Ρεάλ Μαδρίτης-Τότεναμ 1-1: «Χέρι-χέρι» στην κορυφή!

Ισοπαλία στη Μαδρίτη για τον 8ο όμιλο

Ισόπαλες με 1-1 Ρεάλ Μαδρίτης και Τότεναμ στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» για τον 8ο όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ. Η Τότεναμ στο 28’ προηγήθηκε με αυτογκόλ του Βαράν και η Ρεάλ ισοφάρισε με πέναλτι του Ρονάλντο στο 43’. Από 7 βαθμούς οι δύο ομάδες στον όμιλο.

Η Ρεάλ μπήκε πιο δυνατά, όπως αναμενόταν, στον αγώνα. Στο 5’, η σέντρα του Αχράφ Χακίμι βρήκε τον Ρονάλντο που έκανε την κεφαλιά στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Μπενζεμά πλάσαρε άουτ από πλεονεκτική θέση!. Στο 17’ το σουτ του Ρονάλντο μετά από όμορφη συνεργασία των παικτών της Ρεάλ έφυγε μόλις άουτ. Οι Άγγλοι απείλησαν με την σειρά τους δύο λεπτά αργότερα. Ο Έρικσεν εκτέλεσε το κόρνερ, ο Κέιν έπιασε την κεφαλιά, όμως ο Νάβας έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Στο 28’, όμως, ο Άγγλος δεν αστόχησε. Ήταν η ωραία συνεργασία των παικτών της Τότεναμ, ο Οριέ έκανε την σέντρα από δεξιά, ο Κέιν την ακούμπησε πρώτος και στην συνέχεια κτύπησε στον Βαράν και κατέληξε στα δίκτυα του Νάβας. Η Ρεάλ προσπάθησε να αντιδράσει και κέρδισε πέναλτι στο 43’ σε παράβαση στον Κρόος από τον Οριέ. Ο Ρονάλντο ευστόχησε στην «εσχάτη» των ποινών για το 1-1. Σκορ που ήταν και ημιχρόνου.

Η επανάληψη άρχισε με γρήγορο ρυθμό. Στο 54’ η Ρεάλ έχασε τεράστια ευκαιρία. Ο Κασεμίρο έκανε την σέντρα, ο Μπενζεμά έπιασε την κεφαλιά από πολύ κοντά, όμως ο Ούγκο Γιορίς απέκρουσε εντυπωσιακά. Δύο λεπτά αργότερα, ο Ρονάλντο έκανε το σουτ από πολύ μακριά που έφυγε άουτ. Η Ρεάλ συνέχισε να πιέζει και στο 62’ ο Κασεμίρο βρήκε τον Ρονάλντο, ο οποίος έπιασε το σουτ με τον Γιορίς να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Ο Πορτογάλος σούπερ σταρ δύο λεπτά αργότερα έπιασε το σουτ που ο Γιορίς απέκρουσε και πάλι εντυπωσιακά. Στο 71’, ο Χάρι Κέιν έχασε τεράστια ευκαιρία για τους Άγγλους. Ήταν η ωραία συνεργασία των παικτών του Ποκετίνο, η μπάλα έφθασε στον Κέιν, αυτός έκανε το πλασέ, όμως ο Νάβας έδιωξε σε κόρνερ. Δύο λεπτά μετά, ο Έρικσεν μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων. Η Ρεάλ είχε ένα πολύ καλό σουτ του Ίσκο που απέκρουσε σταθερά ο Γιορίς στο 77’.

Το τελικό αποτέλεσμα αφήνει τις δύο ομάδες στην κορυφή με 7 βαθμούς.

Ρεάλ Μαδρίτης: Νάβας, Σέρχιο Ράμος, Βαράν, Αχράφ, Μαρσέλο, Κασεμίρο, Κρόος, Μόντριτς, Ίσκο (81' Βάθκεθ), Ρονάλντο, Μπενζεμά (76' Ασένσιο)

Τότεναμ: Γιορίς, Αλντερβάιρελντ, Φερντόνγκεν, Σάντσες, Οριέ, Σισόκο (89' Σον), Ντάιερ, Ουίνκς, Έρικσεν, Κέιν, Γιορέντε (80' Ρόουζ)