Πάφος-Εθνικός Άχνας 0-0: Ο Μπογκαντίνοφ το κράτησε στην ισοπαλία

Σε ένα αγώνα όπου η Πάφος ήταν καλύτερη δεν κατάφερε να φύγει με την νίκη αφού ο Εθνικός Άχνας αμύνθηκε αποτελεσματικά και έτσι ο αγώνας έληξε στο 0-0.

Σε ένα αγώνα όπου η Πάφος ήταν καλύτερη δεν κατάφερε να φύγει με την νίκη αφού ο Εθνικός Άχνας αμύνθηκε αποτελεσματικά και έτσι ο αγώνας έληξε στο 0-0. Χάθηκαν μεγάλες ευκαιρίες από την πλευρά της Πάφου ενώ ο Μπογκαντίνοφ ήταν για άλλο ένα παιχνίδι ο κορυφαίος για την ομάδα της Άχνας.

Ο Μπογκαντίνοφ κρατούσε ζωντανό τον Εθνικό

Το πρώτο ημίχρονο είχε σχετικά καλό ρυθμό με την Πάφο να είναι η ομάδα που απειλούσε περισσότερο και έφτιαχνε φάσεις. Ο Εθνικός κατάφερε να απειλήσει μόνο σε μια στιγμή όταν ο Κυπριανού στο 20’ έβγαλε σέντρα από δεξιά αλλά ο Τσικάρσκι δεν κατάφερε να βρει την μπάλα μέσα από την περιοχή και να απειλήσει τον Κόπριβετς. Στο 27’ η Πάφος έχασε μεγάλη φάση όταν ο Μπρούλς μπήκε στην περιοχή πέρασε ένα ποδοσφαιριστή και έκανε ωραίο σουτ με τον Μπογκαντίνοφ να διώχνει με υπερένταση. Στο 34’ Ο Καμαρά έκανε δυνατή κεφαλιά και ανάγκασε τον Μπογκαντίνοφ σε νέα καλή απόκρουση. Η μεγαλύτερη φάση του ημιχρόνου ήρθε με το τέλος του όταν στο 45’ ο Μπογκαντίνοφ έκανε άστοχη έξοδο και έστρωσε την μπάλα στον Ντεούλ που μόνος μέσα από την περιοχή δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα σε κενή εστία αλλά την έστειλε μακριά έξω. Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Με κορυφαίο τον Μπογκαντίνοφ

Το δεύτερο ημίχρονο στο «Στέλιος Κυριακίδης» δεν ήταν καλό αφού η Πάφος δυσκολευόταν να βρει χώρους για να πετύχει κάποιο γκολ ενώ ο Εθνικός αρκείτο στο να κάνει άμυνα. Στο 56’ μια κεφαλιά του Καμαρά σταμάτησε στην αγκαλιά του Μπογκαντίνοφ ενώ στο 67’ ο Πιντσέλι εκτέλεσε απευθείας φάουλ με τον Κόπριβετς να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ. Στο 69’ και στο 74’ ο Φυλακτού και ο Ρόκουλιτς αντίστοιχα έκαναν σουτ με την μπάλα όμως να φεύγει και στις δύο περιπτώσεις έξω. Ο Λούκα Έλσνερ έριξε όλα τα επιθετικά του όπλα στο παιχνίδι σε μια προσπάθεια να βρει το γκολ που θα του έδινε την νίκη. Η Πάφος συνέχισε να δυσκολεύεται να βρει χώρους και να φτιάξει φάσεις. Στο 86’ ο Ντομίνγκεζ έκανε ένα σουτ αλλά ο Μπογκαντίνοφ έδιωξε με εκτίναξη σε κόρνερ. Στο 87’ ο Καμαρά έκανε εντυπωσιακή κεφαλιά με τον Μπογκαντίνοφ να αποκρούει εξίσου εντυπωσιακά και να κρατά ανέπαφη την εστία του. Στα τελευταία λεπτά το γήπεδο κατηφόρισε προς την πλευρά της εστίας του Εθνικού ωστόσο ο Μπογκαντίνοφ ήταν πάντα σε ετοιμότητα. Έτσι με τον τερματοφύλακα του Εθνικού να είναι άλλη μια φορά ο κορυφαίος της ομάδας του αλλά και του αγώνα το παιχνίδι ολοκληρώθηκε στο 0-0.

Σκόρερς:
Κίτρινες: 51' Κομπανί (3η), 52' Κοβαλένκο (3η) / 45' Μπογκαντίνοφ, 81' Κυπριανού