Νότιος Κορέα-Μεξικό 1-2: Καθοριστικό βήμα πρόκρισης με συνοπτικές διαδικασίες

Βέλα και Ερνάντες έκαναν τη διαφορά για το Μεξικό

Στη δεύτερή της νίκη στη διοργάνωση, πιο εύκολα απ' ότι μαρτυρά το τελικό σκορ, έφτασε το Μεξικό το οποίο παρέμεινε στην κορυφή του ομίλου και θα αναμένει το αποτέλεσμα του αγώνα μεταξύ Σουηδίας και Γερμανίας για να ζυγίσουν τις πιθανότητες παραμονής τους εκεί μέχρι το φινάλε. Ο Βέλα από το σημείο του πέναλτι και ο Ερνάντες στην αντεπίθεση έβαλαν τις βάσεις για την επιτυχία, με τη Νότιο Κορέα να περιορίζεται στο να μειώσει στις καθυστερήσεις και να αποκλείεται από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με αρκετά δυνατά μαρκαρίσματα από πλευράς Νότιας Κορέας ξεκίνησε η αναμέτρηση, γεγονός που δεν επέτρεψε στους Μεξικανούς να βρουν ρυθμό παρά μόνο με την παρέλευση των πρώτων δέκα λεπτών. Στο 11ο λεπτό ο Ερνάντες απείλησε με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, ενώ ο Χιούνγκ Μιν απάντησε με πλασέ μέσα από την περιοχή το οποίο σταμάτησε στο σώμα του Λοζάνο. Ο επιθετικός της Τότεναμ ήταν μακρά ο πιο δραστήριος ποδοσφαιριστής για τους Ασιάτες φτάνοντας κοντά στο γκολ στο 22ο λεπτό ωστόσο η διπλή του προσπάθεια σταμάτησε στον Οτσόα.

Ο Λοζάνο δύο λεπτά αργότερα δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ την μπαλιά του Λαγιούν, ενώ στο 25ο λεπτό ο Σο έπαιξε τη μπάλα με το χέρι, με τον Σέρβο διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Παρά τα τερτίπια του τερματοφύλακα Χιούν Βού ο Βέλα έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα κάνοντας το 0-1, ενώ το Μεξικό έφτασε κοντά σε δεύτερο γκολ δύο λεπτά αργότερα με τον Ερέρα να αστοχεί από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Στο 33ο λεπτό ο Χιούνγκ Μιν δεν κατάφερε να νικήσει τον Οτσόα με εκτέλεση φάουλ, με τον Μεξικανό τερματοφύλακα να κερδίσει τον αντίπαλό του και σε τετ-α-τετ στο 39ο λεπτό.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η πρώτη υποψία φάσης στην επανάληψη δημιουργήθηκε στο 50ο λεπτό όταν ο Βέλα τροφοδότησε τον Λοζάνο, το σουτ του οποίου έφυγε πάνω από τα δοκάρια, ενώ ο Ερνάντες τον μιμήθηκε αμέσως μετά. Ο Σιόν Μιν προσπάθησε να νικήσει τον Οτσόα με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή ωστόσο η παρέμβαση του Σαλσίδο ήταν καθοριστική, ενώ στο 58ο λεπτό ο τερματοφύλακας της Νοτίου Κορέας κράτησε την ομάδα του στο παιχνίδι σταματώντας εντυπωσιακά σουτ του Λαγιούν.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Βέλα φλέρταρε με δεύτερο γκολ ωστόσο το φαλτσαριστό σουτ που επιχείρησε ήταν άστοχο, ενώ στο 65ο λεπτό ο Ερνάντες έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στη μεγάλη περιοχή πλασάροντας για το 0-2. Ο τεχνικός των Νοτικορεατών προσπάθησε να ανακατέψει την τράπουλα ωστόσο οι ποδοσφαιριστές του δεν έβγαζαν στο γήπεδο εικόνας αυτοπεποίθησης και διάθεσης για ανατροπή το εις βάρος τους δεδομένων.

Στο 76ο λεπτό ο Χιούνγκ Μιν εκμεταλλεύτηκε λάθος του Οτσόα ωστόσο δεν κατάφερε να πλασάρει σε κενή εστία, ενώ ο ίδιος ποδοσφαιριστής εφτά λεπτά κινήθηκε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας αλλά δεν κατάφερε να συνοδεύσει την προσπάθειά του με θετικό πρόσημο. Στο τρίτο λεπτό της καθυστέρησης ο Χιούνγκ Μιν με σουτ εκτός περιοχής μείωσε σε 1-2, ωστόσο αυτό δεν ήταν ικανό να αλλάξει τον νικητή της αναμέτρησης.

ΔΙΑΚΡΙΘΗΚΕ

Με ιδιαίτερο τρόπο γιόρτασε στην 104η συμμετοχή του με τη φανέλα της εθνικής Μεξικού ο Χαβιέρ Ερνάντες. Ο κεντρικός επιθετικός της Γουέστ Χαμ σκόραρε σε ένα χρονικό σημείο κατά το οποίο οι Νοτιοκορεάτες ανέβασαν ποδοσφαιριστές στο αντίπαλο μισό, διαμορφώνοτας το 0-2. Έφτασε έτσι τα 50 γκολ με το εθνόσημο στο στήθος και έβαλε το λιθαράκι του ώστε η ομάδα της Λατινικής Αμερικής να κάνει καθοριστικό βήμα για την κατάληψη της πρωτιάς του ομίλου.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕ

Η ήττα της Νοτίου Κορέας στην πρεμιέρα απέναντι στη Σουηδία είχε κάποιους... επιζόντες και ένας εξ αυτών ήταν ο Χι Τσαν. Παρόλ’ αυτά ο επιθετικός της Σάλτζμπουργκ δεν κατάφερε να επιπλεύσει και σήμερα από το ναυάγιο της χώρας του, μη μπορώντας να εκδηλώσει ούτε και μια τελική προσπάθεια.

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ

Το παιχνίδι της Νοτίου Κορέας γύρω από τον Χιούνγκ Μι δόμησε ο Τάε Γιόνγκ Σιν ωστόσο ο επιθετικός της Τότεναμ δεν μπόρεσε από μόνος του να βγάλει τα κάστανα από τη φωτιά. Οι δε αλλαγές στα τελευταία στάδια της αναμέτρησης δεν κατάφεραν να αντισταθμήσουν τη διαφορά ποιότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Με συμπαγή αμυντική διάταξη και εμπειρία στη γραμμή κρούσης παρέταξε το Μεξικό ο Κολομβιανός τεχνικός Χουάν Οσόριο. Η επιλογή αυτή τον δικαίωσε με τον Οτσόα να δηλώνει παρών όποτε κρίθηκε αναγκαίο, ενώ οι Βέλα και Ερνάντες έκαναν τη διαφορά με τα γκολ που πέτυχαν.

Νότιος Κορέα (Σ. Ταν Γιόν): Χιούν Βου, Γκουόν, Γιόνγκ, Σοο, Γιούνγκ, Μιν Βου (84' Χονγκ), Σιόν Μιν (78' Βου Γιούνγκ), Σε Γιόγνκ (64' Λι), Τζε Γιόνγκ, Χιούνγκ Μιν, Χι Τσαν

Μεξικό (Χ. Οσόριο): Οτσόα, Μορένο, Λαγιούν, Σαλσίδο, Άλβαρες, Κουαδράδο (67' Μάρκες), Ερέρα, Γκαγιάρδο, Βέλα (77' Ντος Σάντος), Ερνάντες, Λοζάνο (71' Κορόνα)

Γήπεδο: Ρόστοφ Αρένα

Διαιτητής: Μίλοραντ Μάζιτς (Σερβία)

Σκόρερς: 90+3' Χιούνγκ Μι/26' Βέλα (πέναλτι), 66' Ερνάντες

Κίτρινες κάρτες: Γκουόν, Λι, Βου Γιούνκ