βγάζει τον Λοΐζου απέναντι από τον Παναγιώτου για να γράψει το 1-3 στο 49’.

Η καταιγιστική παρουσία της Λευκωσιάτικης ομάδας συνεχίστηκε και δύο λεπτά μετά έκανε τέσσερα τα τέρματα της μετά το τραγικό λάθος του Σουμαόρο που εκμεταλλεύτηκε ο Τσέποβιτς ο οποίος πάσαρε στον Παπουλή με τον τελευταίο να στέλνει χωρίς πρόβλημα την μπάλα στο πλεχτό.

Σαν να μην έφτανε αυτό, οι ποδοσφαιριστές του Νιλ Λένον σκόραραν και πάλι στην αμέσως επόμενη φάση με τον Λοΐζου να πλασάρει τον Παναγιώτου από την μικρή περιοχή και να σημειώνει το πρώτο του χατ-τρικ με το «τρίφυλλη» στο στήθος στο 61ο λεπτό.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε με τον τεχνικό των φιλοξενουμένων να προβαίνει σε αρκετές αλλαγές και τον ρυθμό του παιχνιδιού να πέφτει. Στο 73ο λεπτό η Κερυνειώτικη ομάδα έχασε καλή ευκαιρία για να μειώσει με τον Χαραλάμπους να κάνει το μακρινό σουτ και την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ουζόχο.

Οι γηπεδούχοι στα τελευταία λεπτά ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να σκοράρουν στο 87’ με το εκπληκτικό σουτ του Ορ να καταλήγει στο δεξί παραθυράκι του πορτιέρο των «πρασίνων» ο οποίος δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

Έτσι το 5-2 ήταν και το τελικό σκορ που δίνει ακόμα περισσότερη ψυχολογική ώθηση στην Ομόνοια ενόψει του μεγάλου τελικού στο κύπελλο.

ΠΑΕΕΚ (Κ. Προκοπίου): Παναγιώτου, Σουμαόρο, Χαραλάμπους, Μπάμπιτς (63' Καπαρ΄της), Κωμοδίκης (46' Ενόχ), Παττίχης, Ράμος (63' Καιμόλεν), Κούρος, Νεοφύτου, Τίμερμανς, Βαρέλα (74' Ορ).

Ομόνοια (Νιλ Λένον): Φαμπιάνο (46' Ουζόχο), Ψάλτης, Σέχου, Κίκο, Παπουλής (59' Ζαχαρίου), Μπασιρού, Παναγιώτου (59' Ευαγγέλου), Λοβέρα, Μιξ, Λοΐζου (68' Μποτεάκ), Τσέποβιτς (74' Κακουλλής).

Σκόρερ: 34' Βαρέλα, 87' Ορ / 26' Τσέποβιτς, 40' 49',61' Λοΐζου, 51' Παπουλής

Κίτρινες: - / 33' Κίκο

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Κυριάκος Αθανασίου